Hücreye çift tıklama

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar, yapmam gereken bir proje var ve excel'de bir noktada takıldım. Şöyle bir şey yapmak istriyorum:

Excel'de bir sheette örneğin A1 hücresine çift tıkladığımda o hücrede ne yazıyorsa aynısını AA1 hücresine yazsın. B3'e tıkladığımda aynısını BB3'e yazsın vs. Tek yapmak istediğim bu.

Yardımlarınız için teşekkürler.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Yanıt

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Intersect(Target, [A1,B3]) Is Nothing Then Exit Sub
[AA1] = [A1]
[BB3] = [B3]
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003
tam olarak istediğimi yapamadım. Benim istediğim şu an bir sınav türü bir şey yapmaya çalışıyorum. 4 şıkkı var yani hep 4 şıkkı var. Tam olarak; A5 hücresine tıklayınca orda ne yazıyorsa AA5 e yazsın, B5 e tıklayınca B5 tekini AB e direk aktarsın, C5 e tıklıyınca AC5 e, D5 e tıklayınca da AD5 e aktarsın. Bunlar sayfanın altına doğru devam etmeyecek, her sheet te bir soru var. Ben daha sonra hangi şıkların işaretlendiğini(tıklandığını) bu şekilde bulacağım. Tam istediğim bu. Önceki formulünüzü denedim fakat dediğim hücrelere tıklamayla yazı geçmedi. Yardımınız için teşekkür ederim

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Çalışma sayfasının kod bölümüne yapıştırınız.:cool:
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Dim adr As String
On Error Resume Next
adr = Target.Address(False, False)
adr = Left(adr, 1) & Left(adr, 1) & Target.Row
Range(adr).Value = Target.Value
Cancel = True
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003
istediğimi malesef yapamadım. Tarif etmek için dosyayı gönderiyorum. Örneğimde B8 B9 C9 C10 hücrelerinden hangisine tıklanırsa hücreyi F7 yazacak. Ayrıca bir kez tıklama ile bu olursa iyi olur. çünkü 1 kez tıklandığında aynı anda referansı olduğundan başka sheet e gidiyor (cevabı gösteriyor). Ben daha sonra şifreleyip geri dönmeyi engelleyeceğim ve sheet leri gizleyeceğim. Tek yapmak istediğim bu; tıklanan hücreyi taşıma veya sayma.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
istediğimi malesef yapamadım. Tarif etmek için dosyayı gönderiyorum. Örneğimde B8 B9 C9 C10 hücrelerinden hangisine tıklanırsa hücreyi F7 yazacak. Ayrıca bir kez tıklama ile bu olursa iyi olur. çünkü 1 kez tıklandığında aynı anda referansı olduğundan başka sheet e gidiyor (cevabı gösteriyor). Ben daha sonra şifreleyip geri dönmeyi engelleyeceğim ve sheet leri gizleyeceğim. Tek yapmak istediğim bu; tıklanan hücreyi taşıma veya sayma.
Ama bu söylediğinizin ve yoladığınız dosyadaki açıklamanızızn 1nci mesajdaki sorduğunuz soru ile uzaktan yakından alakası yok.
Ben önceki verdiğim kodları 1nci mesajdaki sorunuza göre yapmıştım.:cool:

Excel Vers. ve Dili
2003
haklısınız, ilk mesajda örnek göstermediğim için biraz hayali tarif ettim, şimdi sorumu netleştirdim. Sadece tıklanan hücrenin taşınmasını ya da başka hücreye kopyalanmasını istiyorum. Bu şekilde yardım edebilirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003
yardım

bu konuda bana yardım edebilecek bir arkadaş varmı?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
Tam istediğimi yapmışsınız Korhan Bey, çok teşekkür ediyorum; ben kesinlikle yapamazdım (ki tüm gün uğraştım). Çok teşekkürler..