Topla.Çarpımda hata var

Excel Vers. ve Dili
excel 2007-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14.08.2022
Merhaba Sayın Üstadlar,

Ekteki dosyada Topla.çarpım fonksiyonu ile işlem yapmaya çalıştım ama beceremedim. Tabloda gün ve vardiyaya göre topla.çarpım işlemi yapmam gerekiyor. topla çarpım işlemini sadece 12 satırda yapabiliyorum. kolonları kopyalayınca 13-14-15... satırlar için manuel olarak satır numarası yazmam gerekiyor her gün vardiyası için bu işlem çok uzun sürüyor. bu işlemi kolonları her kopyaladığımda bir satır arttıran bir çözüm varmıdır veya daha başka bir formül çözümü varmıdır yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuzu tam anlayamadım, istediğiniz bu mu?

Kod:
=EĞER(VE($F$4=Karışımlar!$B$10;F$5=Karışımlar!$C$10);TOPLA.ÇARPIM(--(Karışımlar!$D$8:$AQ$8=$D8);--(Karışımlar!$D$10:$AQ$10));0)
.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007-Türkçe
14.08.2022
Günaydın, Hayır çözüm bu değil dosyada görmüşsünüzdür kolonları 2 vardiya için kopyaladığınızda değerler aynı geliyor. benim istediğim daha doğrusu nasıl yapıldığını bilmediğim yer her vardiya kolonunu kopyaladığımda topla.çarpım işlemi yapılan yer bir satır aşaıya kaymalı. Tabiki ben sığ düşünüyor olabilirim başka bir formüllede çözülebilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hangi hücrelerde hangi aralıkları alması gerektiğini açıklayın. Detaylı bir şekilde örnek vererek lütfen..

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007-Türkçe
14.08.2022
Sayın Ömer bey, ilginize çok teşekkür ederim kurmaya çalıştığım mantık şu fabrika sayfasındaki F4 hücresi karışım sayfasındaki B10 hücresine başvuruyor bu gün sayısını kontrol ediyor, Fabrika sayfasındaki F5 ve N5 hücresi karışım sayfasındaki C10 ve C11 hücresine başvuruyor ve vardiyaları kontrol ediyor eğer gün ve vardiya kontrolleri tamamsa bu seferde karışım D8:AQ8 aralığında bulunan malzemeleri cinsine göre D10:AQ10 aralığındaki değerlere göre topluyor buraya kadar sorun yok fakat fabrika sayfasında N5 hücresinin kontrolüne geldiğinde gün vardiya kontrollerini yapıp yine D8:AQ8 aralığındaki malzemeleri bu sefer bir satır alttan yani D11:AQ11 aralığından toplaması lazım ya yani bir satır aşağıya kayması lazım işte formülü kopyalayıp yapıştırınca o işlem olmuyor yine aynı satırı yani D10:AQ10 aralığını topluyor olması gereken ise bir satır altını toplamak

Saygılarımla,

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sorun sadece bu ise aşağıdaki değişikliği uygulayınız.

Karışımlar!$D10:$AQ10

yerine,

DOLAYLI("Karışımlar!$D"&F$5+9&":$AQ"&F$5+9)

yazınız..

Bu sefer doğru anladım umarım..

Excel Vers. ve Dili
excel 2007-Türkçe
14.08.2022
Teşekkür ederim Ömer üstad, bumuydu yani bana kafayı yediren :). Mutlaka çok yoğunsunuzdur ama rica etsem DOLAYLI("Karışımlar!$D"&F$5+9&":$AQ"&F$5+9) formülü ne manaya geliyor hiç bir yerini çözemedim bir kaç yerde daha kullanmam lazım en azından mantığını kavrarsam üstadları daha az meşgul ederiz diye düşünüyorum. ilgin ve yardımın için tekrar çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

Saygılarımla,

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Dolaylı için linkleri inceleyiniz.

http://www.excel.web.tr/f14/dolayl-formulu-nas-l-kullan-l-r-t59318.html

indirect-dolaylı fonksiyonu

Kısaca açıklamaya çalışayım..

DOLAYLI("Karışımlar!$D"&F$5+9&":$AQ"&F$5+9)

formülü

="Karışımlar!$D"&F$5+9&":$AQ"&F$5+9

bu şekilde yazarsanız formülde cıkarmış olduğunuz bölümü metin formatını görebilirsiniz. Dolaylı fonksiyonu belirtilen başvuruyu veren fonksiyondur.

="Karışımlar!$D"&F$5+9&":$AQ"&F$5+9

amacımız D10 + AQ10 + şeklinde gitmesi olduğu için F5 + 9 kullnılmıştır. F5 hücresi 1 N5 e kopyalayınca 2 olacağı için + 9 yapınca 10 - 11 değerleri bulunur. Bu değerleri formüldeki gibi metin birleştirmesi ile aralık şeklinde dönüştürürüz ve bu aralıktaki başvuruyu almak içinde dolaylı fonksiyonunu ilave ederiz.

Anlayamadığınız bir yer olursa açmaya çalışırım..

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007-Türkçe
14.08.2022
Yok Ömer Üstad, anlamadım ama verdiğin linkleri iyice inceleyeceğim bazen kafam duruyor anlayamazsam sizi rahatsız ederim. İkginize tekrar çok teşekkürler gerçekten iyiki varsınız.

Saygılarımla,