Sİstem GelİŞtİrme....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba Arkadaşlar....
Aşağıda bir excel dosyası gönderiyorum... yaklaşık 10 gün uğraştım ama maalesef kendim çözemedim.... sitede aradım ama karşılığını bulamadım....
örnek excel dosyasında ayrıntılı açıklamalarım var. ama ana hatlarını buraya yazayım... bu dosya parite (eurusd 15 dakikalık verileri) verilerinde işlem yapıyor. Bu veriler günlük olarak bazı değerler arasında dalgalanır. (eurusd için max. min arası günlük ortalama 0,0200 dür) bu durumda maxsimum noktalarında satış minumun noktalarında alış yapıp bunu karla kapatmayı hedefliyoruz...
1-fiyat bizim belirlediğimz tarihler arasındaki verilerde belirlediğimiz bir değere gelince satış yada alış yapsın.
2-Satış yada alış işlemi gerçekleştikten sonra satış gerçekleşmişse bir alt satırda düşük sütünda bizim belirlediğimiz bir değeri arasın aynı anda bizim belirlediğimiz stop değerinide yüksek satırında arasın hangisi önce gerçekleşir diğeri iptal olsun. yani açılan pozisyon ya karla yada zarala kapatılsın. tabiki tarama yapacağı tarih aralığını ve tekrarları biz belirliyoruz. Tabiki pozisyon açıldı kar ve zararla kapatamazsak tarma yapılan son verinin kapınış değerinden pozisyon kapatılmalı. dolayısıyla sonuç artı, eksi yada sıfır olabilir...

Aynı mantık alış gerçekleşirsede işlesin.
bulunan değerler bir sütuna alt alta tarih belirtilerek yazılsın.

Bu program sayesinde bir sistem geliştireceğim aslında biraz geliştirdim ama bunu geriye doğru bir sürü veriyi ayrı veri türleri üzerinde test edip optimizasyon yapmak istiyorum....en karlıyı bulmak istiyorum.... eğer bu forumda dolar veya eurs u olan varsa onlara önerilerde bulunabilirim benim size ançak bu şekilde faydam dokunabilir.

yukarıdakileri ek olarak bu verileri bir web sitesinden ayda bir bağlanarak verileride kendisi alabilir (http://www.triafx.com/default.asp?s=plt4 adresinden platform 2 kurulup oradan grafik ekranından veriler alınabilir) ama arada gün kaybı olmalı veriler devamlılık arz etmeli. ayrıca bu veriler her gün 96 satırdan dan da oluşmuyor o yüzden de bir şeyler yapamadım.....

Yardım edeceklere çok teşekür ederim.....

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Arkadaşlar bu yukarıda yazdığımız olma olasılığı yoksa boşuna uğraşmayayım...
Bir görüş belirtseniz....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Ben çok birşey anladığımı söyleyemem. Yanlış anlamayın, anlatımınızdan kaynaklanan bir durum değil ama hazmetmesi zor bir konu ...

Hem Excel'e hem finans işlemlerine aşina birinin belki rahatlıkla anlayabileceği bir konu olabilir. Ancak, Excel'i iyi bilip, Finansal işlemleri çok iyi bilmeyen bizler için, sorunuzu anlamak kolay değil.

Bunun için cevap gelmiyor olabilir.

Kısacası, biraz daha Excel dilini kullanarak madde madde anlatmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
All Versions
İnceliyorum 2. dosya elimdeki sonucu yazacağım 1-2 saatimi alır sanırım

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba, evet bu konuyla ilgili biraz açıklama yapmalıyım galiba....
Ekteki dosyamda eurusd(eur nun usd ye oranının 15 dakikalık verileri var. Eurus de bir tür hisse senedi gibi algılayabilirsiniz. Aslında tamda öyle...)

Burada amaç fiyatın yükseldiği ve daha da yükselmeyeceğini farz ettiğiniz noktada satış yapıp daha düşük bir noktada alış yaparak kar alde etmek amaç. (Normalda İMKB de hisseler yüksekten satılıp aşağıdan alınmaz. Sadece düşük fiyattan alınıp yüksek fiyatta satmak amaçlanır. böylelikle kar elde edilir. Ama parite işlemlerinde iki taraflı işlem yapılabilir. Sat al veya al sat))

Yada fiyatlar düşünce ve daha da aşağı düşmeyeceğini tahmin ettiğiniz noktada alış yapıp daha sonra yüksek fiyattan satarak kar elde etmek amaçlanır.

1-Belirlediğiniz bir değerde satış yaparsınız. Satış yaptıktan sonra fiyatın düşmesini beklersiniz. Fiyat istediğiniz seviyeye düşerse pozisyonu kapatırsınız ve kar elde etmiş olursunuz. Ama işler istediğiniz gibi gitmeye bilir o yüzden pozisyon açılır açılmaz bir hedef kar alış değeri ile birlikte birde stop değeri girersiniz. fiyatlar daha da yükselebilir. O durumda fazla zarar etmemek için bir stop değeri koyarsanız eğer fiyat alış değerinden daha önceki bir zaman zarfında stop değerine ulaşırza pozisyon kapatılır ve zarar etmiş olursunuz. Ama sizin belirlediğiniz miktarda bir zarar etme olur. bu stop değerini koymazsanız bütün parayı kediye yükleme durumu var...

2-belirlediğiniz satış değerine fiyatlar ulaştı ve pozisyon açıldı ama ondan sonraki zaman zarfında ne kar hedefine ulaşabildiniz nede stop değerine fiyatlar ulaştı o zamanda pozisyon açık kalmasın gece rahat uyuyayım diye o günün son verisinin kapanış değeriyle pozisyonu kapatırsınız. Bu durumda son kapatış değeri satış değerinin altındaysa kar elde edersiniz. eğer satış değerinizin üstündeyse zarar edersiniz. yada satış değeriyle aynı değerde ne zarar ne kar elde edersiniz. yaşadığınız heyacan yanınıza kar kalır....

Al Sat ta yukardakiyle aynı mantık yürütülüyor....

Genede takıldığınız bir nokta varsa sorabilirsiniz....

Excel Vers. ve Dili
All Versions
Hocam dosyayı inceledim ama sonuca varamadım excel yerine bir programlama dili ile yazılmış SQL server gibi veritabanı kullanarak bu gibi gelişmiş işlerin içersinden çıkarsınız ama excel çok uğraştırır.

Excel Vers. ve Dili
office 2003
OFFİCE 2007
veri- dışveri al ile olmuyormu

excelde acemiyim ama denedim sarı ok lu işaretli yerlere onayladığım zaman çekti kopyaladı.

sadece yazılım ve kodlarla her 15 dakikada veri al dense olur gibi

o kodu yazabilsem olur gibi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Dışardan veri almasına gerek yok onu ben manuel girerim. Ben bayağı bir uğraştım bayağı bir yol kat ettim şuan %40 otamaik %60 manuel oldu ama dünya kadar formül oldu bazı şeyleri ise hiç çözemedim...

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE XP TÜRKÇE
OFFİCE 2003 TÜRKÇE
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
OFFİCE 2013 TÜRKÇE
sn.bülent123456bülent;

Öncelikle sormak istediğim

1- Bu kurların kaynağı neresi olacak.
2- Alım satım işi nerede gerçekleşecek
3- Buradaki analiz geçmiş dönem anazi gibi duruyor. Halbuki kurlar gelecek
dönemlerde veya gün içindeki kritik olayalardan etkilenip yukarı ya da
aşağı hareket ediyor. Temel amaç anlık değişimlerden faydalanmak mı?.
4- Yazdığınız açıklamalar bu konuda oldukça bilgili ve deneyimli olduğunuzu
gösteriyor. Ben formüüze ettiğiniz analiz tekniğini tam olarak
anlayamadım.
5- Bu konuda İş-Bank dövi sayfası oldukça iyi gözüküyor. 1 dakikada bir
güncelleniyor. Ancak veri al çalışmıyor.

Bu paylaşım için teşekkür ediyorum. Katkıda bulunmak isterim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
sn.bülent123456bülent;

Öncelikle sormak istediğim

1- Bu kurların kaynağı neresi olacak.
2- Alım satım işi nerede gerçekleşecek
3- Buradaki analiz geçmiş dönem anazi gibi duruyor. Halbuki kurlar gelecek
dönemlerde veya gün içindeki kritik olayalardan etkilenip yukarı ya da
aşağı hareket ediyor. Temel amaç anlık değişimlerden faydalanmak mı?.
4- Yazdığınız açıklamalar bu konuda oldukça bilgili ve deneyimli olduğunuzu
gösteriyor. Ben formüüze ettiğiniz analiz tekniğini tam olarak
anlayamadım.
5- Bu konuda İş-Bank dövi sayfası oldukça iyi gözüküyor. 1 dakikada bir
güncelleniyor. Ancak veri al çalışmıyor.

