Hammadde Takip Dosyası

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-08-2025
Merhabalar,

Hammadde takip dosyası hazırlamak istiyorum.

6 farklı raporu kopyalayıp temizleyerek planlama dosyama yapıştırıyorum. Yalnız bu kopyalama işlemi halihazırda kullandığım tablodaki formüllerin fazla oluşundan dolayı yapıştırma işlemini çok uzatmakta. Ayrıca ayrıca günlük ve haftalık gelen raporları da çakışma olmaması adına bölmek zorunda kalıyorum.

Ben bu tablo bölme işlemini nasıl hızlandırabilirim. Bunları otomatikleştirmem gerekiyor. Raporlarımı sadece kopyala yapıştır yaptığım anda makro yada formüller ile kendi kendine bölmesini istiyorum. Böylece hatayı da en az indirebileceğimi düşünüyorum.

Kullandığım dosya taslağı ektedir. Ekstradan istenecek bir bilgi var ise ben buraya istediğiniz bilgiyi ekleyebilirim. Sözlü olarak anlattığım durumları tabloya açıklamalar ile eklemeye çalıştım. Anlaşılmayan bir durum var ise ekleme yapabilirim. Kullandığım sistem karışık ve bana göre işlevsiz. Çok fazla manuel işçilik yapıyorum. Bu da yaptığım işte hataya sebebiyet vermektedir. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
31-08-2025
Yardımcı olabilirmisiniz ?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Dosyanızdan ne yapmak istediğinizi anlamadım maalesef.

Adım adım, dosyanızın ham halini ve sonraki aşamaları açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
31-08-2025
Dosyanızdan ne yapmak istediğinizi anlamadım maalesef.

Adım adım, dosyanızın ham halini ve sonraki aşamaları açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.
Merhaba,

Dosyanın ham halini atmak isterdi ama şirket verileri olduğu için atamıyorum. Böyle örnek bir tablo hazırladım bende.

Şöyle sıralayayım o zaman.

Hammadde planlaması yaparken;

* 6 farklı raporu kırparak işlem yapıyorum. (en ufak bir hata fazla hammadde ihtiyacı yada ihtiyaç görünen hammaddenin gözden kaçmasına sebebiyet veriyor)
* Sistemden çektiğim Alınan sipariş raporunda (6 rapordan biri) x firmasına ait olan kesin siparişleri filtre yaparak elle satır silerek temizliyorum.
* Yine sistemden çektiğim Öngörü raporunda aynı x firmasına ait öngörüleri temizliyorum.
* Aynı x firmasından gelen günlük siparişlerde karışık bir işlem yapıyorum ;
Şöyle ki. Örnek veriyorum günlük siparişler bana 9. ayın 11'ine kadar geliyor. yani 9. ayın 9 ile başlayan haftanın sadece 3 gününün siparişleri geliyor. Ben bu 3 günün siparişini temizliyorum. Eğer temizlemezsem alttaki maddede bahsedeceğim haftalık öngörülerin olduğu tabloda çakışma yaratacak, daha fazla hammaddeye ihtiyacım olduğunu gösterecek.
* Asıl sıkıntı yaşadığım yardıma ihtiyacım olan yer ise;
Aynı x firmasından gelen haftalık öngörü tablosu. 6 aylık öngörüler gönderiliyor. Belirli bir tarihe kadar hafta hafta, belirli bir tarihten sonrasında ise aylık olarak öngörü gönderiliyor. Ben planlamamı hafta bazında yaptığım için aylık olarak gönderilen öngörüleri bölmem gerekiyor. Yüzlerce kodu kopyalayıp tek tek bölmem bana hem vakit kaybettiriyor, hemde kazara hata yapmama sebep olabiliyor.

Bütün bu raporları yukarıda bahsettiğim gibi temizleyip işlem yaptıktan sonra planlama dosyama yapıştırıyorum. Hammadde planımı buna göre yapıyorum. Beklediğim yardım ise bu temizleme işlemini hızlandırmanın yollarını bulabilmek. Planlama dosyamdaki veri ve formül fazlalığından dolayı sadece bir filtre işlemi bile 3-4dk arasında vaktimi çalmakta.

