Merhaba Windows 2000 de Network aginda Kisitli Excel Dosya Paylasimi ?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2000
Herkese merhaba,
Bu kismetse ilk mesajim olacak sizlere,sorumdan once sunu soylemeliyim bu siteyi kimler dusunduyse Allah razi olsun onlardan gercekten cok yararli bir site yapmissiniz ve calismalarinizin devamini da bekliyorum.Soruma gelince yaklasik 150 pc lik network agiyla calisan bir windows 2000 serverimiz var ve ben bu serverda lojistik bolumundeyim bildiginiz gibi serverda ortak gruplar olusturulabilmektedir (lojistik,muhasebe,satinalma,dizayn,teknik ofis vb.) ve bunlar tek server agi ustunde ortak programlari calistirabilmektedirler client olarak, benim sorunum su kullandigim bir excel dosyasini ag uzerinde dosya paylasimina acmak istiyorum fakat butun kullanicalara acik olarak deil sadece excele acmaya yetkisi olacak kisilerin o exceli acmalarini istiyorum bir nevi parolali excel turu fakat bunu bir turlu beceremedim exceli lojistik grubunda paylasima attigimda diger kullanicalar da bu dosyayi acabiliyor ben bunun olmasini istemiyorum art niyetli kisilerin burada olacagini sanmiyorum ama olur ki bilmeyen bi adam acar dosyayi siler butun bilgileri o zmn ne olacak dimi :) neyse bu exceli guvenli bir sekilde nasil agda kullanima acabilirim? (server ve clientlerin hepsi windows 2000 server isletim sistemi kullaniyor)
simdiden tesekkur ederim yardimlariniz icin ....
Saygilarimla
Alper Tarakci

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 Türkçe
Kullanıcı Seçerek

Normalde Server programlarında dosya paylaşımında kısıtlı paylaşım seçeneği vardır. Bu seçenekten kullanıcıların adını ekleyerek aynı grupda istediğiniz kişilerin dosyanızı görmesini sağlayabiliyorsunuz. Listenizde olmayan diğer kişiler dosyayı açamıyor. Ben daha önce çalıştığım şirkette Server 2003 kullandım. Server 2000 de bu özellik varmı bilmiyorum ama zannedersem olması gerekiyor. Ayrıca ek bir bilgi olması açısından söylüyorum ağda paylaşmak istediğiniz excel dosyasının araçlar bölümünden çalışma kitabını paylaştır seçeneğinden paylaşıma açabilir ve diğer kullanıcılarla aynı anda dosyayı kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2000
Normalde Server programlarında dosya paylaşımında kısıtlı paylaşım seçeneği vardır. Bu seçenekten kullanıcıların adını ekleyerek aynı grupda istediğiniz kişilerin dosyanızı görmesini sağlayabiliyorsunuz. Listenizde olmayan diğer kişiler dosyayı açamıyor. Ben daha önce çalıştığım şirkette Server 2003 kullandım. Server 2000 de bu özellik varmı bilmiyorum ama zannedersem olması gerekiyor. Ayrıca ek bir bilgi olması açısından söylüyorum ağda paylaşmak istediğiniz excel dosyasının araçlar bölümünden çalışma kitabını paylaştır seçeneğinden paylaşıma açabilir ve diğer kullanıcılarla aynı anda dosyayı kullanabilirsiniz.
Selam
Dediginiz dogru da bende sadece kendi adim cikiyor makinamda sadece administrator olarak kullanici tanimli (kullanici gruplarinda baktigimda) dosyayi sag tikladigimda security kisminda networkdeki kullanici gruplari yok sadece kendi makinamdaki kullanicilar var (guest,administrator,atarakci,power users vs.) benim gormek istedigim orda networkdeki gruplari gorebilmek (networkde yazici paylasiminda butun yazicilari gorebilirsiniz - onun gibi bisi) demek istedigim saygilarimla ...

Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba

O zaman sizin serveriniz etki alanında değil. Bu bahsettiğiniz paylaşım için etki alanı gerekir. İsterseniz şunu deneyebilirsiniz. Excel dosyanıza sağ tıklayın ve özelliklerine girin. Genel sekmesinden gelişmiş butonuna basın. Karşınıza gelen menüde "Veriyi korumak için içeriği şifrele" yi işaretleyiniz. Daha sonra tamam butonuna ve sonra özellikler menüsündede tamam butonuna basın. Tekrar dosyanızın özellikler bölümüne girin ve yine genel sekmesinde gelişmiş butonuna basın karşınıza gelen menüde ayrıntılar butonu aktif olmuş olacak. Ayrıntılar butonuna basın karşınıza gelen ekranda hem kendi bilgisayarınızdaki local kullanıcıları hemde ağ üzerindeki diğer kullanıcıları görebilirsiniz. Buradan istediğiniz kişileri dosyayı kullanma yetkisi verirsiniz. Diğer kişiler dosyayı açamaz ve silemez.
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2000
O zaman sizin serveriniz etki alanında değil. Bu bahsettiğiniz paylaşım için etki alanı gerekir. İsterseniz şunu deneyebilirsiniz. Excel dosyanıza sağ tıklayın ve özelliklerine girin. Genel sekmesinden gelişmiş butonuna basın. Karşınıza gelen menüde "Veriyi korumak için içeriği şifrele" yi işaretleyiniz. Daha sonra tamam butonuna ve sonra özellikler menüsündede tamam butonuna basın. Tekrar dosyanızın özellikler bölümüne girin ve yine genel sekmesinde gelişmiş butonuna basın karşınıza gelen menüde ayrıntılar butonu aktif olmuş olacak. Ayrıntılar butonuna basın karşınıza gelen ekranda hem kendi bilgisayarınızdaki local kullanıcıları hemde ağ üzerindeki diğer kullanıcıları görebilirsiniz. Buradan istediğiniz kişileri dosyayı kullanma yetkisi verirsiniz. Diğer kişiler dosyayı açamaz ve silemez.
Kolay gelsin
Tekrar selamlar excel versionum windows excel 2000 english ve dediginizi yaptigimda ``Tekrar dosyanızın özellikler bölümüne girin ve yine genel sekmesinde gelişmiş butonuna basın karşınıza gelen menüde ayrıntılar butonu aktif olmuş olacak. Ayrıntılar butonuna basın karşınıza gelen ekranda hem kendi bilgisayarınızdaki local kullanıcıları hemde ağ üzerindeki diğer kullanıcıları görebilirsiniz.`` boyle bir ozellik cikmiyor sadece iki secenek var compress or encrypt attrubes diye encrypt yapinca ayrintilar diye bir secenek yok en iyisi sanirim ezcelin icinden parola koymak parola bilmeyen acamaz exceli bana excelin icinden nasil parola koyabilecegimi de aciklayabiliriseniz sevinirim simdiden tesekkurler...(JPG formatinda resmini de yolladim ordan da bakabilirsiniz)

Excel Vers. ve Dili
Excel dosyasına şifre koymak

Araçlar menüsünden seçenekleri tıklıyorsunuz. Çıkan menüden Güvenlik sekmesini tıklıyorsunuz. Orada açma parolası yazan yere parolanızı yazıyorsunuz. Tamam dediğinizde parolanızı tekrar girmenizi isteyecek ve daha sonra dosyanızı kaydedip kapatın. Bir sonraki girişinizde parolanız aktif olacaktır