Veri çekmede hata

BYSERTTAS

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili Ofis 2021 TR 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-01-2025
Selamlar. Herkese hayırlı cumalar.
Bir userformda başka sayfadan bilgi getirtiyorum. Şöyleki ürün kodunu girince ürün adı ve birim fiyatı geliyor. Ürün kodları kimi sayısal değer kimiside metin. Kod sütununda sayısal değerler olanları getirmiyor. Kodun sonuna nokta veya _ koydugumda bilgiler geliyor sütun formatını metin yaptığımda veya sayı yaptığımda sonuç değişmiyor. Bu konuda yardım rica ediyorum.

Not sütun formatını metin yapıp kodu yeniden yazdığımda sayıları sola yaslayıp işlem yapıyor fakat 5000 civarında kod var ve yarısi sayı yeniden yazmak çok zaman alacak bir önerisi olan varmı acaba

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
09-02-2027
Excelde, metin formatında saklanan sayıları, sayı formatına çevirmek çok kolay iken; rakam formatında saklanan metinleri metin olarak formatlamak çok sıkıntı. =METNEÇEVİR her zaman çözüm olamıyor, ama deneyebilirsiniz. Daha pratik yöntem bilen üstadlar olabilir ancak kesin çözüm bence sadece makroyla ("tonum" fonksiyonu) yapılabilecek bir durum, veya yaptığınız gibi başına "." filan ekleyerek, günü kurtarabilirsiniz.

forumda fazlasıyla ele alınmış bu konu:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Sorunuzu sorarken küçükte olsa küçük bir dosya paylaşırsanız daha net cevaplar alabilirsiniz.

En pratik yöntem boş bir alanda verileri metne çevirmek olabilir.

Bahsettiğiniz kod sütununu A sütunu olarak değerlendirirsek ve verilerin A2 hücresinden başladığını varsayarsak boş bir sütunda örneğin Z sütununda Z2 hücresine =TEMİZ(A2) yazarak ihtiyacınız kadar alta sürükleyiniz. Böylece verileriniz metin formatına dönüşecektir.

Sonrasında A2:A.... aralığının biçimini METİN olarak ayarlayınız.
Z2:Z.... aralığını kopyalayıp DEĞER olarak A2 hücresinden itibaren yapıştırınız.
Bu aşamadan sonra sayısal verilerin SOLA hizalanması gerekir.
Sonrasında Z sütununu silerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

BYSERTTAS

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili Ofis 2021 TR 32 Bit
06-01-2025
Çok Teşekkürler sayenizde bir sey daha öğrendim.