Firma no'ya ve tarihe göre sıralama makrosu

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-05-2026
Değerli Forum Üyeleri,
Sayın COST_CONTROL'ün hazırlamış olduğu makroyu kendi şablonuma göre değiştirmek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!!!

1.Varolan dosyadaki şablonun F sütununda yer alan Firma adıyla aktarma yerine, düzenlediğim yeni şablondaki C sütununda yer alan Firma No esas alınarak verileri aktarabilir miyim?

2.Yeni düzenlenen şablona göre, veriler aktarılırken E sütunundaki tarihler sıralanarak aktarılabilir mi?

3.Veriler aktarılırken, her aktarma yapıldığında, aktarılmış verilerin bulunduğu satırların sonrasında başlamadan, aktarılan satırları silerek aktarma yapılabilir mi?

Her iki dosyayı da ekte sunuyorum. Yapmak istediklerim dosyada da açıklanmıştır.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

AKTAR 2 isimli dosyada aktarılacak sayfa düzenine SAAT eklemişsiniz fakat aktarılacak veride SAAT sütunu mevcut değil bu bilgi nerden alınacak?

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
15-05-2026
Sayın COST_CONTROL ilginize teşekkürler!!!

Sayın COST_CONTROL ilginize çok ama çok teşekkür ederim.
Aslında dosyadakı başlıkda yer alan şablon çok önemli değil yapmak istediğim işe uygun olarak bulabildiğim iyi bir örnek olduğu için ondan yararlanmaya çalıştım.

Saatin önemi yok.

Aslında benim sütunlarımda farklı sıralama var ama birebir aynısı için yardım isteyemediğim için mevcut dosyadan yararlanarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Amacım
Birincisi varolan dosyadaki F sütunundaki firma adıyla aktarma yerine C sütununda numara girerek buna göre veri aktarma.

İkincisi E sütununa koyduğum tarihleri sıraya koyarak verileri aktarabilme(Küçükten büyüğe doğru gibi)

Üçüncüsü veriler aktarılırken her aktarma yapıldığında aktarılmış verilerin bulunduğu sayfa silenerek yeni bir sayfa oluşturuluyor ya oysa ben bir kez oluşturulan sayfanın bir daha tamamının silinmesini istemiyorum sadece aktarılan satırların bulunduğu hücreler silinerek veriler oraya aktarılsın istiyorsun. çünkü bir kez aktarma yapılarak aktarılan sayfanın diğer satır ve sütunlarına başka veriler girmek istiyorum.

Ama bütün bunları talep olarak yazmak istemedim. Çünkü mevcut dosya üzerinde bazı çalışmalar yaparak ben de kendimi geliştirmek istemiştim. Yoksa verdiğim şablondaki saatin herhangi bir önemi yoktu.

Ama her şeye rağmen benim sorunumla ilgilenmeniz bile beni çok mutlu ediyor sizlere çok ama çok teşekkür ediyorum.
Hocam iyi ki böyle bir site var iyiki sizler varsınız.

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
15-05-2026
Sayın Hocam COST_CONTROL'e

Sayın COST_CONTROL aslında benim dosyamın içeriği özetle şu şekilde:
VERİ sayfası var. Bu sayfadan verileri aktarmak istiyorum ama verileri aktarırken tarihe göre sıralaramasını istiyorum. Bir kez aktarılan ve açılan sayfaya bir daha veri aktarımı sırasında da sayfanın silinmeden sadece verilerin aktarılacağı satır ve sütunlar silinerek aktarılmasını istiyorum.

Böyle bir konuya hazır cevap almamak için uğraştım ama yeni olduğum için başaramadım. Bundan dolayı da formun kurallarına uyarak mevcut dosyalardan yararlanarak kendim oluşturmaya çalıştım. Ama olmadı. Yine de yardımınız için şimdiden teşekkürler!!!