İç İçe EĞER ve DÜŞEYARA Formüllerinin Kullanımı

Said ERSOY

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-10-2024
Merhaba Arkadaşlar,

3 adet ilçem (YERKÖY, ÇİÇEKDAĞ, BOZTEPE) ve bu ilçelere ait köy ve mesafe bilgilerim var. Bir tablo oluşturdum bu tabloda ilçe seçimi yaptırıyorum seçilen ilçeye göre köyleri seçtiriyorum. Seçilen köye göre mesafe bilgisinin otomatik olarak gelmesini istiyorum fakat YERKÖY ilçesini ve bu ilçeye ait köylerden birisini seçtiğimde mesafe bilgisi geliyor fakat diğer ilçeleri ve köylerini seçtiğimde uzaklık bilgisi otomatik olarak gelmiyor. #YOK hatası alıyorum.
Muhtemelen çok basit bir hata ama işin içinden çıkamadım. Yardımcı olur musunuz?
Kurgu Şu şekilde:
C6 hücresinde ilçe seçimi
C7 hücresinde bu ilçeye ait köylerden birisinin seçimi
C8 hücresinde seçilen köye ait uzaklık bilgisinin otomatik gelmesi (hata yaptığım kısım burası ve hücreye yazdığım formül aşağıdaki gibi)

Kod:
EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!D2:E68;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!D2:E68;2;YANLIŞ);EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!H2:I53;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!H2:I53;2;YANLIŞ);EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!L2:M19;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!L2:M19;2;YANLIŞ);"hata")))

Said ERSOY

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
18-10-2024
VERİ SAYFASINDA her ilçeye ait 3 ayrı tablo bulunmakta ve bu tabloların altında köyler ve uzaklık bilgileri sıralanmaktadır. yapmaya çalıştığım şey bir köy seçildiğinde eğer YERKÖY ilçesinin köylerinde yer alıyorsa kontrol et uzaklık bilgisini getir. Eğer YERKÖY ilçesinde yoksa ÇİÇEKDAĞ ilçesinin köylerine bak o köy orda varsa uzaklık bilgisini getir eğer orda da yoksa BOZTEPE ilçesinin köylerine bak ordan uzaklık bilgisini getir. yani 3 tabloda köyleri kontrol et hangisinde bulursan ordan uzaklık bilgisini getir. tabloların 1. satırlarında köy isimleri yazıyor 2. satırlarında uzaklık bilgileri yazıyor.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Konuyu daha iyi anlamak ve çözüm üretmek için dosyanızı paylaşmanız mümkünse
harici paylaşım sitelerine yükleyip linkini buraya kopyalayabilirsiniz.

Said ERSOY

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
18-10-2024
Merhaba aslında sorunu farklı bir yöntem ile çözdüm formülde köyleri kontrol ettirerek değil ilçeleri kontrol ettirerek yapabiliyorum fakat hala kafama takılan bir konu var. Yukarıda yazdığım iç içe eğer formülünün her bir eğer kısmı ayrı ayrı çalışıyor fakat iç içe de çalışmıyor. Sorunu bir türlü yakalayamadım.

- EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!D2:E68;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!D2:E68;2;YANLIŞ) -Bu formül tek başına çalışıyor
- EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!H2:I53;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!H2:I53;2;YANLIŞ) - Bu formülde tek başına çalışıyor
- EĞER($C$7=DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!L2:M19;1;YANLIŞ);DÜŞEYARA($C$7;'VERİ SAYFASI'!L2:M19;2;YANLIŞ)- Bu formülde tek başına çalışıyor. fakat 3 eğer formülü iç içeyken çalışmıyor.