Grafik yardım

Arkadaşlar ekli dosyada A ve B sütunlarını çizgi grafiğe döküyorum. Ancak veri aralığını son tarih olan 31.12.2007 ye kadar tanıtıyorum. Ben her gün veri girdikçe grafiğim ilerlesin. Onu bi ara forumda yapmıştı arkadaşlar ama bulamadım. Ben 31.12. ye kadar tanıtınca 04.03 ten sonrası boşolduğu için grafiğim sapıtıyor. Ne yapmam lazım....

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyanız ekte.

Dinamik alan ile yapılmıştır.

Yurttaş bey

Çok özür dilerim. Benim tabloda aynı uygulamayı yapabilir misiniz? Tabloda hiç oynamadan. Bende değerler 31.12.2007 ye kadar girilmiş durumda. Uygulayamadım birtürlü.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Çok özür dilerim. Benim tabloda aynı uygulamayı yapabilir misiniz? Tabloda hiç oynamadan. Bende değerler 31.12.2007 ye kadar girilmiş durumda. Uygulayamadım birtürlü.
05.03.2007'den 31.12.2007'ye kadar tarihin dışında diğer veriler yok. Grafik olabilmesi için iki eksen olması esastır. Yoksa yapılan grafik pek anlamlı değildir.

Dinamik alan uygulaması ile yapılan grafikler, veri eklendikçe genişleyen, veri silindikçe daralan bir esnekliğe sahiptirler. Yani siz her bir tarihi girdikçe yanına verisini yazınca ya da silince grafik kendi kendisine güncellenir.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=26374
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=23257

Bununla ilgili buradaki konuları inceleyin.

Yine de isteğinizi yerine getirerek, sizin dosyaya uyguladım.

Bakın bakalım bu şekliyle bir anlam ifade ediyor mu?

Son düzenleme:
Sayın Yurttas

Amacım size işimi yaptırmak değil.Öyle anlaşıldı ise özür dilerim. Ancak mesela sizin yaptığınız son örnekte yeşile boyadığım yerlere veri girişi yapın. Her seferinde grafik ilerliyor. Bu zaten istediğim şey. Ancak 08.03.07 den sonra girince grafik ilerlemiyor. Bu dinamik alanı nereye tanımlıyorsunuz. Belli bir yeri mi tanıtıyorsunuz.
Ayrıca Kaynak Verisinden - Seri sekmesine tıkladığımızda (resimdeki kırmızı alanlardaki sondaki P ve T ne anlama geliyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Amacım size işimi yaptırmak değil.Öyle anlaşıldı ise özür dilerim. Ancak mesela sizin yaptığınız son örnekte yeşile boyadığım yerlere veri girişi yapın. Her seferinde grafik ilerliyor. Bu zaten istediğim şey. Ancak 08.03.07 den sonra girince grafik ilerlemiyor. Bu dinamik alanı nereye tanımlıyorsunuz. Belli bir yeri mi tanıtıyorsunuz.
Ayrıca Kaynak Verisinden - Seri sekmesine tıkladığımızda (resimdeki kırmızı alanlardaki sondaki P ve T ne anlama geliyor.
Özür dilemenize gerek yok. Çünkü ben öyle algılamadım.

1. Dinamik alan burada çok önemli ve yukarıda linkini verdiğim yerde dinamik alan konusunu o dosyada anlattım.

2 Alan tanımlaması; tanımlanacak alan seçilir ve Ekle/Ad/Tanımla'dan bir isim verilerek yapılır. Ancak burada alanın esnek olması istenildiğinden alan seçilmeyerek onun yerine örneğin bu dosyada,

P için =KAYDIR(SAYFA1!$B$3;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(SAYFA1!$B$3:$B$500);1)

T için =KAYDIR(SAYFA1!$A$3;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(SAYFA1!$A$3:$A$500);1)

formüllerini kullandım. Eğer satır sayınız 500'ü aşarsa bunu daha geniş tutmanız mümkün 1000-5000 gibi...

Tanımlanan bu alanları sonra grafikte Kaynak Verisi'nde kullandım.

Dosyanızı ekte gönderiyorum.

Son düzenleme: