Userformda Calender ÖzellİĞİ İle Tarİh Gİrdİyorum Ama HÜcreye Metİn Olarak Atiyor.

Üzerinde çalıştığım cari hesap programında (Program ektedir.) "Giriş" sayfasındaki Giriş isimli commandbutton ile açılan userformda girilen verileri "Data" sayfasında attırıyorum ve "Ekstre" sayfasında da Ekstre isimli commandbutton ile herhangi bir firmanın ekstresini "Data" sayfasında girilmiş olan verilerden aldırıyorum.

Fakat "Giriş" sayfasındaki Giriş isimli commandbutton ile açılan userformdaki calender özelliği ile girilen tarihi bazen tarih formatında (gg.aa.yy) atıyor, bazen de metin formatında atıyor. Metin formatında attığı için ekstre aldırırken tarihlerde problem yaşıyorum ve tarihe göre sırala özelliğinde hata veriyor. Userformda calender özelliği kullanmam mı gerekiyor veya her koşulda metin olarak atmaması için ne yapabilirim. Benim istediğim hücreye direk elle tarih girmişim gibi hücreye tarih olarak atması ve hiçbir zaman tarihte problem ile karşılaşılmaması. Birde neden bazen tarih formatında atıyor, bazende metin olarak atıyor bir türlü çözemedim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
.rar olmadığı için dosyanızı göremedim ama kodlarınıza CDate eklerseniz Textbox'daki metin tarih olarak kaydetilir.

Cells(1,1).Value=CDate(Textbox1)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kod:
ActiveCell.Offset(0, 1).Value = ftarih.Value
Tarihi sayfaya aktaran yukarıdaki satırı aşağıdaki gibi değiştirin. Sayfa üzerindeki tarih olan sütunuda istediğiniz tarih görünümünde biçimlendirin.

Kod:
ActiveCell.Offset(0, 1).Value =clng(cdate(ftarih.Value))

Üstadım teşekkür ederim. Artık bu hususta uzmanlaşmışsınız. Başarılarınızın daim olmasını dilerim.

Ayni Programda Calender Tarİhİ HÜcreye Bazen Aa.gg.yy Şeklİnde Bazende Gg.aa.yy Atiyo

Üstad aynı programda canlender ile tarih seçiyorum. mesela calender dan tarih seçtiğimde her tarih Textboxta 01/13/2007 (aa.gg.yy) şeklinde hatalı görünüyor hücreye atınca 13.01.2007 den büyük bir tarih seçtiğimde Textboxta 01/13/2007 görünmesine rağmen hücreye doğru olarak 13.01.2007 şeklinde atıyor fakat ayın 13'den küçük bir tarih seçiyorum. Mesela 12.01.2007 textboxta yine aynı 01/12/2007 şeklinde görünüyor ve hücre 01.12.2007 şeklinde atıyor oysa bu tarihinde 12.01.2007 olması lazım. Benim istediğim Calenderden seçilen tarih textbox içinde gg.aa.yy formatında görünsün ve hücreyede gg.aa.yy şeklinde atsın. Durum çok ilginç bu calender neden bazen gg.aa.yy atıyor bazende aa.gg.yy atıyor.

Üstad yada olmazsa ben bu calender özelliğini kaldırayım mı? Ne dersiniz bu işleri siz çok çok daha iyi biliyorsunuz. Bu tip yerlerde Calender mi kullanıyorsunuz yoksa direk mi textbox'a giriş özelliği yapayım. Calender ile problem yaşıyorum. Ekstre sayfasına geçerseniz göreceksiniz. ekstre userformundaki gibi ilk tarih ve son tarih deki textbox gibi direk tarihi textbox içine direk mi girdireyim. Bunuda düşünürseniz memnun olurum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Kod:
Private Sub Calendar1_Click()
    ftarih.Value = Format(Calendar1.Value, "dd.mm.yyyy")
    Calendar1.Height = 0
    Calendar1.Width = 0
    fbilgi.SetFocus
End Sub
olarak deneyiniz.

Aynı şekilde kayıt ederkende bunu kullanın.

Tarihlerle işlem yapmak biraz zordur.Biraz üzerinde çalışmak gerekiyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer pcnizde dtpicker nesnesi mevcutsa textbox yerine direk bu nesneyi kullanabilirsiniz. Eğer yoksa calendar nesnesindeki kodu aşağıdaki ile değiştirin.

Kod:
ftarih.Value = Format(Calendar1.Value, "dd mmmm yy")
Not: forumda dtpicker olarak arama yapabilirsiniz.

Her ikinizede teşekkür ederim. Hemen bir deneyeyim bakayım. İnşallah olur.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
14-03-2023
ya sevgili arkadaşlar kusura bakmayın ama ben proğramda arkadaş acaba extra adlı butona bastığında menülü bir bölüm geliyor acaba bu bölüm nasıl yapılıyor bubu bana tarif edebilirmisiniz bende böle bir menü yapmak istiyorum yardımlarınızdan dolayı şimdiden çok teşekkürler