VBA - Word içinden Excel değeri okuma.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (10.2701.2625)
Türkçe
Selam arkadaşlar.

Bir word dosyası içinden Excel değerine göre checkbox true / false değerini ayarlamam gerekiyor.

İşlemdeki trigger büyük ihtimalle bir drop box olacak ama onu halledeceğimi düşünüyorum (şimdilik :))
komut aşağı yukarı şöyle:
if (ilgili excel dosyası, sayfa1;B2 diyelim).value = "True" then
CheckBox149.Value = True Else
CheckBox149.Value = False

Buna benzer bir kod yürütmem lazım.

Şimdi burdaki sorun, (yazdığım koddan da anlayacağınız üzere :)) Word içerisinden Excel'e nasıl başvurulur, adres nasıl verilir, hücre değeri nasıl alınır o konuda sınıfta kaldım. Aslında Word içinden açtığım VBA penceresinde Microsoft Excel 10.0 Object Library referansını yükledim, ama kod satırında bir hata yapıyorum ve sürekli ya başvuru hatası ya da başka bir hata alıyorum.

Örneğin; C:\ornek.xls çalışma kitabının 1. sayfasındaki C3 hücresinin değerini alıp if-else döngüsüne sokmak istiyorum, başvuru kodunu nasıl yazmam gerekiyor?

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Aşağıdaki şekilde deneyin.
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
If ExecuteExcel4Macro("'C:\[ornek.xls]sayfa1'!R3C3") Then
    CheckBox149.Value = True
    Else
    CheckBox149.Value = False
End If
End Sub

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Gerçi yukarıda arkadaşlar gerekli bilgiyi vermişler ama, örnek dosya hazırlamıştım ... eklemek istedim.

Söz konusu Excel dosyasını bilgisayarınıza C:\TestFolder\Ornek.xls olarak yerleştirdikten sonra Test.doc dosyasını herhangibir yere yerleştirip, açtıktan sonra kodu çalıştırabilirsiniz.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Aynı konu hakkında DAO kullanılarak hazırlanmış bir alternatif ...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Öğlen yemeği molasından sonra, aynı konu hakkında bu kez ADO ile bir alternatif ... ~ :mrgreen: ~

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
İlginize çok çok teşekkürler, kodlar fazlasıyla işime yaradı.
Emeği geçen bütün arkadaşlar sağolsun.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Öğlen yemeği molasından sonra, aynı konu hakkında bu kez ADO ile bir alternatif ... ~ :mrgreen: ~
Ya aslında yeri değil ama başka bir başlık açmadan buraya yazayım, sadece VBA ile ilgili tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mı? İşimden dolayı bu tür kodlara çok ihtiyacım oluyor, dolayısıyla VBA kodları yazmayı öğrenmeyi çok isterim. Her seferinde sizleri rahatsız etmemiş olurum, hatta bakarsınız ilerde ben cevap veririm bu tür yardımlar isteyen arkadaşlara :)

Tekrar çok teşekkürler, bu kadar detaylı ve özverili yanıtlar beklemiyordum açıkçası, sağolun :icelim:

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
öncelikle her kese kolay gelsin arkadaşlar benim çok genel bir ihtiyacım var ben excele yeni başladım sizin gibi profesyonlerden yardım almam lazım eğer mümkünse basitten karmaşığa doğru bana bire dizi formul gönderebilirmisiniz gönderene şimdiden teşekürederim

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sn:scaat

Aramıza hoşgeldiniz. :D

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Tekrar Merhaba Haluk Bey,

Gönderdiğiniz makro tam anlamıyla ihtiyacımı karşıladı, ama makroyu farklı adımlarda da kullanmak üzere modifiye etmek istiyorum. Tabi program kodlarının tam olarak hangi fonksiyonları yerine getirdiğini bilmediğim için biraz zorlanıyorum. Sizden rica etsem test.zip / Word dosyası içindeki kodların satır satır hangi işlevleri yerine getirdiğini belirtebilir misiniz?