Eğer ihtiyaç olacak ise planlama dosyamın çalışma mantığına da burada değinirim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
* 6 farklı raporu kırparak işlem yapıyorum. (en ufak bir hata fazla hammadde ihtiyacı yada ihtiyaç görünen hammaddenin gözden kaçmasına sebebiyet veriyor)
Bu 6 farklı rapor nerede? "Kırpmak"tan kastınız nedir?

* Sistemden çektiğim Alınan sipariş raporunda (6 rapordan biri) x firmasına ait olan kesin siparişleri filtre yaparak elle satır silerek temizliyorum.
Siparişin kesin olduğu nasıl anlaşılıyor?

Yine sistemden çektiğim Öngörü raporunda aynı x firmasına ait öngörüleri temizliyorum.
Öngörü ve temizlemekten kastınız nedir? Nasıl yapılıyor?

Şöyle ki. Örnek veriyorum günlük siparişler bana 9. ayın 11'ine kadar geliyor. yani 9. ayın 9 ile başlayan haftanın sadece 3 gününün siparişleri geliyor. Ben bu 3 günün siparişini temizliyorum. Eğer temizlemezsem alttaki maddede bahsedeceğim haftalık öngörülerin olduğu tabloda çakışma yaratacak, daha fazla hammaddeye ihtiyacım olduğunu gösterecek.
9. ayın 9 ile başlayan haftası ne demek?

"3 günün siparişini temizlemek" ne demek, nasıl yapılıyor?

Aynı x firmasından gelen haftalık öngörü tablosu. 6 aylık öngörüler gönderiliyor. Belirli bir tarihe kadar hafta hafta, belirli bir tarihten sonrasında ise aylık olarak öngörü gönderiliyor. Ben planlamamı hafta bazında yaptığım için aylık olarak gönderilen öngörüleri bölmem gerekiyor. Yüzlerce kodu kopyalayıp tek tek bölmem bana hem vakit kaybettiriyor, hemde kazara hata yapmama sebep olabiliyor.
Verinin haftalık mı günlük mü olduğu nasıl anlaşılıyor? Aylık olanı haftalığa nasıl bölüyorsunuz?

Gördüğünüz gibi aslında yaptığınız şeyler bizim için bir anlam ifade etmiyor, ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı anlamıyoruz. Çünkü nasıl çalışma yaptığınızı siz biliyorsunuz, biz bu işe tamamen yabancıyız. (En azından ben öyleyim)

Yapmak istedikleriniz için yardımcı olmak ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı anlamamızla mümkün olur. Yardımcı olabilmemiz için öncelikle asıl dosyanızla aynı yapıda olan, özel veri içermeyen örnek dosya paylaşın. Dosyanızda "ham hali şudur, bunun içinden şu şu şartlara uyan şu verileri, şuraya aktarıyorum" gibi sayfa adı, satır, sütun hücre adresi gibi bilgilerle açıklarsanız anlamamız ve kolaylaşır.

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
31-08-2025
Bu 6 farklı rapor nerede? "Kırpmak"tan kastınız nedir?

Siparişin kesin olduğu nasıl anlaşılıyor?

Öngörü ve temizlemekten kastınız nedir? Nasıl yapılıyor?

9. ayın 9 ile başlayan haftası ne demek?

"3 günün siparişini temizlemek" ne demek, nasıl yapılıyor?

Verinin haftalık mı günlük mü olduğu nasıl anlaşılıyor? Aylık olanı haftalığa nasıl bölüyorsunuz?

