Resim aktarma eşleştirme...

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Arkadaşlar ilgilnize şimdiden Teşekkür ederim...

2 sorunum var
1. Userformda CommandButtona tıkladığımızda formdaki verileri sayfaya aktarıyor. Bu formun üzerinde bir İmage var bu İmageye hard diskten resim ekleyebiliyorum fakat bu resmi link olarak ya da başka bir şekilde sayfaya dosyanın adresiyle birlikte yazdıramıyorum...

2. Daha sonra bu verileri bir şekilde başka bir userformda listbox üzerine aktarıyorum ve daha evvelden kaydettiğim bu resmin form açılmasıyla birlikte listboxta ki verilerle eşleşerek hangi sıradakini tıklarsam o şekilde image de gösterilmesini istiyorum...

Not: 2. sorunda Listbox'a veriler süzülerek aktarılıyor kısa ve öz olarak öyle bir kod olsun ki resmi ilk aktardığımdan itibaren bu verileri nereye aktarırsam aktarayım resmi veya linkini de buraya götürsün...

Yardımcı olursanız çok sevinirim....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızın bir örneğini eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Arkadaşlar Dosya Ektedir. İlgilenenlere çok çok Teşekkür ederim... Saygılarımla....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Resim linklerini yazmak için verileri bu dosyaya aktardığınız kodları bilmek gerekir, ilavede bu kodlara yapılmalıdır.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Sn. leventm ilginize çok teşekkür ederim. Ekte diğer dosya gönderilmiştir saygılarımı sunarım...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kod:
Private Sub CommandButton3_Click()
'RESİM EKLE
Dim Pencere As FileDialog
Set Pencere = Application.FileDialog(msoFileDialogFilePicker)
With Pencere
      .Filters.Clear
      .Filters.Add "Resim Dosyaları", "*.bmp; *.jpg; *.jpeg; *.wmf", 1
      If .Show = -1 Then
         For Each p In .SelectedItems
             msgbox p
             Image1.Picture = LoadPicture(p)
             Next p
         Else
      End If
   End With
End Sub
yukarıdaki kodda "p" değişkeni zaten seçtiğiniz resimlerin yolunu veriyor, bu yolu direk hücrelerede yazdırabilirsiniz. Anlayamadığım resim eklerken neden bir döngü kurdunuz, bir formda birden fazla resimmi oluyor.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Kod alıntı olduğu için ve ben bu işi yeni yeni kavramaya başladığım için böyle sorunlar yaşıyorum. şimdi msgbox'a yazdırmışsınız ben bunu hücreye yazdırdım diyelim sonra listbox üzerindeki veriyi tıkladığım zaman bu adresteki resmi tıkladığım öğeye göre nasıl imagede gösterebilirim... Teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun içinde listboxun click olayına aşağıdaki gibi bir kod yazmanız gerekir.

Kod:
Image1.Picture = LoadPicture(..hücre adresi..)
eğer yoluda listbox2 nin son sütununa yazdırdığınızı kabul edersek bu durumda aşağıdaki gibide olur

Kod:
Image1.Picture = LoadPicture(listbox2.column(8))

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Üstadım çok çok Teşekkür ederim. formdan hücreye yazdırabildim ikinci formda ise Image1.Picture = LoadPicture(..hücre adresi..) hücre adresini yazdığım zaman oluyor. diğer şekliyle column hata veriyor Emeğine ilgine çok Teşekkür ederim. Haftalardır uğraşıyordum bu güne kısmetmiş. Herşey tamam halloldu yanlızca hücre adresini yazdığım bölümde döngü kuramıyorum... Yani listbox2 click olayında seçtiğimi getiremiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Üstadım sanırım biraz eksik yazmışım bir evvelki notumu Seçtiğimi gösteremiyorum derken yanlızca hücre adresini koda yazdığım zaman gösterebiliyorum hücre adresleri değişik olabilir ben yanlızca bir tane gösterebiliyorum yardımcı olursanız sevinirim... Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003
çalışmalar işime yaradı ellerinize sağlık