Koruma şifresi

Arkadaşlar hobi olarak excell programları yapıp ücretsiz başkalarının faydalanması için dağıtıyorum. O kadar emek verip yaptığım programlarımdaki şifreyi kırıp kendilerininmiş gibi yayınlıyorlar.

En son yaptığım programda yaklaşık 20 harf, sayı, özel karakter ile şifre oluşturdum bunu bile kırdılar. Bu sorunun bir çözümü yok mu?

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Hayır yok.
Ancak madem ücretsiz herkes faydalansın istiyorsunuz, o zaman şifre de koymayın bence.
Çünki şifre kırmayı engellemenin yolu yok.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Ya da dosyalarınızı rar formatında sıkıştırıp saklayın.
rar şifrelerini kırmak bayaa zor çünki(şifreyi bulması seneler sürebiliyormuş bazen)

İlginize teşekkürler Acemi1. Bu programı köy öğretmenleri için yapmıştım ve son günlerde çok tuttu. (Günde 100-150 indirme.) Programda sitemin tanıtımı vardı. Bunu çekemeyenler yapmış olmalı.

Küçük bir teşekkür yerine dalga geçer gibi "şifrenizi kırdık he he he" denmesi açıkcası beni verimsizleştiriyor.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Böyle şeyleri yapanlar illegal yollarla bir iki program kullanıp kendini hacker zanneden bilgisayar dahileri(!)
Böyle durumlar hevesinizi kırmasın sakın. Ben bu tür programalrın ne kadar güçlü oldukalrını bildiğim için yaptığım hiçbir çalışmaya şifre koymuyorum.
Sadece formüller bozulmasın diye koruma yapıyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn mktek

Maalesef Excel açık kaynak kodlu bir program olduğundan bir önlem almak mümkün değil. İşin acı tarafın sizin bu programınızın şifresini kırıp kendi adına kullananlarda meslektaşınızsa, bu durumda ülkemizin geleceğinden ciddi endişe duyarım.

Not:Bir söyleme göre hazırladığınız bu programları exe haline getirerek engelleme şansınız olabilir. Fakat ben hiç yapmadığım için exe ye çevirecek programlar hakkında bilgiye sahip değilim. Bilen üyelerimiz varsa yardımcı olurlar umuyorum.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Ben az önce merak edip bir deneme yaptım.
Dosya boyutu neredeyse 10 kat büyüyor, exe haline getirmeden önce dosyadaki korumaları kaldırmak gerekiyor, ancak makrolar gayet güzel çalışıyor.
formülleri göstermiyor, sadece formül sonuçlarını gösteriyor.

Eğer denemeyi düşünüyorsanız;
http://www.topshareware.com/DoneEx-XCell-Compiler-download-37311.htm