İstenilen sayıda,mükerrer ayıklayarak rastgele veri seçme

Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-02-2020
merhabalar,

site gerçekten çok başarılı,teşekkürlerimi ileteyim öncelikle. :)

sorum şu olacak :

bir veri tablosu içinde ( örn. ad soyad telefon adres bilgilerinin bulunduğu 150 kişilik liste) benim istediğim sayıda veriyi mükerrer seçmeden,yukarıdan aşağıya doğru rastgele seçim yapacak ; bu seçtiği satırlara da örneğin "X" gibi işaret koyarak,farklı bir sheet'a kopyalayacak bir kod var mı acaba?aradım forumlarda bulamadım ne yazıkki.. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Böyle bir kod elbette hazır olarak bulamazsınız ama oluşturulabilir. Bir örnek dosya eklerseniz onun üzerinden gidebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Office 365
27-02-2020
bu kadar kısa sürede yanıtladığınız için teşekkür ederim.

ekte örnek bir dosya gönderdim.ek olarak bir kaç bişi sölemek istiyorum, tabi liste daha uzun olabilir bu çok fark etmez sanırım,atıyorum "kaç kişi seçsin" gibi bir kutucuğa ilk olarak "15" yazdığım zaman, o listeden yukarıdan aşağıya doğru olmak üzere 15 kişiyi rastgele seçip-ki mükerrer seçmeden ; yan sheet'e kopyalamasıdır istediğim özellik. anlatabildim umarım..:roll:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
Office 365
27-02-2020
emeğinize sağlık,çok teşekkür ederim, tam aklımdaki gibi olmuş.Ufak bir sorum olacak ama.Ekteki Örnek listede,seçim yapılacak alan 35 kişiydi.Ondan daha fazlasını kullanacağım malum,altına ekleme yaparsam bir değişiklik olurmu acaba?Yani 35 kişiyi kapsayan bir makromu acaba?Cevabınız için teşekkürler,tekrardan emeğinize sağlık.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. leventm beyin size önerdiği kod 35 kişi ile sınırlıdır. Kod bölümüne girerek bu değeri artırabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 365
27-02-2020
evet,öyle yapabileceğimi farkettim çok teşekkürler tekrar..birşey farkettim yalnız,mükerrer seçiyor rastgele seçim yaparken,bunu düzeltmenin yolu varmı acaba?

bir de rastgele seçimi neye göre belirliyor acaba?yani şu kadar sayıda bir seçiyor gibi mi?mantığını kavramaya çalışıyorum,kusura bakmayın sorularım için :)

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
evet,öyle yapabileceğimi farkettim çok teşekkürler tekrar..birşey farkettim yalnız,mükerrer seçiyor rastgele seçim yaparken,bunu düzeltmenin yolu varmı acaba?

bir de rastgele seçimi neye göre belirliyor acaba?yani şu kadar sayıda bir seçiyor gibi mi?mantığını kavramaya çalışıyorum,kusura bakmayın sorularım için :)
Mükerrer seçmemesi gerekir kodlamayı ona göre yapmıştım. Sayfa2 B sütununda mükerrer olup olmadığına bakın. Hiç bir zaman olmaması gerekiyor. Rasgele seçimi randomize fonksiyonu ile oluşturulan sayıları dikkate alarak yapıyor. (Kod içindeki RND fonksiyonu)

Excel Vers. ve Dili
Office 365
27-02-2020
Mükerrer seçmemesi gerekir kodlamayı ona göre yapmıştım. Sayfa2 B sütununda mükerrer olup olmadığına bakın. Hiç bir zaman olmaması gerekiyor. Rasgele seçimi randomize fonksiyonu ile oluşturulan sayıları dikkate alarak yapıyor. (Kod içindeki RND fonksiyonu)

evet sn.leventm yazdığınız sütunda mükerrer var,seçmiyor normalde dediğiniz gib.

teşekkür ederim ek bilgi için.çok yararlı oldu