Verileri birbirine bağlama ve birleştirme için makro

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
Sayın üstadlarım ekte gönderdiğim dosyada miras sayfasında miras alan kişilerin isimleri murise yakınlık dereceleri ve miras hisseleri belirtilmiştir. buradaki verilerin Karar2 sayfasına birleştirme veya makro yolu ile iki farklı şekilde (dikey ve yatay olarak) aktarılması gerekiyor.
gerekli açıklamalar dosyada yazılı ilgilenen arkadaşlar için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum, bu proğramı bitirmek üzereyim, son kısma geldim, bu proğram bittiğinde özellikle Sulh Hukuk Mahkemelerinde çalışan kâtip arkadaşlar çok rahatlayacak ne olur yardımlarınızı esirgemeyin, çözmek isteyip te anlaşılmayan yerler varsa kenan_umut@hotmail.com msn adresinden de canlı görüşebiliriz, saygılar,

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba gezgin-49,

İstediğiniz şey aslında eminim ki çok basit birşey çünkü makro kullanarak verilerin birleştirilmesi başka yerlere taşınması felan çok kolaydır ama inanın anlatıklarınızdan hiçbirşey anlamadım.Siz bu işin içinde olduğunuz için anlıyorsunuz ama ben anlamadım.Eğer biraz daha açıklama imkanınız varsa inanın ben dahil buradaki birçok arkadaş yardım edecektir.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028
Merhaba gezgin-49,

İstediğiniz şey aslında eminim ki çok basit birşey çünkü makro kullanarak verilerin birleştirilmesi başka yerlere taşınması felan çok kolaydır ama inanın anlatıklarınızdan hiçbirşey anlamadım.Siz bu işin içinde olduğunuz için anlıyorsunuz ama ben anlamadım.Eğer biraz daha açıklama imkanınız varsa inanın ben dahil buradaki birçok arkadaş yardım edecektir.
Sayın Bedersu ilginiz için teşekkür ederim, haklısınız, ama çok açıklama yapınca bu kez daha anlaşılmaz hale geliyor, şu anda evde değilim, dosyalarım evdeki bilgisayarımda, çocuğum hasta olduğu için başka yere gittik, dönünce kademe kademe açıklamaya çalışacağım, inşaallah yardımcı olursunuz, saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Kardeş geçmiş olsun.Konu da anlaşılırsa cevap hemen gelir İnşallah.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
tam olarak yapmak istediğiniz güzel bir şey ama bunu excel'de yapabileceğinizi düşünmüyorum çünkü enbasit olarak eşin sağ veya ölü olması başka birisinden çocuk olması miras kanununa göre farklılık arz eder 2 bir şeyde miras kanunu bildiğim kadarıyla murisin öldüğü zaman ki miras kanunu geçerlidir. Allah kolaylık versin burdaki excel hocalarımda örneğinize baksınlar inşallah yardımcı olurlar.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028
Sayın bedersu, Sayın baba karabatak ilginiz için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun fazla uzatmadan hemen soruma geleyim.
Şimdi veri, Çocuklar ve Torunlar sayfasındaki verileri 2 türlü olarak karar sayfasına aktarmam gerekiyor, ama önce miras sayfasındaki veri aktarımını aşağıda kırmızı renkte belirttiğim yerlerdeki gibi değiştirmem gerekiyor. diğer sorularımıza bundan sonra geleceğiz

Sub hesapla()
Set s1 = Sheets("VERİ")
Set s2 = Sheets("ÇOCUKLAR")
Set s3 = Sheets("MİRAS")
Set s4 = Sheets("TORUNLAR")
For a = 7 To s1.[f65536].End(3).Row
If s1.Cells(a, "g") = "sağ" Then
sat = s3.[c65536].End(3).Row + 1
s3.Cells(sat, "c") = s1.Cells(a, "f")
s3.Cells(sat, "b") = "çocuğu"
End If
Next
deg = Array("A4", "F4", "K4", "A22", "F22", "K22", "A40", "F40", "K40")
sutun = Array("D", "I", "N", "D", "I", "N", "D", "I", "N")
satir = Array(7, 7, 7, 25, 25, 25, 43, 43, 43)
For a = 0 To 8
If s2.Range(deg(a)) = "" Then GoTo 10
For b = 0 To 8
If s2.Cells(satir(a) + b - 1, sutun(a)) = "var" Then
s3.Cells(sat, "c") = s2.Cells(satir(a) + b - 1, sutun(a)).Offset(0, -2)
s3.Cells(sat, "b") = "gelini/damadı"gelini/damadı yerine kimin eşi olduğunu yazmasını mesela AA eşi gibi, yani çocuklar sayfasında "A4", "F4", "K4", "A22", "F22", "K22", "A40", "F40", "K40" hücrelerinde yazılı evli ölen çocuklardan kimin eşi ise onu yazmasını yani AA eşi ..... diye yazması mümkün mü
End If
If s2.Cells(satir(a) + b, sutun(a)) = "sağ" Then
s3.Cells(sat, "c") = s2.Cells(satir(a) + b, sutun(a)).Offset(0, -2)
s3.Cells(sat, "b") = "torunu"torunu yerine kimin çocuğu olduğunu yazmasını istiyorum, mesela AA çocuğu gibi
End If
Next
10 Next
For a = 0 To 5
If s4.Range(deg(a)) = "" Then GoTo 20
For b = 0 To 8
If s4.Cells(satir(a) + b - 1, sutun(a)) = "var" Then
s3.Cells(sat, "c") = s4.Cells(satir(a) + b - 1, sutun(a)).Offset(0, -2)
s3.Cells(sat, "b") = "torunun gelini/damadı" çocuklar sayfasındaki değişecek makro ile aynı olacak
End If
If s4.Cells(satir(a) + b, sutun(a)) = "sağ" Then
s3.Cells(sat, "c") = s4.Cells(satir(a) + b, sutun(a)).Offset(0, -2)
s3.Cells(sat, "b") = "torununun torunu"çocuklar sayfasındaki değişecek makro ile aynı olacak
End If
Next
20 Next
s3.Select
MsgBox "Miras Hesaplama İşlemi Başarı İle Yapıldı."
End Sub

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028