Finansal Sayı Biçimi Ok İşaretine Simge Ekleme

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Merhaba;
Excel 2007'de "giriş" sekmesi altında "sayı" bölümü üzerinde "finansal sayı biçimi" düğmesi var. Bu düğmenin yanındaki ok işaretine basınca TL, €, £, ¥ gibi para birimleri var. Ben bu para birimlerine $ - Dolar eklemek istiyorum. Ofis yardımda böyle bir yardım bulamadım. Netten ve siteden yaptığım aramada da benzer bir konu bulamadım. Aramayı doğru kelimelerle yapamamış olabilirim.
Bu konuda yardıma ihtiyacım vardır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Bende zaten dolar çıkıyor. Sizde çıkmaması ilginç.

Siz hücrede sayının yanında $ görünmesini istiyorsanız, ordaki herhangi bir seçeneği seçin daha aynı sayı bölümünde sonra en altta isteğe uyarlanmış vardır. Onu seçin sağ tarafta tür kısmındaki boşlukta o biçimin kodları vardır. O kodlar arasında diyelim ki € seçtiyseniz €'ları $ olarak değiştirip tamam deyin.

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Yusuf bey öncelikle teşekkürler, fakat bu dediğiniz yöntem seçili alan için geçici çözüm.
Geçici bir çözüm için zaten sağ tuş hücreleri biçimlendir, para biriminden seçip yapıyoruz.
İhtiyacımız excel'in standardında böyle bir ayar yapabilmek. Yeni bir çalışma sayfası açsak dahi orada ok işaretinin seçenekleri arasında "$-dolar" ı da görmek istiyoruz.
Tekrar teşekkür ederim

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Orda olmadığına emin misiniz, bende çıkıyor. Orda belki yüzden fazla birim var. $ nasıl olmaz? (Küba, Venezuella ya da İran için özel mi üretildi acaba:))

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Bence siz benim derdimi yanlış anladınız!!!

Yada sizdeki sistem biraz farklı...

Ekteki dosyayı incelerseniz orada açılan combobox'ta $-dolar istiyorum.

Sorum/Sorunum budur.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bende olanın resmi ekte:

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003tr
:( Yusuf hocam, biraz önce bu yöntemi bildiğimizi belirttim
"Geçici bir çözüm için zaten sağ tuş hücreleri biçimlendir, para biriminden seçip yapıyoruz."
demiştim. Ama benim istediğim ikinci bir pencere açılmadan "diğer finansal işlemler"e basmadan o listede diğer finansal işlemlerin üstünde örneğin ¥ - Çince nin yerinde $- Dolar istiyorum.

Sizin anlattığınız kısmı çooookkkkk iyi biliyorum. Küba için üretilmedi bu excel ama siz hâlâ benim sorumu anlayamadınız!

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Hücreye sağ tık Hücreleri Biçimlendir > Sayı > Finansal > Simge > $ ABD denedinizmi?

Excel Vers. ve Dili
2003tr
sn. excelapachi;
evet o yöntemle çalışıyoruz zaten. Fakat ben orada finansal düğmesine basınca $- Dolar'ı görüp tıklayayım istiyorum.
Böyle Hücreleri Biçimlendir > Sayı > Finansal > Simge > $ ABD ..... bu işlem zamanla yarıştığınız yada sürekli olarak tekrar eden durumlarda sıkıcı oluyor. Ben pratik olsun diye o ok işaretine bastığımda açılacan combobox'ta "diğer finansal işlemler"in üzerinde nasıl ki türk para birimi varsa, avrupa para birimi varsa, çin para birimi varsa amerikan para birimi de olsun istiyorum. Yoksa $ yapmakta sıkıntım yok.
Pratik bir kısayol benim talebim

Teşekkür Ederim..

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Şimdi anlaşıldı:)

Sadece şunu önerebilirim: Denetim Masası, bölge ve dil Seçeneklerinden Ek ayarlar bölümünde para birimini varsayılan olarak $ olarak ayarlayınca o listede en başta $ çıkıyor ama TL kayboluyor. (muhtemelen bunu da biliyorsunuzdur). Hatta o düğme $ simgesiyle gösteriliyor.

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Yusuf Hocam aynen dediğiniz gibi denemiştim, Office yardımda benzer bir konu vardı. Oradan bu ayara ulaştım ama bu defa default olan TL yerine $ geliyor.
Yine de emeğiniz için çok teşekkür ederim.

Sanırım bunun bir yöntemi yok. Ameleliğe devam yani uzun uzun değiştireceğiz. Tabi başka bir arkadaşın önerisi yoksa...

