hücredeki çok küçük bir sayı otomatik olarak sıfıra yuvarlanıyor.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Merhaba arkadaşlar. Bir hücreye girdiğim 1,3 ^10 - 13 gibi bir sayı var. Bu hücreyi bir başka hücreyle toplama ya da çıkarma işlemi yapmak istiyorum. Eğer işlem yapacağım hücrenin değeri 100 veya daha küçük olursa sorun yok. Ancak hücre değeri 101 veya daha yüksek olursa Excel diğer hücreyi (1,3*10^-13 değerli hücreyi) otomatik olarak sıfıra yuvarlıyor. Hiçbirşekilde yuvarlamamasını sağlayamıyorum. Hücre değerlerini virgülden sonra 20 basamaya kadar çıkarmayı denedim. Yine de başarılı olamadım. Ve bu çok küçük değerler bir fonksiyon içinde kullanıldıkları için aslında çok önemliler. Sıfıra yuvarlama şansım yok.
Bu arada herhangi bir yanlışlık olmaması için eğer fonksiyonuyla excel'in hücre içeriklerini 0 görüp görmediğini kontrol ettim. Excel hücrenin içeriğini 0 olarak görmüyor. ama hesap yaparken sıfır olarak görüyor.

Konu hakkında bilgisi veya önerisi olan olursa çok makbule geçer.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
@ÖmerFaruk, Çok teşekkür ederim. Aslında benim durumum (Belki bu asıl sebebi olabilir.) tam olarak bu sayfadaki sorun diil. Yani burada 15 haneden fazla sayıların 0'a yuvarlandığından bahsediyor. Ve durumun geçerli olduğu excel versiyonları sayılmış. Hem benim excel versiyonum (Excel 2016) sayılanlardan değil, hem de bende oluşan durum (çok benzer olmasına rağmen ) aynısı değil.
Ben de sayıyı yazıyor. Sayıyı sıfırdan farklı olarak görüyor. hatta ben bu sayıyı 101 e kadar farklı bir sayıyla dört işlem uygulayabiliyor. Ama eğer örneğin 105 sayısıyla dört işleme sokarsam bu sayıyı 0 gibi görüyor. Ama mantık sorgularında sayıyı sıfıra yuvarlamıyor. Tam olarak nedir hala bulabilmiş değilim.

Yine de ilginize çok teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sayının önce karekökünü sonra karesini alarak işleme sokmayı dener misiniz?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Verdiğim linklerde excelin duyarlılığından bahsediyor.
2007 için de sayfanın üst kısmından versiyonu seçerseniz duyarlılık yine 15 basamak.

Yusuf beyin önerisini bir deneyin umarım sorununuz çözülür.
Ancak excel görünümdeki de olsa bu tür engelleri ortadan kaldırmak için bilimsel sayı formatını da kullandırıyor.
Aklınızda olsun

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
@YUSUF44 ve @ÖmerFaruk ilginize teşekkür ediyorum. @YUSUF44 ün dediğini denedim ancak birşey farketmedi. Hoş bu sayı eksi bir sayı ben manuel olarak artıya çevirip tekrar manuel olarak başına eksi yazdırdım ama sonuçta yine excel hesaplamada onu yok saydı.

Peki bu durumu düzeltebilecek bir sistem yok heralde değil mi? @ÖmerFaruk un önerdiği sayfada öneri olarak sayıyı metne çevirmek vardı ama ben bu sayıları işleme sokacağım için bu benim için bir çözüm olmuyor. Ayrıca bilimsel sayı formatı da bu durumda pek bir fayda sağlamıyor. Sadece sayıyı bilimsel formatta gösteriyor değil mi? Excel yerine farklı bir program ile çözüm aramak gerekli bu durumda?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
İşinize yararsa, ekli dosyayı incelersiniz....

C sütunda, A ve B sütunlarındaki hücreler toplanmaktadır...

Test.xlsm - 15 KB

.