gruplama

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
ekli listede stoklarla ilgili alışlar var.
burada malzemelerin sadece atları ve kaliteleri önemli
boyutlar önemli değil. Yani LARA ve DİDİM ler 1. ve 2. kaliteleri bir grup ,
LARA ve DİDİM 'in 2. kaliteleri bir grup , EDA lar ayrı bir grup olacak. Ama aynı irsaliyede ise toplam olacak . Yani karışık halde , bir irsaliye ile girişi yapılmış olan EDA, LARA , ve DİDİM adlı ürünler irsaliye numaralarına göre gruplara ayrılacak. Böyle bir işlem yapılabilirse inanın çok büyük bir yük kalkmış olacak :eek:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bu soruya dosyamı ekleyecektiniz? Yoksa işimiz çoook zor.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
hay allah , liste eklenmemiş , ataç ekle diyorum , eklemiyor ??? :kafa:

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
hay allah ,ufak bir farkla limiti aşmış . Pardon . İşte liste

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bimlerce satır yollamak yerine , Sorunuzu sorarken ne sattığınız ürünü nede muhasebeyi bilmediğimizi varsayarak sütun başlıklarını yazsanız daha faydalı olmazmı.
Ürününüzün kalitesi nerde yazıyor yada hangi sütun irsaliye sütunu herkes bunu anlamayabilir.
Ürün ismi E sütununda olacak şekilde B sütununa
=SOLDAN(E1;BUL(" ";E1;1))&SAÐDAN(E1;2)

A sütununa (bu formülde ufak değişiklikler gerekebilir)
=EÐER(YADA(B1="DİDİM I.";B1="LARA I.")=DOÐRU;"GRP1";EÐER(YADA(B1="DİDİM 2.";B1="LARA 2.")=DOÐRU;"GRP2";EÐER(SOLDAN(B1;3)="EDA";"GRP3";"HATA")))

yazılarak A sütununda istediğiniz gruplar belirlenebilir. Daha sonra veri sırala yada özet tablolar işinizi görebilir.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Sayın Danersin ,

Valla , Mükümmelsiniz. Ne diyeceğimi bilemiyorum . Çok pratik ve kesin bir şekilde soruma çözüm üretmişsiniz . :bravo: . Çok ama Çok teşekkürler. Sizin sayanizde excelin bilmediğim pek çok özelliğini öğreniyor ve birkez daha anlıyorum ki excel'de yok , yok .

Gönderdiğim verinin düzensizliği için yaptığınız uyarıda çok haklısınınız. Bundan sonra daha dikkatli olucam. Ayrıca sizi , o karmaşık verileri doğru anlayıp bir seferde çözümü sunmanızdan dolayı ayrıca kutlamak istiyorum. :bravo: :bravo: :bravo: