Toplam yüzdesine göre grafik çizme

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
Arkadaşlar ekteki dosyada bir grafik oluşturmaya çalıştım
ama tam nitece alamadım gerekli incelemeler dosyanın içinde var
bakarsanız sevinirim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.02.2019
hocam süper olmuşta nasıl yaptığınızı biraz açıklarmısınız? örneğin ay etiketleri yatay ayraç dikey ayraç ne işe yarıyor? Buradaki oranlar neyi ifade ediyor?

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
hocam incelemeye çalışıyorumda
grafik serilerinde haziran ayına kadar formüller toplam değer bölü ay değeri olarak yapmışız temmuzdan itibaren değer değişmiş bunun sebebi niye
aralık değeri ne işe yarıyor 0,7 vermemizin sebebi ne
boşluklar ne için kullanılıyor
ve diğer değerler
kısacısı bütün değerleri ne için kullandık açıklarsanız sevinirim

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
haziran ayından sonra bir hata oluşuş 6,7,8,9, ve 10. aylar tamamen aynı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
haziran ayından sonra bir hata oluşuş 6,7,8,9, ve 10. aylar tamamen aynı
Siz, orjinal datalarınızda; zaten 6.aydan (Haziran) sonrası için bir data girmemiştiniz ...

Ben, sadece örnek olması için, 6.Ayın verilerini kopyalayıp sonraki altı aya yapıştırdım. Bunun için hepsi aynı görünüyor ... İstiyorsanız, 6.Aydan sonraki verileri silin veya başka değerler girin.

NOT : ...

Grafiği oluştururken, birisi "Nasıl yapıldığını sormaz inşallah" diye geçirdim içimden ama kaçış yok galiba :) ...

Çünkü, anlatması uzun sürecek. Buna rağmen, grafiğe ve data görselliğine ilgi duyanlar için mantığı basit gelecektir. Dashboard'larınızda bu tip grafikler, baya işe yarayacaktır.

Dosyayı; uygun bir zamanda, "Dershane" kısmına, açıklamalı olarak eklemeye çalışırım.

İpucu : Bir grafiğin nasıl yapıldığını çözebilmeniz için, Kaynak Verilerini (Serileri) incelemelisiniz. Bu kısım size çok şey söyler ...

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
Siz, orjinal datalarınızda; zaten 6.aydan (Haziran) sonrası için bir data girmemiştiniz ...

Ben, sadece örnek olması için, 6.Ayın verilerini kopyalayıp sonraki altı aya yapıştırdım. Bunun için hepsi aynı görünüyor ... İstiyorsanız, 6.Aydan sonraki verileri silin veya başka değerler girin.

evet daha sonradan fark ettim ellerine sağlık çok emek vermişin güzel bişey çıkmış ben bu kadar komlike bişey beklemiyordum açıksacı daha basit bişeyler planlıyordum aklımdan

ama dershanedeki anlatımınıda bekliyorum baya ilgimi çekti konu

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
Dosyanız ekte.

.
ellerine sağlık anladığım kadarıyla toplamı aylık adedlere orantılamadan istediğim işlemi yapamıyoruz benim istdediğim %100 çıkan aylık tolamda diğerlerinin oranı

pasta grafikle daha kolay olur sanırım

aylık adedler ri 360 derece olarak kabul edersek diğerleri kaçlık derece olşturu veya yüzde grafikte toplamın gözükmesine gerek yok yani