veri iletip hesaplama yapmak

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Herkese merhaba,

Ekteki dosyada açıklamada ne yapmaya çalıştığımı anlattım gerçi ama buraya da yazıyım?

Numara diye belirtilen oda numalarıdır, kullanım kaç sefer kullanıldığı, masraf o odanın masrafıdır ve hafta hangi yılın kaçıncı haftası olduğudur. Bazı odaların masrafları için misafirlere avantajlar verilebilmektedir. Bazen bir haftada sadece iki oda için [1)] , bazende birden fazla [(1), (2)] oda için avntaj verilebilmtedir.

Burada yapmak istediğim, genel sekmesindeki verilerden hafta numarasını belirttiğim verileri bu sayfadaki 19. satırdan aşağıya doğru yazmasıdır, fakat 1 nolu koşulda ayrılan 2 çeşit oda(19 önemli bir satır değildir, 20 de olabilir) numaralarının aralarından elenip yazılmasıdır.

İkinci olarak iki oda için verilen avantaj miktarının (örnek G5) diğer odalardan en çok kullanılan ilk üç odanın toplam kullanım sayısına bölümüdür.

örnek olarak 33 lira avantajın en çok kullanılan 1124, 5667 ve 5665 nolu odaların kullanım sayısına bölündüğü zaman ortaya çıkartan bir sonuç 33 / (988+784+544)

ufak bir değişken olarak her zaman sadece iki oda için avantaj olmamakta 2. grup olarak olarak başka iki oda içinde olmaktadır. 2. grup içinse en yüksek kullanımlı 4. , 5, ve 6. odaların kullanım sayısına bölünmesidir.

Bunu bir tuş atayarak veya başka bir makroyla yapmak mümkün müdür acaba?

Excel formüllerini kullanarak yapabiliyorum; fakat dosyayı sadece kendim kullanmadığım ve biraz uzun formüller olduğu için formül kaybı gibi problemlerle karşılaşabiliyorum. Makro ile yapılabilirse hem bunun önüne geçmiş olabilirim, hemde daha makro öğrenirken biraz daha geliştirmeme yardımcı olur.

Çözüm getirebileceklere şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sanırım uzun bir açıklama yazdığım için kimse ilgilenmedi ya da gerçekten yapılamayacak bir şey galiba...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
daha önceden de yazmıştım, ama gözden kaçtı galiba, aklına herhangi bir fikir gelen yok mudur? sitedeki hemen hemen her örneği inceliyorum, fakat vba'ya yeni başlamış olmaktan ötürü ols gerek çözüm bulamıyorum