SQL'den Alınan Tarih Formatı İçin Makro?

sscey

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
SQL'den A sütununa veri aldığım tarih formatı otomatik olarak "28.03.2007 11:49:59" şeklinde geliyor. İstediğim ise SQL'den verileri aldığımda tarih formatı A sütununda otomatik olarak "28.03.2007" şekline dönüşmesi. Kaydettiğim makroyu her seferinde çalıştırarak bunu yapabiliyorum, ancak her defasında macroyu çalıştırmak zulüm haline geldi. Bunun daha kullanılabilir bir makrosu olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
format

arkadaşım hücrelere bu formatı uygularsan sorunun çözülecektir >>
gg.aa.yyyy

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Hücrenin üstüne sağ tıklayıp hücre biçimlendirden biçim den istediğiniz tarih formatını seçin.

İyi çalışmalar

sscey

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
arkadaşım hücrelere bu formatı uygularsan sorunun çözülecektir >>
gg.aa.yyyy
Sayın emrexcel123, ilgin için teşekkürler. Zaten her seferinde bunu yapmak zorunda kaldığım için macro olabilirmi dedim. SQL'den sık olarak veri alıyorum, verileri her güncellediğimde her gelen tarih formatı "gg.aa.yyyy ss:dd ss" şeklinde oluyor ve bende " gg.aa.yyyy" formatını uyguluyorum. Veriler yenilendiğinde tarihlerin gg.aa.yyyy şekline getirmenin bir başka yolu yok mu?

Excel Vers. ve Dili
MS Office Professional Plus 2013 64 Bit -Eng
MSSQL 2012 R2 64 Bit
Sayın emrexcel123, ilgin için teşekkürler. Zaten her seferinde bunu yapmak zorunda kaldığım için macro olabilirmi dedim. SQL'den sık olarak veri alıyorum, verileri her güncellediğimde her gelen tarih formatı "gg.aa.yyyy ss:dd ss" şeklinde oluyor ve bende " gg.aa.yyyy" formatını uyguluyorum. Veriler yenilendiğinde tarihlerin gg.aa.yyyy şekline getirmenin bir başka yolu yok mu?
Merhabalar ilgili sorunu bende zaman zaman yaşamaktayım , bende sizin yaptığınız gibi MAKRO vasıtası ile problemi gideriyorum...Fakat ben SQL den bir veri çekeceksem , ilgili veri üzerinde zaten bir takım hesaplamalar ve biçimlendirmeler için 10 - 15 tane makroyu birleştirip tek makro haline getirdiğimden Tarih formatı arada kaynayıp istediğim şekle geliyor..Dolayısı ile sadece TARİH biçimini değiştirmek için bir makro kullanmak yerine üreteceğiniz her raporun içine tarih makrosunuda ekleyerek sorunu en aza indirgeyebilirsiniz...ayrıca Excel çalışma kitabının açılışına ilgili makroyu "Auto Show" ile ekleyebilirsiniz...fakat CASE kullanaran yaparsanız ve eğer Office 2007 kullanıyorsanız...1.048.000 satırı biçimlendirmek zorunda kalırsınızki bu da oldukça uzun zaman alır...bence Case kullanmadan sabit bir sütunda biçimlendirme yapmanız daha doğru olur...yani genele değilde , rapora özel biçimlendirme tercih etmelisiniz....kolay gelsin...