lookup ile yapamadım

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Merhaba ,
ekteki dosyada yapmak istediğim çalışmanın sorun yaşadığım kısmı bulunmaktadır. Maliyet hesabında o ayki(girilen)elektrik faturasını üretim m2 dağıtım anahtarıyla çarpmasını istiyorum. Fakat 2 farklı isime ve aya göre seçim yaptırmak istediğim için look up fonksiyonu ile yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

I1 hücresine "ELEKTRİK GİDERLERİ" yazın. Daha sonra I2 hücresinede aşağıdaki formülü uygulayın.

Kod:
=İNDİS(Sheet2!$A$1:$M$2;KAÇINCI(I$1;Sheet2!$A$1:$A$2;0);KAÇINCI($P$1;Sheet2!$A$1:$M$1;0))*İNDİS(Sheet2!$A$6:$M$35;KAÇINCI($A2;Sheet2!$A$6:$A$35;0);KAÇINCI($P$1;Sheet2!$A$6:$M$6;0))

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Çok teşekkür ederim.Vaktiniz olursa mantığını da yazabilirseniz sevinirim. bu konuyla ilgili Örneklere baktım fakat benimkiyle bağdaştıramadım ya da acelem olduğundan anlayamadım.
Tekrar teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Kısaca açıklamak gerekirse;

İNDİS formülü belirtilen tablo dizisindeki yine belirtilen satır ve sütun numaralarının kesişim noktasındaki değeri verir.

Bu fonksiyonun söz dizilimini incelersek;

=İNDİS(Tablo Dizisi ; Satır Numarası ; Sütun Numarası)

Sizin örneğinizde iki kriterin birbiriye çarpımı sözkonusu fakat bu kriterleri belirlemek içinde kriterler mevcut. Bu kriterlerde diğer sayfanızda hangi satırda olduğu belli değil. Aslında belli ama biz formülü esnek yapmak adına belli değil diyoruz.

İşte bu aşamada aranan değerin bir dizide hangi satır yada sütunda olduğunu bulmak için "KAÇINCI" formülü devreye girmektedir.

Bu fonksiyonun söz dizilimini incelersek;

=KAÇINCI(Aranan Değer ; Aranan Dizi ; Eşleştir Tür)

Bu aşamadan sonra elde ettiğimiz formülleri içiçe yazarak sonuca ulaşıyoruz.

İNDİS formülündeki Satır ve Sütun değişkenlerini KAÇINCI formülü ile bularak sonuca ulaşıyoruz.

Ayrıca bu iki formülle ilgili aşağıdaki linkte bir çok örnek mevcut incelerseniz mantığını anlamanız açısından size kolaylık sağlayacaktır.

http://www.excel.web.tr/search.php?searchid=1049688