Kafamdaki Çalışma ile ilgili yardıma ihtiyacım var

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
Merhabalar, kafamda bir excel çalışması tasarladım ancak bunu bir türlü uygulamaya sokamıyorum.
Çünkü formül kullanımı konusunda acemiyim.
Çalışma 2 sayfadan (Rezervasyon Kayıt, Rezervasyon Tablosu) meydana geliyor.

Kafamdaki fikri anlatayım;
"Rezervasyon Kayıt" bölümünde "Müşteri Kodu", "Rezervasyon Giriş", "Rezervasyon Çıkış", "Oda No" sütunları aktif kısımlar olacak. Burada yapılan ver girişlerine göre "Rezervasyon Tablosu"nda satır ve sütun kesişim noktalarını birleştirip renk, metin gibi değişimler olacak.

1) Rezervasyon Kayıt bölümündeki her satırı farklı renklendirmek istiyorum. (Ancak oluşan renk üstüne yazılan metnin okunmasını engellememeli)
2)"Oda No" kısmına "1 ile 18", "21 ile 26" arası değerler girildiğinde, "Rezervasyon Tablosu"nda ki oda numarasına karşılık gelen sütunu,
3)"Rezervasyon Giriş, Rezervasyon Çıkış" kısmına tarih değeri girildiğinde, "Rezervasyon Tablosu"nda ki tarih değerlerine karşılık gelen satırları,
4)Seçerek bunların kesişim noktasını birleştirip "Rezervasyon Kayıt" kısmında değerin girildiği satır ile aynı renkte olmalı.
5)"Müşteri Kodu" kısmına girilen metin ise "Rezervasyon Kayıt" Kısmında oluşan kesişim noktasının içine yazılmalı.

Örnek olarak el ile işlemleri yaptım (Ek Dosya), sizce uygulamanın olabilirliği nedir? Veya ne kadarlık bir kısmı olabilir?
Ek;
https://www.dosyaupload.com/i7lr

Not: Dün dosya ekleme işlemi yapabiliyordum, bugün böyle bir seçenek göremiyorum. Ayrıca site içi yapılan hiç bir paylaşıma erişemiyorum. Bende mi bir sıkıntı var yoksa üyelik statüsüne göre bir kısıtlama mı uygulanıyor?

Şimdiden ilgilenecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Not: Dün dosya ekleme işlemi yapabiliyordum, bugün böyle bir seçenek göremiyorum. Ayrıca site içi yapılan hiç bir paylaşıma erişemiyorum. Bende mi bir sıkıntı var yoksa üyelik statüsüne göre bir kısıtlama mı uygulanıyor?
Dosya eklemek veya indirmek için Altın Üyelik satın almanız gerekiyor. Detaylar, forumun ilgili bölümünde vardır.

.

Excel Vers. ve Dili
office 2016 türkçe
Merhaba öncelikle birleştirilmiş hücreleri hemen iptal et ve tek hücreye indir çünkü gerek formül gerek makro yazarken bir sürü problem çıkartır. Ayrıca farklı renkler ile renklendirme yapmak istiyorsunki bu ancak elle manuel yapılabilir otomatik yapması bildiğim kadarı ile zor

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
Dosyanızla bir çalışma yaptım .İşinize yarar mı? bilmiyorum.Aşağıdaki linkte benzer çalışmanın nasıl yapıldığı anlatılıyor.
https://www.dosyaupload.com/5xdv
Kusura bakma mesajını yeni görüyorum :eek:, bende uğraş uğraş, araştır yok umudumu kesmiş el ile manuel olarak girmeye başlamıştım :cautious:. Sana nasıl teşekkür etsem bilemiyorum kardeşim. Tamda istediğim gibi olmuş:D. Ellerine sağlık (y)

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.Hatalı kayıtı önlemek için aynı oda aynı tarihte tekrar verildiğinde Rezervasyon kayıt sayfasında sıra no dolu olarak uyarı ve bazı yeniliklerle dosyanız kolay gelsin.
https://www.dosyaupload.com/mk7N