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Arkadaşlar bu konu hakkında başka fikri olan var mıdır?
Konu gerçekten gereklilik arz etmektedir.
Şimdiden teşekkür ederim....

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Boş bir excel dosyası açın.
Boş bir modül ekleyin.
Modüle aşağıdaki kodları uygulayın.
Son olarak dosyanızı "DOLAR_SEMBOLU" adıyla eklenti olarak kayıt edin.
Yine boş bir excel dosyası açın ve eklentiler menüsünden yeni eklentinizi aktif hale getirin.

Uygumala yapmak istediğiniz dosyayı açın. Sayıların olduğu alanı seçip F12 tuşuna basın.

Kod:
Option Explicit

Sub Auto_Open()
    Application.OnKey "{F12}", "DOLAR_SEMBOLU_EKLE"
End Sub

Sub Auto_Close()
    Application.OnKey "{F12}", ""
End Sub

Sub DOLAR_SEMBOLU_EKLE()
    Selection.NumberFormat = "_-[$$-409]* #,##0.00_ ;_-[$$-409]* -#,##0.00 ;_-[$$-409]* ""-""??_ ;_-@_ "
End Sub

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2007 TR
Merhaba;
Excel 2007'de "giriş" sekmesi altında "sayı" bölümü üzerinde "finansal sayı biçimi" düğmesi var. Bu düğmenin yanındaki ok işaretine basınca TL, €, £, ¥ gibi para birimleri var. Ben bu para birimlerine $ - Dolar eklemek istiyorum. Ofis yardımda böyle bir yardım bulamadım. Netten ve siteden yaptığım aramada da benzer bir konu bulamadım. Aramayı doğru kelimelerle yapamamış olabilirim.
Bu konuda yardıma ihtiyacım vardır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
aynısını bende çoktan araştırıyorum ama bir türlü bulamadım eğer bulursan bana da bildirirmisin teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2010
Excel' de Kolay Dolar Simgesi

Arkadaşlar bu konu hakkında başka fikri olan var mıdır?
Konu gerçekten gereklilik arz etmektedir.
Şimdiden teşekkür ederim....
Aytaç Merhaba,
Ben o sorunu şöyle çözerdim.
Dosya-seçenekler-Dil-Düzenleme Dilleri' ni göreceksin ben oradaki İngilizce (ABD) seçeneğini var sayılan yapardım.
Bu arada Ben 2013 Ofis Kullanıyorum...
Umarım yardımı dokunur :(

Excel Vers. ve Dili
ingilizce office 2000
Çok eski bir konu ama belki benim gibi bu soruya cevap arayan birisi için faydalı olur diye düşündüm.

DOSYA> SEÇENEKLER > DİL> DÜZENLEME DİLLERİ Bölümüne gelerek "başka düzenleme dilleri ekle" kısmından ingilizceyi ekleyin.Türkçe yi silmeyin. Varsayılan olarak ingilizce seçin.Seçeneklere dolar simgesinin geldiğini gördükten sonra varsayılan dili Türkçe yapın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü.umarım birilerinin daha işine yarar

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
Çok eski bir konu ama belki benim gibi bu soruya cevap arayan birisi için faydalı olur diye düşündüm.

DOSYA> SEÇENEKLER > DİL> DÜZENLEME DİLLERİ Bölümüne gelerek "başka düzenleme dilleri ekle" kısmından ingilizceyi ekleyin.Türkçe yi silmeyin. Varsayılan olarak ingilizce seçin.Seçeneklere dolar simgesinin geldiğini gördükten sonra varsayılan dili Türkçe yapın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü.umarım birilerinin daha işine yarar
merhaba,
alperakis çok teşekkür ederim , 10 yıldır çözemediğim sorunu sayenizde çözdüm rahatladım. bu foruma sadece size teşekkür etmek için kayıt oldum.
saygılarımla,

korlof

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-08-2026
Alperakis harika bir çözüm. Bende 4-5 yıldır bunu nasıl yaparım diye düşünüyordum. Hatta bir ara ingilizce forumlara bakayım, makrolarla vb yapılabilir mi diye bakacaktım. Ellerinize sağlık )))

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18.09.2018

Merhabalar,

Aynı konudan muzdaripim. Çözüm bulduğuma sevinmiştim.

Excel 2016 kullanıyorum. Varsayılan dili İngilizce yapınca sorun çözülüyor ancak tekrar Türkçe yapınca $ simgesi yine kayboluyor.
☹