Vba ile Koordinatları Google Maps e Aktarma

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-10-2020
Vba da koordinatları veya enlem boylam bilgisi verilen 2 nokta arasında düz bir çizgi çizilebilir mi ? Koordinatları verilen 2 nokta arasına dümdüz çizgi nasıl çizdirebiliriz ? Ekteki mesela kırmızı çizgi ile olan çizginin çizilebilmesi gibi. Kırmızı çizgi için tüm kıvrım-kırık olan noktaların koordinatları girilecek ve o çizgi çizilecek ! Mümkün müdür acaba ? ( Userform da textbox a enlem boylam girilecek, Cmd button a tıklayınca da google maps e bağlanıp bunun gibi çizgiyi çizecek yazıları yazacak...)

Link : https://imgyukle.com/i/EN7aW0

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Mevcut Google API' leri bu işi ücretsiz olarak karşılar mı emin değilim. Ama UserForm veya Frame nesnelerinden birine bu haritayı resim olarak yüklerseniz GDI Win32 API ile çizgi çizilebilir.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
16-10-2020
@Zeki Gürsoy Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Frame ekleyip haritayı frame e de yüklesek our. Ama ben günlerdir, 2 koordinat arasına çizgi çizdiremedim. Acaba kod olarak yardımcı olabilir misiniz ?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekte bir dosya hazırladım... Bu dosyada; örnek olarak verilen koordinatlarla Ankara - Sakarya - Eskişehir - Kütahya illerinin çizgi ile birleştirilerek Google Earth üzerinde gösterilmesini sağlayan "myKML.kml" dosyası, Excel dosyasının olduğu yerde hazırlanacaktır.

Bu dosyayı çift tıklayarak açtığınızda Google Earth'de söz konusu çizgiyi göreceksiniz.

(Not: Revize dosya 5 No'lu mesajın ekindedir)

.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Aşağıdaki resimde belirtildiği gibi, dosyada bir revizyon yaptım.... bu kez araları çizgi ile birleştirilen noktaların isimleri de "Google Earth" üzerinde belirtiliyor.

Revize dosya ektedir....

Marker'ların ikonları değiştirilebilir.... (Sarı pin >>>> Mavi Nokta)

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Çizgilerin rengi ve kalınlığı istenilene göre yapılır....

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
16-10-2020
@Haluk çok teşekkür ederim. Günlerdir aradığım soruna çözüm bulmuşsunuz, harikasınız. Acaba vba kod sayfasına erişmeme yardımcı olabilir misiniz ? Kendim de dosya üstünde çalışmak istiyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba,

5. Mesajda eklediğim dosya; 1. mesajınızdaki sorunuzu tamamen cevaplamakta olup, VBA şifresi hariç kullanımında kısıtlama yoktur.

Söz konusu dosya ve daha sonraki mesajlarda görselleri verilen şekliyle revize edilen dosyada VBA kodlarını isterseniz, ücreti karşılığında verebilirim. Bunun için özel mesajla irtibat kurabilirsiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
16-10-2020
@Haluk bey, teşekkürler. Hazırladığınız dosya/kodlar harika bir şekilde çalıştı. Günlerdir aradığım ve çözemediğim sorunumu çözdünüz , tam istediğim şekilde de gerekli revizeleri yaptığınız için de ayrıca çok teşekkürler... Sizin deyiminizle "Kod anlatılmaz, yazılır ! " ....

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Yapılan son revizyonlarda; sadece istenilen noktalar Google Earth'de işaretleniyor (aşağıdaki resimde sadece 1 ve 5. noktalar), çizgi kalınlıkları, renkleri değiştirilebiliyor ve görüntünün üzerine istenilen şekilde lejant konulabiliyor.

Capture.JPG

jilazem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 x64
25-09-2026
Merhaba bu noktalar arası kuş uçumu mesafeleri yazdırma şansımız var mı?(Çizgi ortası olabilir)

vlknkyc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
tr 2010
16-02-2025
Aşağıdaki resimde belirtildiği gibi, dosyada bir revizyon yaptım.... bu kez araları çizgi ile birleştirilen noktaların isimleri de "Google Earth" üzerinde belirtiliyor.

Revize dosya ektedir....

Marker'ların ikonları değiştirilebilir.... (Sarı pin >>>> Mavi Nokta)

.

Haluk bey merhaba makro çalışmadı bende