Kod Açıklama

Excel Vers. ve Dili
Office 2016
Merhaba,
Aşağıdaki şekilde dizi tanımlama ifadesinde;
Evn ifadesinin veri tipi ne olmaktadır?

teşekkürler, iyi akşamlar.

Kod:
dizi = Array("Q17:S17") 

For Each Evn In Range(dizi(s))

next

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
İlk aşamada Variant..
Sonraki aşamada Object..
Son aşamada ise Range..

Bunları takip etmek için VBA editörü açıkken View menüsünden "Local Window" seçeneğini aktif ettikten sonra kodunuzu F8 ile adım adım çalıştırırsanız değişkenlerin hangi tanımlamayı aldıklarını görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016
İlk aşamada Variant..
Sonraki aşamada Object..
Son aşamada ise Range..

Bunları takip etmek için VBA editörü açıkken View menüsünden "Local Window" seçeneğini aktif ettikten sonra kodunuzu F8 ile adım adım çalıştırırsanız değişkenlerin hangi tanımlamayı aldıklarını görebilirsiniz.
Korhan hocam bilgilendirme için teşekkürler,
bildiğim kadarıyla dizi içine object nesnesi alınamıyordu, dizi içine sadece string ve nümerik ifadeler alınabilir diye biliyordum.
nesneler sadece collection ve dictionary içinde tanımlanır diye biliyordum ama;
bu konuda da aydınlatırsanız çok memnun olurum.
iyi akşamlar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Aşağıdaki ifade tek başına STRING bir ifadedir. ARRAY içinde kullanıldığı için başlangıçta VARIANT veri tipi oluyor. Ama dikkat ederseniz aynı zamanda bir hücre aralığını da ifade etmektedir.

"Q17:S17"

Bu aralığı dizi olarak değilde direkt olarak hücre aralığı şeklinde tanımlasaydık Range("Q17:S17") şeklinde yazmamız gerekiyordu.

Dikkat ederseniz dizi içinde de aynı şekilde çift tırnak içinde kullanılıyor. Bu şekilde kullanımlara yiğidin yoğurt yeme tekniği diye ifade edebiliriz. ;)

Excel Vers. ve Dili
Office 2016
Aşağıdaki ifade tek başına STRING bir ifadedir. ARRAY içinde kullanıldığı için başlangıçta VARIANT veri tipi oluyor. Ama dikkat ederseniz aynı zamanda bir hücre aralığını da ifade etmektedir.

"Q17:S17"

Bu aralığı dizi olarak değilde direkt olarak hücre aralığı şeklinde tanımlasaydık Range("Q17:S17") şeklinde yazmamız gerekiyordu.

Dikkat ederseniz dizi içinde de aynı şekilde çift tırnak içinde kullanılıyor. Bu şekilde kullanımlara yiğidin yoğurt yeme tekniği diye ifade edebiliriz. ;)
çok teşekkürler,