textbox verileri formatlama

textbox verilerini formatlamakla ilgili sorunlarım var..

1-textboxumu mesela "ASD 065-02" şeklinde formatlamak istiyorum.
Yani ilk üç karakter harf olacak, arada bir boşluk, üç adet rakam, tire işareti, iki rakam.. farklı bir girişe izin vermemeli

2-bir diğer textbox ise "BG-003" şeklinde olmalı bunun öncekinden farkı baştaki "BG-" sabit kalacak, kullanıcı sadece üç adet rakam (003) girecek..

yardımlarınız için teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın tlgtrn,

textbox un özellikler penceresinde giriş maskesi bölümüne:

"ASD-"000\-00;_
"BG-"000;_

Yazarsanız herhalde istediğiniz gerçekleşir.

iyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın leventm,

Haklısınız :D

İnsan çok Access le uğraşırsa böyle olur. Excel deki metin kutularında InputMask özelliğinin kullanılmadığını gözardı edebiliyor :kafa:

Her neyse sorunun cevabı var mı? Ben de merak ettim.

iyi çalışmalar :hey:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Sorunun cevabı var tabii...

Ama emin olun ki; amacı hesap yapmak olan bir programa yerleştirilmiş zavallı bir TextBox nesnesi bile kodları görünce isyan ederdi ....

Bu nedenle, böyle bir durum için üzerinde düşünüp de kod yazmak için vakit harcamaya gerek yok diye düşünüyorum... :mrgreen:

Örneğin, TextBox'a bir çeşit "mask-edit" özelliğini kazandırmak için aşağıdaki linklerde yer alan mesajlarda epey bir debelenmiştik ... :mrgreen:

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=6426

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=7344

hmmm, linkeleri inceledim de haluk bey haklı ssanırım, bu kodlara kafa yoracağına programımı başka özellikler katarak güzelleştirmek daha faydalı olacak galiba..
herşeyi excelden beklemek olmaz, elle giriversinler kodları canım.. :D
ilginize teşekkür ederim.. ama yinede aklınızda olsun hazır bişeyler bulursanız, gönderirsiniz..