Sistemi eski tarihe döndürmek.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Benim tavsiyem
EaseUS Data Recovery Wizard 7.5 Pro Full Version sürümü bu eski sürümü yeni sürümlerden daha iyi geldi bana

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Bilgisayarınız "masok" ile ele geçirildikten sonra formatladığınız için benim tavsiyem ise; "şifrelenmiş" dosyalarınızı kurtarmak için boşuna uğraşmamanız olacaktır.

Çünkü; "şifrelenmiş" dosyalarınızın tamamını kurtarmak için az da olsa 1 tek ihtimal varken, onu maalesef ortadan kaldırmışınız.

Söz konusu "masok" kötü amaçlı olmasına rağmen güzel tasarlanmış bir yazılım. Bilgisayara girdikten sonra, bir sunucuya bağlanarak sadece o bilgisayardaki dosyalara özel olarak hazırlanan algoritma ile şifrelenmektedir. Bu yüzden ele geçirilen her bilgisayara kendisi bir kimlik numarası vermektedir ki; istenen ücret ödendiği takdirde kendi sistemlerindeki kayıtlarında eşleşen kimlik numarasına göre gerekli "panzehir" üretilmektedir.

Yani; bu virüs ile ele geçirilen bir bilgisayara ait kimlik ile başka bir bilgisayardaki "masok" ile şifrelenmiş dosyalar çözülemez.

Yukarıda bahsettiğim 1 tek ihtimal ise şudur; eğer bu virüs aktif olduğunda, bir şekilde sunucuyla haberleşme imkanı bulamazsa o zaman çevrim dışı olarak bilgisayara ilk bulaştığı sırada yüklenen bir dosya ile bilgisayardaki önemli dosyalar şifrelenmektedir. Bilgisayar formatlanmadan bu dosyayı bulup, bunun algoritması çözüldüğünde ancak o zaman etkilenen dosyaların nerdeyse 100%'ü kurtarılabilir.

Diğer halde, internetten bununla ilgili olarak çözüm sunacağını belirten kişi veya yazılımlar; etkilenen dosyaların sadece 5% veya en fazla 10% kadarını kurtarabilir. Tabii bu araştırmayı da düzgün bir şekilde yapmazsanız, dosyalarınızı kurtarmak için internetten bulacağınız yazılımların kendilerinin de aslında başka virüs yazılımı olması çok muhtemeldir.

Gelinen noktada yapabileceğiniz tek şey; Norton, Mcafee, Avast gibi bilinen anti-virüs şirketlerinin bu konuyla ilgili bir yazılım geliştirmesidir.

.

Son düzenleme:

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Sorununuzu ve yukarıda verilen çözümleri göz önüne alarak belirtmeliyim ki:

Bu tarz fidye yazılımları ile genellikler bireysel kullanıcıları hedef almaz. Yazışma / Raporlama da sık kullanılan dosya türleri için (Word, Excel, PDF) Zeki ve Haluk Bey'in belirttiği gibi farklı bir algoritma kullanarak kırılması neredeyse mümkün olmayacak şekilde şifrelenir.

* Sistem özelliklerinden > Sistem Korumasını mutlaka açınız.
** Dosyalarınızı / Veri tabanınızı zaman zaman mutlaka ama mutlaka YEDEKLEYİNİZ!
*** Genelde mail yolu ile bulaştıklarından, kaynağını bilmediğiniz mailleri okumadan siliniz.
(Bir dönem kabarık telefon faturası gelmiş gibi gösterim dürtü yoluyla mailleri okumaya linke tıklamaya teşvik ediyorlardı)
**** Sisteme sızdıklarını fark ettiğinizde makinenizi hemen kapatınız. Çok fazla bilgiye sahip değilseniz dokunmadan işinde iyi olan bir bilgisayarcı ile iletişim kurunuz.

Gelecek olan kişiye bilgisayarı açmadan durumu anlatınız.
Bundan sonra yapılacak işlemler dökümanlarınızı %95 olasılıkla geri getirecektir (Son bir kaç gün gelmeyebilir.)

Bu işlemi yaparken veri kurtarma yazılımları, virüs silme programları kullanmak dosyalarınızı geri getirmez. ShadowExplorer ile (*Sistem korumanız açıksa!) sistem yedeklerinize erişip bozulmamış dosyalar çıkartılabilir.

Şifreyi kırma çalışmalarınız, Yedeklenmemiş dosyalarınızı açmaya çalışmanız sadece ZAMAN KAYBI olur.
Format atmanız: Dosyalarımı kaybettim geri dönüşü yok artık diyerek pes atmanız anlamına gelir.

Üzülerek belirtmeliyim ki boşa çabalamayınız. Dosyalarınızı kurtarmak için fidye isteyen kişi ile irtibat kurup parayı verebilirsiniz ancak bununda bir garantisi bulunmamaktadır.

Bilişim suçlarına gidin şikayetçi olun yapabileceğiniz tek şey budur.

İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
.....
..

Bu tarz fidye yazılımları ile genellikler bireysel kullanıcıları hedef almaz. Yazışma / Raporlama da sık kullanılan dosya türleri için (Word, Excel, PDF) Zeki bey'in belirttiği gibi farklı bir algoritma kullanarak kırılması neredeyse mümkün olmayacak şekilde şifrelenir.
Zeki bey .... derken yanlışlık mı oldu yoksa kinaye mi ? :)

.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Konuya o kadar çok mesaj yazılmış ki, ben de Zeki beyin mesajını görmemişim..... yoksa, son mesajı zaten yazmazdım. ;)

.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Bilgisayarınız "masok" ile ele geçirildikten sonra formatladığınız için benim tavsiyem ise; "şifrelenmiş" dosyalarınızı kurtarmak için boşuna uğraşmamanız olacaktır.

Çünkü; "şifrelenmiş" dosyalarınızın tamamını kurtarmak için az da olsa 1 tek ihtimal varken, onu maalesef ortadan kaldırmışınız.

Söz konusu "masok" kötü amaçlı olmasına rağmen güzel tasarlanmış bir yazılım. Bilgisayara girdikten sonra, bir sunucuya bağlanarak sadece o bilgisayardaki dosyalara özel olarak hazırlanan algoritma ile şifrelenmektedir. Bu yüzden ele geçirilen her bilgisayara kendisi bir kimlik numarası vermektedir ki; istenen ücret ödendiği takdirde kendi sistemlerindeki kayıtlarında eşleşen kimlik numarasına göre gerekli "panzehir" üretilmektedir.

Yani; bu virüs ile ele geçirilen bir bilgisayara ait kimlik ile başka bir bilgisayardaki "masok" ile şifrelenmiş dosyalar çözülemez.

Yukarıda bahsettiğim 1 tek ihtimal ise şudur; eğer bu virüs aktif olduğunda, bir şekilde sunucuyla haberleşme imkanı bulamazsa o zaman çevrim dışı olarak bilgisayara ilk bulaştığı sırada yüklenen bir dosya ile bilgisayardaki önemli dosyalar şifrelenmektedir. Bilgisayar formatlanmadan bu dosyayı bulup, bunun algoritması çözüldüğünde ancak o zaman etkilenen dosyaların nerdeyse 100%'ü kurtarılabilir.

Diğer halde, internetten bununla ilgili olarak çözüm sunacağını belirten kişi veya yazılımlar; etkilenen dosyaların sadece 5% veya en fazla 10% kadarını kurtarabilir. Tabii bu araştırmayı da düzgün bir şekilde yapmazsanız, dosyalarınızı kurtarmak için internetten bulacağınız yazılımların kendilerinin de aslında başka virüs yazılımı olması çok muhtemeldir.

Gelinen noktada yapabileceğiniz tek şey; Norton, Mcafee, Avast gibi bilinen anti-virüs şirketlerinin bu konuyla ilgili bir yazılım geliştirmesidir.

.
Haluk Bey,
Pc de bir sorun ile karşılaştığımızda genel olarak ilk çözüm yöntemi format geliyor aklımıza,
Tecrübe işte.
Haluk Bey, benim durumunda şu kısım farklı değil mi,
Kullandığım PC C ve D den oluşan iki sürücü,
Bunun bir anlamı yok mu,
Yani evet C sürücüsüne format atılıyor ve son katman birçok bilgi giriyor.
Ancak D Sürücü olduğu gibi duruyor.
Sanki bahsettiğiniz ihtimal halen duruyor
Yanılıyor muyum

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Maalesef yanılıyorsunuz çünkü virüs; işletim sisteminin olduğu diske yerleşip, o diskteki ve bulabildiği tüm disklerdeki dosyaları şifreliyor.

Sizin durumunuzda, sadece D diskindeki şifrelenmiş dosyalar elinizde kalmış...

Not: Bu virüsün bir özelliği de; virüsten etkilenen kullanıcının sistem geri yükleme özelliğini kullanmasını önlemek üzere, Windows'un gerekli sistem dosyalarını silmesidir.

.

Son düzenleme:

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Aşağıdaki linkten proğramı indirebilirsiniz
https://www.warezturkey.org/31073-easeus-data-recovery-wizard-professional-unlimited-full.html
proğramın dırık indirme linkki
http://uploaded.net/file/c22qcac3/DataRecoveryWizard.12.0.WT.rar
bu proğramda crack var
puroğramı kurduktan sonra proğramı kapatın görev yöneticisine gidin orada bu proğram ili ilgili çalışan exe dosyalarını kapatın ve crack dosyalarını kurulu klasöre kopyalayın ve yönetici olorak dosyayı açın.

Kod:
- Install, if program stays open under Task Manager, close it completely.

- Make sure you close it completely, then copy DRW.exe and for x86 DRW.exe and offset file to program dir.

- Run program as Admin from DRW.exe, after replaced. Block in firewall, don't go online with it.

- Free version can recover files up-to 500MB, this will remove that limitation. This is the only difference between Pro and Free Edition on comparison chart. Tested by recovering a 6GB of data.
tercümesi
Kod:
- Program Görev Yöneticisi altında açık kalırsa kurun, tamamen kapatın.

- Tamamen kapattığınızdan emin olun, sonra DRW.exe'yi ve x86 DRW.exe dosyasını ve ofset dosyasını program dizinine kopyalayın.

- Programı değiştirdikten sonra DRW.exe'den Yönetici olarak çalıştırın. Güvenlik duvarını engelle, çevrimiçi olma.

- Ücretsiz sürüm 500 MB'a kadar olan dosyaları kurtarabilir, bu sınırlamaları kaldıracaktır. Karşılaştırma tablosunda Pro ve Free Edition arasındaki tek fark budur. 6GB veri kurtarılarak test edildi.
Halit Hocam program deneyimim şöyle oldu,
D Sürücüsünde daha önceki zamanlarda (yani şifreleme öncesinde) silinen dosyaları bulup getirdi.
Ancak şifrelenen dosyalar ile ilgili herhangi işlem yapmadı.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Maalesef yanılıyorsunuz çünkü virüs; işletim sisteminin olduğu diske yerleşip, o diskteki ve bulabildiği tüm disklerdeki dosyaları şifreliyor.

Sizin durumunuzda, sadece D diskindeki şifrelenmiş dosyalar elinizde kalmış...

Not: Bu virüsün bir özelliği de; virüsten etkilenen kullanıcının sistem geri yükleme özelliğini kullanmasını önlemek üzere, Windows'un gerekli sistem dosyalarını silmesidir.

.
Halık Hocam
Format sonrasında yani şu anda halen geri yükleme noktası oluşturamayışımın sebebi bu mu?
Eğer bu ise çözümü var mı?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Halık Hocam
Format sonrasında yani şu anda halen geri yükleme noktası oluşturamayışımın sebebi bu mu?
Formatlarken C sürücüsündeki herşeyi silerek sistemi üzerine kurduysanız, artık yapacak bir şey kalmamış... Yeni formatlanmış durumda, diskin sektörlerine yazılan dosyalar veri kurtarma programlarının silinen dosyaları geri getirme ihtimalini de zayıflatır...

.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Haluk hocam yanlış anladınız,
Şu an kurulmuş olan sistem üzerinde geri dönüşüm noktası oluşturamıyorum
bundan bahsediyorum.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Ben size şöyle söyleyeyim..... Windows'un klasik sistem geri yüklemesi, hangi disk üzerinde olursa olsun sizin kişisel dosyalarınızı kapsamaz.

.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Ne edüğü belirsiz bağlantılar paylaşmayalım.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Ne edüğü belirsiz bağlantılar paylaşmayalım.
Buna ve excel dışı diğer bağlantılara sebep olduğum için üzgünüm.
Benim en başta,
Yıllardır takip ettiğim foruma excelde kullanılan kodlar marifeti ile bir şeyler yapılabilme ihtimalini merak etmem neticesinde gelişen durumlar bunlar.

Konu kısa bir özetle artık kapatmak istiyorum.
*Basit gibi görünen geri yükleme noktasının önemini bana çok pahalıya mal olan bir yöntemle ile öğrendim.
* Fidye yazılımlar, özellikle yeni piyasaya çıkmış olan fidye yazılımları, mevcut antivirüs programlar ile çözmek neredeyse imkansız.
Fidye yazılıma maruz kalındığında, sistemi formatlamak en son başvurulması gereken yöntem olmalı.
* Bunun dışında, (şifrelenmiş dosyalar hariç) silinen kaybolan dosyaları Halit beyin vermiş olduğu program ile yapılabileceğini gördüm.
Konuya ilgi gösteren yardımcı olmak isteyen herkese çok teşekkür ederim.
(Bu konu ile ilgili buradakiler dışında benimle bilgi paylaşmak isteyen olursa forumu meşgul etmemek adına bana özelden yazmalarını rica ediyorum.