Optionbutton ve CheckBox

arkadaşlar ekte gönderdiğim örnekte optionbuttonları seçerken diğer optionbuttonlardaki verileri siliyo yani (4 nolu satırdaki butonları seçtim diyelim 6 nolu satırdaki butonları seçmeye kalktığımda 4 nolu satırdaki butonu pasif yapıyo yani onu seçili bırakmıyo) ayrıca commandbuton a da bi makro yaparak tüm sayfadaki seçimlerin temizlenmesini istiyorum
eğer optionbuttonla olamıycaksa başka türlü bu işimi nasıl halledebilirim açıklarmısınız.
acaba bana yardımcı olabilecek varmı çok acil bekliyorum ilginize şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Tasarım moduna geçin ve nesnelere sağ tıklayıp özelliklerden Grup name özelliğine grup adı verin.Her grup için ayrı bir ad verin.
Ben ilk satır için değişik bir grup adı verdim.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

hocam bi sorum daha olacak ben optionbutton1 i seçtiğimde a1 nolu satıra "X" koymasını istiyorum seçili değilse koymamasını istiyorum bunun için bi kod gönderebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
hocam bi sorum daha olacak ben optionbutton1 i seçtiğimde a1 nolu satıra "X" koymasını istiyorum seçili değilse koymamasını istiyorum bunun için bi kod gönderebilirmisiniz şimdiden teşekkürler
İlgili çalışma sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodları yapıştırınız.:cool:
Kod:
Private Sub OptionButton1_Click()
If OptionButton1.Value = True Then Range("A1").Value = "X"
End Sub

Private Sub OptionButton2_Click()
If OptionButton2.Value = True Then Range("A1").Value = Empty
End Sub

Private Sub OptionButton3_Click()
If OptionButton3.Value = True Then Range("A1").Value = Empty
End Sub

Private Sub OptionButton4_Click()