Gördüğünüz gibi aslında yaptığınız şeyler bizim için bir anlam ifade etmiyor, ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı anlamıyoruz. Çünkü nasıl çalışma yaptığınızı siz biliyorsunuz, biz bu işe tamamen yabancıyız. (En azından ben öyleyim)

Yapmak istedikleriniz için yardımcı olmak ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı anlamamızla mümkün olur. Yardımcı olabilmemiz için öncelikle asıl dosyanızla aynı yapıda olan, özel veri içermeyen örnek dosya paylaşın. Dosyanızda "ham hali şudur, bunun içinden şu şu şartlara uyan şu verileri, şuraya aktarıyorum" gibi sayfa adı, satır, sütun hücre adresi gibi bilgilerle açıklarsanız anlamamız ve kolaylaşır.
İlk eklediğim tabloya istinaden anlatmıştım. Eğer ilk tablonun haftalık sekmesine göz atarsanız orada bölme işleminin nasıl yapıldığı ve öngörülerden kastımın ne olduğunu anlayabilirsiniz. Tabi öngörü kelimesinin tanımını yapmamıştım şöyle izah edeyim. Kesin olmayan, sadece fikir vermesi açısından bizlere gönderilen, miktarında ve tarihinde değişiklikler olabilecek siparişlerdir. 2 ay sonrasının hava durumu gibi düşünebilirsiniz. Kesin değildir ama fikir verir hazırlık yapabilirsiniz.

Öngörü raporundan ve alınan sipariş raporundan x firmasına ait öngörü temizlemek ise aşağıdaki gibidir. Bu raporlarda x firmasını istemiyoruz. X firması bize kendi formatında sistemimize girmeden gönderiyor.Alınan ve Proforma Raporundaki temizlik.jpg

9. ayın 9u ile başlayan haftanın ilk üç günü şudur. Temizleme dediğim mantık şekiller ile gösterilmiştir :
Günlük ve Haftalık Tablolar nasıl filtrelenmeli.jpg

6 Farklı rapordan 4 tanesinde yaptığım işlemleri gösterdim. Kalan 2 raporda ise sadece sütun siliyorum/gizliyorum. Kalan o 2 raporda yaptığım tek işlem bu.

Siparişin aylık günlük haftalık olduğunu ise aşağıdaki gibi anlayabiliyoruz:

Filtrede Günlük Haftalık Ve Aylık Siparişler.jpg

Bölme işlemi özetle şu şekilde yapılıyor. İlk attığım tablonun haftalık sekmesinin K:S sütun aralığına bakarsanız orada görebilirsiniz.Aylık öngörüyü haftalığa nasıl döndürürüz.jpg

Bütün bu işlemler bittiğinde ise kendi planlama dosyama şu şekilde yapıştırıyorum:

Günlük + Haftalık + Proforma + Alınan siparişler tablolarını alt alta ekleyip planlama dosyamın alınan siparişler sekmesine,
Stok tablosunu stok sekmesine,
Verilen siparişleri verilen sipariş sekmesine.

Geri kalan dosyalar ve planlama dosyası ektedir

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Günaydın. Yaptığınız işe çok hakimsiniz ve gördüğüm kadarıyla bunu bizim de anlayabileceğimiz hale getirebilecek durumdasınız. Şimdi şöyle yapalım mümkünse:

Asıl çalışma dosyanız yani nihai olarak elde edilecek dosyanızı belirtin. Bu dosyayı elde etmek için hangi dosyanın hangi sayfasındaki hangi şartlara uyan verilerin hangi şekilde aktarılacağını adım adım anlatın. Planlama dosyanızdaki formüller sizi zorluyorsa formülleri makro ile çözmek daha kolay olabilir, bunun için o dosyanın örneğini de paylaşın.

Biraz daha bizim seviyemize inebilirseniz sorununuzu çözeriz diye düşünüyorum naçizane.

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
31-08-2025
Alttaki resimde dilimin döndüğünce anlattım. Biraz karışık ve teferruatlı göreceğiniz gibi. Resimlerle destekleyince anlaşılır olacağını umuyorum. Zaten bahsettiğim gibi şuan için temel problemim aylık siparişleri haftalara bölmek. Optimizasyon kısmıyla ilgili önerilerinizi de beklerim. Hesaplama yapmasını beklerken sigara içip geldiğimi biliyorum çünkü.

Planlama dosyası nasıl hazırlanır ve kabaca nasıl çalışır..png

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Öncelikle anlatmak için gösterdiğiniz gayreti takdir ediyorum. Ancak şunları fark etmediniz sanıyorum:

Dosyanızda "Alınan Siparişler" sekmesi bulunmuyor.

Sistemden gelen alınan siparişler raporu hangi sayfa?

Dosyanızda hiç firma unvanı kullanmamışsınız, "x" firması hangi firma, nasıl süzeceğiz?

Dosyanızda "proforma" isimli bir sayfa ya da rapor yok.

Dosyanızda "planlama" isimli bir sayfa da yok.

"x firmasının göndermiş olduğu günlük haftalık rapor" nerede?

"Hangi tabloyu kopyalama yaptığınızı bilmek" için yaptığınız günlük haftalık işlemesini hangi kritere göre yapıyorsunuz ve nerede yapıyorsunuz?

Ekran görüntülerinde "Periyodbasi" diye bir sütun var, ama dosyanızda böyle bir sütun göremedim.

Üstteki durumlara bağlı olarak "haftalara bölme işlemini" de nasıl yaptığınızı anlamadım maalesef. Hangi sayfada yapılacak, yaparken araya satır mı eklenecek, başka bir sayfaya bölünmüş halde mi aktarılacak?

Daha önce de belirttiğim gibi dosyanızı ve anlatımınızı hem gerçeğe uygun hem de bizim anlayabileceğimiz hale getirirseniz bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

neyzenburak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2016 (İş)
MSOffice 2013 (EV)
31-08-2025
Öncelikle anlatmak için gösterdiğiniz gayreti takdir ediyorum. Ancak şunları fark etmediniz sanıyorum:

Dosyanızda "Alınan Siparişler" sekmesi bulunmuyor.

Sistemden gelen alınan siparişler raporu hangi sayfa?

Dosyanızda hiç firma unvanı kullanmamışsınız, "x" firması hangi firma, nasıl süzeceğiz?

Dosyanızda "proforma" isimli bir sayfa ya da rapor yok.

Dosyanızda "planlama" isimli bir sayfa da yok.

"x firmasının göndermiş olduğu günlük haftalık rapor" nerede?

"Hangi tabloyu kopyalama yaptığınızı bilmek" için yaptığınız günlük haftalık işlemesini hangi kritere göre yapıyorsunuz ve nerede yapıyorsunuz?

Ekran görüntülerinde "Periyodbasi" diye bir sütun var, ama dosyanızda böyle bir sütun göremedim.

Üstteki durumlara bağlı olarak "haftalara bölme işlemini" de nasıl yaptığınızı anlamadım maalesef. Hangi sayfada yapılacak, yaparken araya satır mı eklenecek, başka bir sayfaya bölünmüş halde mi aktarılacak?

Daha önce de belirttiğim gibi dosyanızı ve anlatımınızı hem gerçeğe uygun hem de bizim anlayabileceğimiz hale getirirseniz bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum.
Yusuf Bey,

Düzelteyim - Alınan siparişler diye belirttiğim sekme -> ithal hammadde sipariş tablosu dosyasındaki "siparişler" sekmesidir.

Alınan siparişler proforma stoklar ve verilen siparişler tablolarını önceki mesajımda paylaşmıştım.

Şimdi, dosyamda planlama diye bir sayfa/sekme zaten yok, planlamamı yaptığım dosyanın kendisini attım *ithal hammadde.rar*

Şuan da size bu x firmasının göndermiş olduğu tablo formatını gönderemem. Zaten nihai halini yine ithal hammadde.rar dosyasında gönderdim, benim için şuan önemli olan aylık siparişi haftalıklara makro/formüllerle resimde anlattığım gibi nasıl bölebilirim bunu öğrenebilmek.

Aslında bu günlük ve haftalık kriterini de anlatmıştım. Şekillerle belirttim hatta, bu konuda daha açıklayıcı olmayı isterdim ancak zor bir durum. Şöyle açıklamayı deneyeyim, bu mesajı bir takvim açarak okursanız (hafta sayısının yazılı olduğu bir takvim daha sağlıklı olacaktır. Bunun gibi) anlayacaksınız. Örneğin Bugün gelen günlük sipariş tablosu 12 eylül tarihine kadar olan siparişleri gösteriyor. Haftalık tablo hafta 1 kere geliyor ve bu tabloda örneğin ise 12 eylül tarihinin olduğu haftanın (9-15 eylül arası olan hafta) siparişleri var. Günlük tabloda 9 eylülden 15 eylüle kadar olan bütün günlerin siparişi olmadığı için veriyi haftalık tablodan almak daha kolay oluyor. Günlük ve haftalık tabloları neye göre süzdüğümü veriyi neye göre seçtiğimi bu şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca bu iki dosya ayrı ayrı .xlsx dosyasında geliyor yani işlemi bu iki ayrı dosya üzerinde yapıp kendi dosyama yapıştırıyorum.

Karışık cevap verdim, parça parça alıntı yapmayı beceremedim. Proforma sekmesi/sayfası plan yaptığım "ithal hammadde sipariş tablosu" dosyasında yok. Resimde de belirttiğim gibi, proforma, alınan siparişler, günlük ve haftalığı plandaki sütun formatına uygun hale getiriyorum. Ardından hepsini sırayla (sırası pek önemli değil) "ithal hammadde sipariş tablosu" dosyasına alt alta yapıştırıyorum. A sütununda alınan siparişler-proforma-günlük ve haftalık tablolardaki kodlar - B sütununda aynı şekilde sipariş miktarı - C sütununda yine yukarıda belirttiğim gibi cari isimler - D sütununda ise sipariş tarihleri var. Ek olarak "ithal hammadde sipariş tablosu" dosyamın "Siparişler" sekmesine Hafta başlığı altında siparişlerin kaçıncı haftaya geldiğini görmek için "=haftasay(D2" gibi formül yazıyorum. Çünkü siparişleri hafta sayısı bazında görmem gerekiyor.

X firmasını süzmek için şöyle bir vba kodu kullanıyorum ancak 3-4 belkide 5 kere butona tıklayınca "x firmasına ait bütün satırı siliyor (sebebini bilemiyorum), kod aşağıdaki gibidir.
Sub proformatemizleyici()
i = 2
For i = 2 To 35560 Step 1
If Cells(i, 9) = "X Firması" Then
Rows(i).Delete
Else
End If

Next i
End Sub

Periyodbasi olarak geçen başlık teslim tarihidir. Üst başlıkları kopyalamıyorum zaten, ilgili raporların "kod-miktar-cari-tarih" sütunlarını (x firmasından gelen tablolarda -H-Miktar- -Periyodbasi" olacak şekilde -resimde görünüyor-) kopyalayıp ithal hammadde siparis tablosu dosyasına yapıştırıyorum.

Anlaşılır olduğunu umuyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Satır silme işlemini şöyle yaparsanız sıkıntı olmaz:

For i = 35560 to 2 Step -1
If Cells(i, 9) = "X Firması" Then
Rows(i).Delete
End If
Next i
End Sub

Ancak bunun çok daha farklı ve çok pratik yöntemleri de vardır elbette.

Eğer sorun haftalığı günlüğe çevirmek ise ya da aylığı haftalığa çevirmek ise , bize Sadece o işlemi yaptığınız sayfayı gönderin ve o sayfa üzerinden nasıl yaptığınızı açıklayın.

Daha önce de belirttiğim gibi bizim anlayabilmemiz için "A sayfasının B sütununun, şu şartlarda, C sayfasının D sütununa aktarılmasını istiyorum" gibi sayfa, sütun, satır, hücre belirterek somut örnekler üzerinden gitmeniz iyi olur. Dosyaya sizin gözünüzle değil bizim gözümüzle bakmaya çalışın.

Periyodbasi ile ilgili söylemek istediklerimi anlamadınız muhtemelen. Ben anlattıklarınızla dosya içeriğini eşleştirmeye çalışıyorum ama ekran görüntüleriyle gönderdiğiniz dosya birbirine hiç benzemiyor. Ben de yapılacakları kafamda oturtamıyorum.