Makroları Etkinleştir/Devre Dışı Bırak Problemi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Dosyanın ilk açılışında makroları etkinleştir seçilince userformu açıp excel gizleniyor fakat etkinleştirmeyip makroları devre dışı bırak seçeneği seçilince excel normal olarak açılıyor. Bu işlemde Makrolar devre dışı bırakılınca exceli kapatan bir komuta ihtiyacım var.

Şimdiden Teşekkürler....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanın ilk açılışında makroları etkinleştir seçilince userformu açıp excel gizleniyor fakat etkinleştirmeyip makroları devre dışı bırak seçeneği seçilince excel normal olarak açılıyor. Bu işlemde Makrolar devre dışı bırakılınca exceli kapatan bir komuta ihtiyacım var.
Böyle bir komut mevcut değildir. Ancak bu tip durumlar için asıl dosyalar xlveryhidden ile gizlenir, ve ancak makrolar devreye alınırsa açılabilir. Makrolar devre dışı bırakılırsa sadece bir ön sayfa gösterilebilir. Aşağıdaki örnek dosyayı hem makroları etkinleştirerek hemde devre dışı bırakarak açın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Teşekkürler ama bu user form için de geçerli mi? bir de devre dışı bırakınca exceli kapatmak yerine(madem yapabilecek bişi yok) dosyayı hiç açmaması için birşey yapamazmıyız veya yeni boş bir excel açması gibi bişey...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Teşekkürler ama bu user form için de geçerli mi? bir de devre dışı bırakınca exceli kapatmak yerine(madem yapabilecek bişi yok) dosyayı hiç açmaması için birşey yapamazmıyız veya yeni boş bir excel açması gibi bişey...
Userform içinde geçerlidir elbette. Excelin kendisini bir program olarak boş bir sayfa halinde açabilirsiniz ama bir excel dosyasını açamazsınız, en az bir sayfa görünür olmalıdır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
çok teşekkür ediyorum.

Halka hizmet Hakk'a hizmettir.

Saygıyla selamlıyorum sizleri.....

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Sayfa gizlemeye alternatif;
Kod:
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
    ThisWorkbook.IsAddin = True
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
    ThisWorkbook.IsAddin = False
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayfa gizlemeye alternatif;
Kod:
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
    ThisWorkbook.IsAddin = True
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
    ThisWorkbook.IsAddin = False
End Sub
Sn anemos

Bu güzel çözüm için tebrik ederim. Bende isaddin özelliğini öğrenmiş oldum. Sadece workbok_before prosedürüne thisworkbook.save satırını eklemekte fayda var.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Rica ederim. Asıl ben teşekkür etmek isterim Levent bey, kayıt olduğum tarihten beri sizden ve forumdaki diğer arkadaşlardan çok şey öğrendim.
Sağolun, Varolun...

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Paylaşım için teşekkürler