İnternet explorerdan open dendiğinde makroların çalışmaması

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Merhabalar arama yaptım fakat bir sonuca ulaşamadım o yüzden yardımınızı rica ediyorum.

Şirket içerisinde bir intranet sayfasına eklenmiş makrolu bir excel dosyamız var kullanıcılar dosyanın linkine tıkladığında bildiğiniz gibi aç veya kaydet butonu gelmekte. Şimdi tam burada şunu sormak istiyorum :) kullanıcılar kaydet diyerek dosyayı pclerine kaydedip dosyayı çalıştırabiliyorlar fakat aç dedikleri zaman dosya internet explorer içerisinde açılmakta ama makrolar çalışmamakta. Kullanıcıların dosyayı pclerine kaydetmelerine gerek kalmadan sadece aç diyerek nasıl makroların çalışmasını sağlayabilrmiyiz.

Not: Dosya sadece okumak için herhangi bir bilgi girişi yapılmamakta.

Teşekkürler.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
İnternet ortamında makrolar çalışmaz.

Güvenlik nedeniyle Microsoft tarafından bu şekilde tasarlanmıştır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Teşekkürler Haluk bey peki kullanıcılar linke tıkladıklarında open save cancel yazan pencere yerine direk excel uygulamasının çalışarak dosyanın açılmasını gerçekleştirebilirmiyiz

mesela internet explorer adres sayfasına file:///\\agadresi\dosya%20adi.xls şeklinde yazdığımızda direk excel uygulaması çalışmakta ama hyper link ekleyip word dosyasını html sayfası olarak kayıt ettiğim zaman linke tıklayınca yine open save cancel penceresi çıkmakta