Soru Google Maps'den Excele Bilgileri Çekme

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba;

Standart bir excel bilgim var. Macro vb bilmiyorum. Google Maps'den Excele Veri Aktarmak istiyorum. Bu mümkün mü? Bir tane video izledim ama kaynak kodları olmadığı için yapamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek birisi var mı acaba?

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-08-2026
@mertaydogan Bey Merhaba,

Sizin bahsetmiş olduğunuz program benimde arayışımın içinde programı yapan kişi ile görüştük kendisi aynen aşağıdaki maili attı ve videosuda altındaki linkte yer almaktadır.

Bu excel programı bizler gibi bir çok kişi ve kişilere yardımcı ola bilecek bir çalışma umarız bu konuda desteklerini esirgemeyecek olan üstatlar yardımcı olacaktır.

'' Google Maps ben bu programı yazdıktan sonra arka plandaki kodlari değiştirdi ve benimde işlerim çok yoğun olduğu için programın kodunu guncelleyemedim. ''

Kolay Gelsin

Excel Vers. ve Dili
2010
@mertaydogan Bey Merhaba,

Sizin bahsetmiş olduğunuz program benimde arayışımın içinde programı yapan kişi ile görüştük kendisi aynen aşağıdaki maili attı ve videosuda altındaki linkte yer almaktadır.

Bu excel programı bizler gibi bir çok kişi ve kişilere yardımcı ola bilecek bir çalışma umarız bu konuda desteklerini esirgemeyecek olan üstatlar yardımcı olacaktır.

'' Google Maps ben bu programı yazdıktan sonra arka plandaki kodlari değiştirdi ve benimde işlerim çok yoğun olduğu için programın kodunu guncelleyemedim. ''

Kolay Gelsin
Merhaba bende o kişi ile e-mail yolu ile görüştüm fakat bana da aynısını söyledi sanırım Forumda yardımcı olacak kimse yok ücretli bile olsa.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Yazılım için gereken ücretin haricinde, Google'dan bu veriler API'lerle alınabilir ama kullanım sayısına göre Google tarafından ücretlendirilir.

.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
@Haluk Bey Merhaba ..

Benimde bu programa ihtiyacım var google ücretinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz . Bilginiz var ise bizi aydınlatır mısınız ?
Eğer ki ücretler bütçemizi aşmayacak durumda ise programa ihtiyacı olan arkadaşlar ile ortak karşılamış olsak hepimiz bu programdan faydalana bilir miyiz ? Cevabınızı bekliyor ve iyi çalışmalar diliyorum ..
@mertaydogan @yasin85

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu işte ortak olarak sadece yazılım ücretini karşılayabilirsiniz, zaten o da çok fazla bir şey tutmaz.

Önemli olan, programı kullanacak kişinin bir Google hesabı olmalı ve bu hesapla ilgili API anahtarını alıp, faturalandırmayı Google üzerinden kabul etmeli. Daha sonra, alınan API anahtarı programa girilerek sorgulamalar yapılır.

Hatırladığım kadarıyla; Google'ın ücretlendirmesi yapılacak sorgulamaların saatlik, aylık vb dönemsel data trafiğine göre yapılmaktadır. İlk başta 200 $ tutarında bir avans veriliyor, bu tutarı geçtikten sonra size ücret tahakkuk ediyor. Kimin ne kadarlık bir data trafiği oluşturacağı bilinmediğinden, bireysel olarak API anahtarı alınıp, kullanılması bu nedenle daha mantıklıdır.

Google'ın bu iş için faturalandırma kriterlerini yine Google arama motoruna yazarak araştırabilirsiniz.

.

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
@Haluk Bey Merhaba,

Benimde ihtiyaçım var.
Yazılım maliyeti konusunda bilgi verebilir misiniz buna göre değerlendirme yapayım veya yapalım..

Önemli bir detay var,
kodlar değişme durumunda sistem güncelleyecekmisiniz örnek veriyorum önümüzdeki bir kaç yıl için bunun garantisini verme durumunuz var mı?

Tabi öncelikle bu işi üstlenme müsaitliginiz var mı?

Şimdiden teşekkürler

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Google, API'yi değiştirmediği sürece hazırlanacak kodlarda bir problem olmaz.

Siz ilk önce kendi data trafiğinizi düşünüp, Google'ın size ne kadar maliyet çıkaracağını hesaplayın. İşin o kısmı sizin için uygunsa, bir API anahtarı edinip, (faturalandırma işini de Google'da kabul etmeniz gerekir, yoksa kodlar çalışmaz) örnek bir dosyayla birlikte özel mesajla bana bildirin.

Ne istediğinizi anlamaya çalışıp, ona göre size bir ücret bildiririm.

.

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @Haluk Bey,

Ufak bir araştırma yapmak istedim fakat neyi ne şekilde yapmam konusunda sizler gibi bilgi sahibi olmadığımdan dolayı bu konuda yol göstere bilirmisiniz.

Hangi API hangi linkten ve faturalama sayfasını bulamadım.

Bu detaylara ulaşabilecegimiz bir link varmıdır?
Ön araştırmamızı sağlayalım.

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @Haluk Bey,

Google fiyatlandırılmasında açıkçası anlamadım.
Şahsen benim talebim ekli excel verisi gibi bir çalışma hedefe direkt ulaşma şansımız mümkün müdür bu yapılma imkanı var mı?
Mümkün ise fiyatını özel mesaj ile yollarmısınız.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Google'ın fiyatlandırmasında anlaşılmayacak bir şey yok aslında. Yukarıda 10. mesajda verdiğim linkte, Google tarafından her API için aylık data trafiğine göre fiyat verilmiş.

Örneğin; yukarıda 11 No'lu mesajda verdiğim linkte Distance Matrix API'si (Mesafe Matrisi) kullanılmıştır. Bu API için bir API Key (Anahtar) aldıktan sonra, ücretlendirmeyi kabul ettiğiniz zaman, Google size aylık olarak 200 $ tutarında bir avans hesabı açıyor. Bu API Key (anahtar) ile siz ayda 40.000 adet sorgulamayı ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. Daha fazlası için, her 100.000 adet sorgulama için sizden 5$ ücret alıyor.

Ben bu işleri yapıp, bir API Key (anahtarı) aldım ve 11 No'lu mesajda verdiğim linkteki dosyayı hazırladım.

Göründüğü kadarıyla; Excel dosyası üzerinden bireysel kullanıcılar için öyle çok pahalı bir şey değil.... Eğer aylık 40.000 adetten az sorgulama yapılırsa, Google bir ücret tahakkuk ettirmiyor.

Sizin 12. mesajınız ekindeki dosya ile talep ettiğiniz durum için, Google'ın API'lerini inceleyin.... size uygun bir tane varsa, ona yönelik bir dosya da hazırlarım.

.

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @Haluk bey,
Mail bilgisi haricinde diğer bilgiler aşağıda yazdığım var görünüyor. Aşağıdaki API çalışmasına göre fiyat çalışmasını yapa bilirsiniz.

1568143402892.png

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Hızlıca baktığım kadarıyla; dosyanızdaki verileri Google'dan alabilmek için ilgili API'yi 2 defa çalıştırmak gerekiyor. Birinci sorgudan dönen sonuçlar arasından ayıklanacak bir parametreyi 2nci sorguya ekleyip, sunucuya gönderdikten sonra veriler alınabilir belki.....Bunun için bende API Key (Anahtar) olmadığından deneme şansım yok.

Bu tür sorgular sizin aranacak kelime kriterlerinize göre olduğu için, beklediğiniz sonuçları her zaman alabilirmisiniz bilemiyorum.

İsterseniz siz bir API Key alın, özel mesajla bana gönderin.

.

Excel Vers. ve Dili
2010
Google bu konuyu ücretli yaptığı için exceli yaptırsak bile bir değeri yok. Her sorguya ücret ödeyeceğiz. Yandexde de durum böyle mi acaba?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Google veya Yandex'in sahip olduğu büyüklükte bir veri tabanını API'lerin hızında, kota uygulaması olmadan her isteyenin istediği kadar sorgulamasına imkan veren bir Firma var mıdır ..... ben pek sanmıyorum.

Söz konusu verilerin toplanması için gereken saha çalışmalarında kullanılacak makine, ekipman, personel ile bu verilerin depolama ve son kullanıcının sorgularına cevap verecek sunucuların barındırılması.... bunların hepsi ayrı ayrı maliyetler.

Eğer böyle bir Firma varsa da, tanıtım amaçlıdır.... ismini duyurduktan sonra ücretli olacaktır.

.

Son düzenleme: