Grafikteki Seri üzerine gelince çıkan tiptext kutusunu nasıl özelleştirebiliriz?

Merhaba,

Grafikteki herhangi bir serinin üzerine gelince çıkan tiptext kutusunu nasıl özelleştirebiliriz? Yani "seri adı, nokta, x ve y değerleri"ni gösteren açıklama kutusunu kendi istediğimiz şekilde nasıl değiştirebiliriz?

Soruma hiç bakan olmamış :(

Apiler yoluyla yapılabilirdi. Neyse, ben farklı bir çalışma yaptım. Grafikteki veri noktalarının üzerine gelince ilgili noktanın veri etiketi gösteriliyor.

Soru: Fareyi veri noktasından farklı bir yere götürünce bu gösterilen veri etiketi tekrar kaldırılsın. Bunu nasıl halledebiliriz?

Bir de bu grafiği grafik sayfasından normal çalışma sayfasına kopyalarsak aynı işlemleri çalışma sayfasındaki grafikte nasıl çalıştırabiliriz?

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Soru: Fareyi veri noktasından farklı bir yere götürünce bu gösterilen veri etiketi tekrar kaldırılsın. Bunu nasıl halledebiliriz?
Aşağıdaki kodu Grafik1 sayfasının kod sayfasına kopyalayın.

Kod:
Dim deg, sut As Integer
Private Sub Chart_MouseMove(ByVal Button As Long, ByVal Shift As Long, _
                            ByVal X As Long, ByVal Y As Long)
On Error Resume Next
Dim IDNum As Long
Dim a As Long
Dim b As Long
ActiveChart.GetChartElement X, Y, IDNum, a, b
If IDNum = 3 Then
If deg = 1 And sut = a Then Exit Sub
ActiveChart.SeriesCollection(2).DataLabels.Delete
ActiveChart.SeriesCollection(1).DataLabels.Delete
With SeriesCollection(a).Points(b)
.HasDataLabel = True
.ApplyDataLabels Type:=xlValue
.DataLabel.Font.ColorIndex = 3
.DataLabel.Font.Bold = True
.DataLabel.Font.Size = 12
End With
sut = a
deg = 1
Else
deg = 0
ActiveChart.SeriesCollection(2).DataLabels.Delete
ActiveChart.SeriesCollection(1).DataLabels.Delete
End If
End Sub
Bir de bu grafiği grafik sayfasından normal çalışma sayfasına kopyalarsak aynı işlemleri çalışma sayfasındaki grafikte nasıl çalıştırabiliriz?
Sayfanın mouse_move evente olmadığından bu şekilde yapamazsınız.

İlginize teşekkür ederim Sayın leventm. Bu sorunu bu şekilde hallettik. Peki veri noktası üzerine geldiğimizde otomatik gelen tipbox kutusunu istediğimiz şekilde özelleştirebilir miyiz? Apiler kullanılarak yapılabileceğini düşünüyorum ama o konuda da yeterli bilgim yok. Nette hiç bir örnek de bulamadım bu konu ile ilgili :(

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İlginize teşekkür ederim Sayın leventm. Bu sorunu bu şekilde hallettik. Peki veri noktası üzerine geldiğimizde otomatik gelen tipbox kutusunu istediğimiz şekilde özelleştirebilir miyiz? Apiler kullanılarak yapılabileceğini düşünüyorum ama o konuda da yeterli bilgim yok. Nette hiç bir örnek de bulamadım bu konu ile ilgili :(
Rica ederim. tiptext konusunda benimde fikrim yok ama bu konuyu araştırırım.