veri doğrulama

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-01-2026
Merhaba.
A1:A300 arasındaki verileri doğrulama ile bir hücreye alıyorum.Fakat bu hücrelerde ilk zaman sadece 50 adet veriyi alıyor.İleride ilaveler olacak.Ama doğrulamadaki formül A300 kadar.Sorunum hücreyi tıkladığım zaman verileri göremiyorum yani aralığın ortalarını görebiliyorum.Ok ile yukarı çıkınca görebiliyorum.Diğer sorunda mesala baş harfini yazınca o verilerin gelmesini nasıl yapabilirim.? Uzun oldu sanırım ama excel acemisi olan biri için lütfen çok görmeyin:) Saygılar.İyi çalışmalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
" baş harfini yazınca o verilerin gelmesi " bana da lazım, yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler..

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
Arkadaşlar hiçbir fikri olan yokmu acaba!?

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
Arkadaşlar belli bir süreden beri arama yapıyorum.En yakın bana uygun cevabı aşağıdaki linkte bulabildim.Oradada dosyalar yok olmuş.Sayfalar açılmıyor.Anladığım kadarı ile eski tarihli dosyalar yok gibi.Acaba o linkteki dosyaları nasıl bulabiliriz.?

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=18338&highlight=veri+do%F0rulama

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
özür dilerim yanlışlıkla iki kere göndermişim

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Veri Doğrulamayı, aşağıdaki kodla yapabilirsiniz. Veri sayısı kadar liste açılır. Harfe karşı duyarlı olması için : Combo veya Otomatik Düzelt'i deneyin.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
With [A1].Validation
.Delete
.Add Type:=xlValidateList, Formula1:="=$M$1:M" & [M300].End(3).Row
End With
End Sub

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
sn Seyit Tiken öncelikli olarak cevap için tşk ederim.Yalnız benim çok kafama takıldı hırs yaptım bu veri doğrulamada boşlukları yoksay olayı çıldırttı beni.Yani ne işe yarar bu seçenek acaba? a1:a100 arasında şimdilik sadece 50 hücrede veri var.ama ben boşlukları yoksay diyorum ama hala açılan hücrede bütün boşluklar geliyor.HAni anlamış değilim.VAr bi hata ama oda kesin bendedir diye düşünüyorum.Saygılar

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
arkadaşlar bu veri doğrulamada BOŞLUKLARI YOKSAY seçeneği ne işe yarıyor acaba?

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Alternatif işlevle çözüm
Not:İlave bir hücrede harf belirlemesi yaparsanız sadece belirlediğiniz harfle başlayan verilerin listeye gelmesi sağlanabilir.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
teknikyapı;175411' Alıntı:
arkadaşlar bu veri doğrulamada BOŞLUKLARI YOKSAY seçeneği ne işe yarıyor acaba?
Bu seçenek yanılgıya yol açıyor. Sadece biz Türkler arasında değil. İngilzce konuşup yazan ve İngilizce Excel kullananlar da aynı yanılgıya düşüyor. O da başlıyor sormaya: "Data Validation Ignore Blanks not working. Why?"

Bu seçenek veri doğrulama ile seçilen listede boşluklar varsa onları elimine etmek için kullanılan bir seçenek değildir. Eğer boşluksuz bir veri doğrulama ile açılır liste yapmaya kalkarsak. Önce o listeyi herhangi bir yöntemle boşluksuz hale getirdikten sonra veri doğrulamada kullanırız.

Peki bu ne işe yarar diyeceksiniz. Bu seçenek hücreyi boş bırakıp bırakmama konusunda uyarı vermesi yada vermemesi işine yarar. Basit bir örnek: C1 hücresi için şöyle bir veri doğrulama yapalım; Veri /Doğrulama /Ayarlar/İzin Verilen'den Tarih'i seçelim. Veri'den Arasında'yı seçelim. Başlangıç tarihine: 01.01.2007 ve Bitiş tarihine:31.12.2007 tarihlerini girelim. Bu şu demektir: C1 hücresine bu iki tarih arasında bir tarihin girilebileceği aksi takdirde uyarı verileceği anlamına gelmektedir. Şimdi Boşluğu Yoksay kutusunu boş bırakalım ve tamam diyelim.

Şimdi C1 hücresinde fare ile çift tıklayın ve hücreden çıkmaya çalışın. Bir uyarı mesajı alacaksınız. Çünkü boşluğu yok saymıyor.

Tekrar C1 hücresinde Veri doğrulamaya girin ve Boşluğu Yok Say kutusunu bu kez işaretleyerek aynı olayı tekrar deneyin. Bu kez herhangi bir mesaj almayacaksınız. Çünkü bu kez boşluğu yok sayıyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
A1:A300 arasındaki verileri doğrulama ile bir hücreye alıyorum.Fakat bu hücrelerde ilk zaman sadece 50 adet veriyi alıyor.İleride ilaveler olacak.Ama doğrulamadaki formül A300 kadar.
Alternatif çözüm de benden. İlave sütun ve formül gerektirmiyor. Ama aralarda boşluklar oluşursa gösteriyor.

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
sn yurttaş çok teşekkür ederim.Gerçekten açıklamalarınız konu ile ilgili tamamlayıcı oldu artık.sn kombo ve mugunada örnekler için teşekkür ederim.saygılar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
teknikyapı;175277' Alıntı:
Merhaba.
A1:A300 arasındaki verileri doğrulama ile bir hücreye alıyorum.Fakat bu hücrelerde ilk zaman sadece 50 adet veriyi alıyor.İleride ilaveler olacak.Ama doğrulamadaki formül A300 kadar.Sorunum hücreyi tıkladığım zaman verileri göremiyorum yani aralığın ortalarını görebiliyorum.Ok ile yukarı çıkınca görebiliyorum.Diğer sorunda mesala baş harfini yazınca o verilerin gelmesini nasıl yapabilirim.? Uzun oldu sanırım ama excel acemisi olan biri için lütfen çok görmeyin:) Saygılar.İyi çalışmalar
Eğer boşlukarınız sonda yer alacaksa; o zaman listenizin bulunduğu alan için aşağıdaki formülü uygulayarak örneğin A:A sütununda bir dinamik alan yöntemi uygulamak suretiyle veri girdikçe açılır listenizin kapsamına girecek.

=KAYDIR(Sayfa1!$A$1;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$A:$A);1)

Dinamik alan için aşağıdaki linkte yer alan dosyayı inceleyin.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=26374

Ekteki dosyayı inceleyin. A:A'ya veri girdikçe açılır listede yer alacak.

...

Son düzenleme:

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
13-01-2026
sn yurttas ve sn kombo..verdiğiniz iki örnekte tam benim istediğim olay ..bu adeta bir ders niteliğindeki örnekler için çok teşekkür ederim.Saygılar