Türkçe hataları

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayın Arkadaşlar

Sitede yazılan yazıları okurken, kurulan cümlelerde çok fazla yazılış ve imla hataları olduğunu görüyorum. Ben de dahil olmak üzere hepimiz, bu tür hataları maalesef yapıyoruz. Güzel dilimizin, doğru şekilde kullanılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sitemizin bu konuda da örnek olması hepimizi mutlu edecektir. Bu sebeple Türkçe dilbilgisine vâkıf arkadaşların bu konuda, eğitici notlarını veya önerilerini bizlerle paylaşarak dilimize destek olmalarını rica ederim.

saygılarımla

Not: Yukarıdaki yazımda da dilbilgisi hataları mutlaka mevcuttur. Gerekli uyarılara her zaman açığım.

X

xxrt

Misafir
Size Değil.Geneledir.
Herşeyden önce sizin bu yazınızı ben tesadüfen gördüm.Son 10 mesajdan sonra bu mesaj eskimiş oluyor ve göremiyorum.
Sayın Levent Bey,Türkçemiz imla kuralsız bir yazıyı asla kabul etmiyor.Ve bu nedenle Türkçe Dünyada öğrenilmesi en zor dil olarak kayıtlara geçmiştir.Ama bir gerçek var;
Kıssa;
Acil bir mesaj geldi...Diyelimki Hastanız var.
Cevap:Acle glyrum... (Yani Acele Geliyorum)
Sonuçta soruda cevapta adrese gelmiştir.Burada ben dahil cevap verirken php forumu üzerinde nekadar dikkat ettiysem de mutlaka hata yapıyoruz.Ben bu konuya elimden geldiği kadar önem göstersem bile(İmla Kuralları dahilinde)kaçıyor..Aslında bahse konunuz çok güzel,Neden?Diyelimki ben bu siteye tesadüfen uğradım.Baktım ilk soruya.Oda kör şeytan gibi en bozuk imla ile yazılmamışmı?Aboooo bune diyecek hemşo?Türkçe katliamı...:)Yani Bizler yani forum mod'leri aslında bu amaçla düşünülmüş ama bu ve benzeri faktörlerden dolayı mahrum kalmış bir şeyiz işte..Üyelerin Yazdıkları konulardaki imla kuralları dışında bizleri forum niteliği olarak konu başlıkları daha birinci planda bağlamaktadır.Bizler konu başlıklarına konularımızın içeriğine ugun bir başlık yazabilsek,Bizim dikkatimiz İkinci plana,yani imla hatalarına kayacaktı..Maalesef haklısınız.Eminim insanlar okudukça birşeyler öğrenecek,öğretenler öğrettikleri kadar insanları biryerlere getirecek ve daha sonraki insanlarda bunu devam ettireceklerdir.Dİyorum..Baştan dediğim gibi
Hisse:
Size Değil.Geneledir.

Not: Yukarıdaki yazımda da dilbilgisi hataları mutlaka mevcuttur. Gerekli uyarılara her zaman açığım.
Hiçbir İmla hatanız yok.Olsa dahi.Gayretinizi takdir ediyorum.

KURALLARI SEVMİYORUM. SEVEN VE Ã?NEMSEYENLERE;

"ve" bir bağlaçtır. Başında ve sonunda ".",","";" gibi imler barındırmaz.
"da" bağlacı ayrı yazılır.
Hiçbir İmla hatanız yok.Olsa dahi.Gayretinizi takdir ediyorum.
Nokatalama imlerinden sonra bir boşluk verilmeli.
Gereksiz büyük harf kullanımı

.... ve sonuç : Dil, bir iletişim aracıdır. Kelimeler ve kurallar tıpkı insan gibi doğar, yaşar ve ölür. Asıl olan şey fikir ve hislerimizi doğru aktarabilmektir. Anlatım bozukluğu , imla kurallarından daha önemlidir. Ancak bazı im hataları, anlatım bozukluğuna sebep olabilir.

Asıl olan derdini anlatamaktır. Bunu da doğru bir şekilde yapabilmenin tek yolu, "imla kuralları kitabını" okumak değil, "okumaktır".
SAYGILARIMLA...