Firma Kodları ve Teklif oluşturma

Excel Vers. ve Dili
merak
Arkadaşlar bu foruma ilk kez yazıyorum exel kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışan biriyim. ben birmaların oluştugu bir liste yaptım.açılım şöyle

firma kodu firmaya verilen teklif adedi genel teklif nosu

a001 005 0096

burada veri süzme ile a001 buluyorum otomatik olarak 006 cı teklifi verecegimi görüyorum fakat genel teklif numaralarını aşamıyorum. çünkü yukarıda 0097 yazarsam dogru olmaya bilir sebebi belkide ben b003 firmasına 0097 nolu teklifi vermiş olabilirim. dosyayı göndermemi isterseniz gönderebilirim. Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı aceba. teşekürler.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuzu tam anlayamadım, eğer F sütunundaki en büyük değeri görmek isterseniz,

F13 hücresine,

=EĞER(A13="";"";MAK($F$12:F12)+1)

Formülünü yazarak alt satırlara kopyalayınız..

Boş bir hücreyede,

=MAK(F:F) formülünü yazarak F sütunundaki en büyük değeri görebilirsiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
merak
espiyonajl

Arkadaşım ilgin için teşekür ederim.

aslında benım burada istemiş oldugum. f sütünundaki genel teklif kodlarının otomatik atanması. a001 firmasına yazdıgımda b001 firmasına da yazdıgımda genel teklifin otomatik olarak atanması.

sizin uygulamanızı denedim.

A001 FİRMASINI YAZDIM KARSIYA OTOMATİK ATAMA YAPTI.

FAKAT SONRA SÜZ YAPTIGIMDA ATANMIŞ NUMARAYI VE A001 FİRMASINA YAZMIŞ OLDUGUM YENİ TEKLİF NUMARALARININ HİÇ BİRİ TABLOMA İŞLENMİYOR.

AÇIKCASI YAPTIGINIZ İŞ GÜZEL OLMUŞ AMA GALİBA ÇOK KÜÇÜK BİR SIKINTI VAR . SÜZME İŞLEMİNDEN SONRA ATANAN RAKAMIN OLMASI GEREKTİĞİ YERE GEÇMEMESİ GİBİ.

ÇOKDA UGRASTIRARAK VAKTINIZI ALMAKTA İSTEMİYORUM.
EGER İLGİLENEBİLİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKÜRLER.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Açıklamanızı anlayamadım, ekteki örnekte teklif kodlarıyla ilgili iki ayrı sayfada örnek hazırladım, istediğiniz bunlardan biri değilse daha detaylı bir açıklama yaparmısınız..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
merak
Konu aslında şöyle.

firmalara kod veriyorum ve bu firmalara verdiğim tekliflere numara veriyorum. bu firmalara verdigim teklif numaralarını süz yaptıgımda sıralı şekilde gittiği için görüyorum.. fakat tüm firmalara verdigim teklif sayısını otomatik olarak kaydetmesini istiyorum.