Bu paylaşım için teşekkür ediyorum. Katkıda bulunmak isterim.

1-Bu kurların kaynağının şu an için çok önemi yok ayda bir ben kendim 1,2 dakikada güncel verileri alıp buraya yapıştırabilirim. Ama yinede aldığım yeri yazayım http://www.triafx.com/ sitesinden platform 1 e kayıt olursak onlar bize bir kullanıcı adı ve şifre gönderiyorlar. Sonra programı kuruyoruz işlem platformunda eurusd nin grafiğini açıyoruz orada bir buton var oraya basıyoruz verileri almak istediğim tarih aralığını ve periyodunu (günlük, 4 saatlik, 1 saatlik, 15 dakikalık, 5 dakiakalı vs.) seciyorum. indir diyorum 15 saniyede veriler elimde oluyor.

2-Paritede alım satım işlemleri için bir sürü aracı kurum var ama ben saxobankı kullanıyorum çünkü en güvenli kurum şuan o. ama bir sürü sakıncalı yönleride var. Türkiye de bu işi Anadolu bankası yapıyor. Biz normalde Akbanktan eurlarımızı satıp dolar almak istersek alış satış arasında 0,0075 çivarında fark var. bu işi parite işlemi yapan bir aracı kurumdan yapsak al sat arasında fark 0,0002. Yani akbank 0,0073 fazla bir komisyon bizden almış oluyor. Bu küçük paralarda sorun olmaya bilir ama büyük miktarlarda ve sık sık al sat yapıyorsanız çok önemli özellikle gün içi işlem yapıyorsa çok çok önemli...

3-Evet burada geçmiş verileri analiz etmeyi amaçlıyorum. Çünkü en az riskle en fazla kar elde etmek amaçlıyorum. Bunu da geçmiş veriler üzerinde test ederek yapıyorum. Birde bir sürü pariteler var onlarda da test edeceğim. Oluşturduğum en iyi sistemi kullanarak gerçek hesaptan para kazanmayı amaçlıyorum. Evet amaç günü içi dalgalanmalardan faydalanmak..

4-Bu tür sistemler genelde bu verilerden elde edilen ortalamalar ve macd gibi göstergelerle yapılır ama ben onları gerek görmüyorum. Paritenin kendi fiyatları bana yeterli. Ama göstergeleri kullanamdığımı sanmayın onlarda karar vermede bana çok yardımcı oluyor. Bu tür sistemlerin olduğu linkler(http://forex-strategy-builder.forexsb.qarchive.org/ ve http://forex-strategy.downloadsoftware4free.com/ ve http://myforexstrategy.blogspot.com/2007/09/test-6.html) ama ingilizce bilmediğimden ben hiç anlayamıyorum. Ve bunlar göstergeleri baz alıyorlar...

Bu işi yaparsak hep beraber sistemi çalıştıraçağız ve anaparanın 3-4 yılda kaç katına çıktığını göreceksiniz ve hep beraber buna çok şaşıracağız...

Burada sisteme şunu eklemedim çünkü stop değeri koyarsak buna gerek yok. Şöyleki 11 eylül 2001 günü günün erken saatlerinde fiyat düştü ve biz daha da düşmeyeceğine karar verdik ve eurusd den alış yaptık. Ama işler istediğmiz gibi gitmedi ikiz kulelere saldırı oldu dolar değer kaybetti ve eğer biz bir stop değeri koymazsak durmadan zarar ederiz nereye kadar tabiki ana paramız tükeninceye kadar. Parite işlemlerinde bütün aracı kurumlar ana para sıfırlanınca pozisyonunu size haber vermeden kapatırlar. Parite işlemlerinde kurumunuza göre ana paranızın 100 ile 400 katı kadar parayla işlem yapabilirsiniz. yani 1000 dolarla 400.000 dolar alıp satabilirsiniz. eurusd de fiyat 1,5700 iken alış yaptınız fiyat yükseldi 1,5720 oldu ve pazisyonu kapatınız kazançınız 400.000*0,0020=800 dolar kar tabiki biz her zaman kazanaçağımız paraya odaklanırız. Hep onu hayal ederiz. ve o yüzden çok büyük risklere girer ve kaybederiz. Halbuki aynı pozisyonda 800 dolar kaybetmekte an meselesi. Neyse başınızı ağrıtmayayım. İsteyen anadolu bankasının paritem işlemlerinde demodan duruma bakabilir.

İyi günler.