Seçmeli MİN ve MAX fonksiyonu kullanımı

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Tr ve 2007 Tr
Merhaba,
Daha öne karşıma hiç çıkmamış bir durum aslında, umarım çözümü vardır ( excelin yapamıyacağı bir şey var mı ki ? :)
Soru şöyle ?

Kodu Değeri
a 1
a 3
b 5
b 69
a 1
a 3
c 6
b 97
c 9
a 1
b 3

aMİN = ?
aMAX = ?

bMİN = ?
bMAX = ?

cMİN = ?
cMAX = ?

Kodu sütununda a,b,c kodları karışık sıralarda ve tekrar edebilir bir şekilde sıralanıyor, Değeri sütununda da o satırdaki kod için bir değer giriliyor. a,b ve c için aldığı en küçük ve en büyük değerleri bulmak isitoyrum.

Evet excel ustaları acil cevap verirseniz çok makbule geçecek, ekde dosyayı gönderiyorum

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Min. değerler için,

=MİN(EĞER(G8:G18="a";H8:H18))

Mak. değerler için,

=MAK(EĞER(G8:G18="a";H8:H18))

Formüllerdeki a ları b yaparsanız b ye göre sonuc alırsınız.

Formüller Dizi Formüllüdür. Formülü yazdıktan sonra direk entera basmadan CTRL SHIFT ENTER tuşlarına basarak formülün girişini tamamlayınız. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayıraçları otomatik eklenecektir..

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba,
Daha öne karşıma hiç çıkmamış bir durum aslında, umarım çözümü vardır ( excelin yapamıyacağı bir şey var mı ki ? :)
Soru şöyle ?

Kodu Değeri
a 1
a 3
b 5
b 69
a 1
a 3
c 6
b 97
c 9
a 1
b 3

aMİN = ?
aMAX = ?

bMİN = ?
bMAX = ?

cMİN = ?
cMAX = ?

Kodu sütununda a,b,c kodları karışık sıralarda ve tekrar edebilir bir şekilde sıralanıyor, Değeri sütununda da o satırdaki kod için bir değer giriliyor. a,b ve c için aldığı en küçük ve en büyük değerleri bulmak isitoyrum.

Evet excel ustaları acil cevap verirseniz çok makbule geçecek, ekde dosyayı gönderiyorum

Dosyanız ekte.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Tr ve 2007 Tr
Arkadaşlar ikinize de çok teşekkürler hemen uygulamaya geçiyorum. ( Bu arada gerçekten çok hızlısınız )