Excel'den HTML'ye veri alma...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Geçtiğimiz günlerde forumdaki bir soru üzerine merak edip üzerinde çalışınca, bilgisayardaki mevcut bir Excel dosyasındaki verileri HTML tablosu olarak görüntülenmesine ilişkin bir çalışma hazırladım.

Bu çalışmada Excel dosyası sadece veri tabanı olarak kullanılmakta olup, herhangibir VBA kodu kullanılmamış olup, bütün işlem HTML dokümanında SheetJS kütüphanesi kullanılarak Javascript ile yapılmaktadır. Söz konusu HTML tablosu dinamik olup, çalışma sırasında script ile hazırlanmaktadır.

Excel tablosu aşağıdaki resimde belirtilmiştir;

Capture.PNG

HTML dosyasının çalışmasına ait ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Burada yapılan iş; verilerin alınacağı Excel dosyasını seçmek, ve HTML sayfasından gelen uyarıya cevap vererek tablodaki kaçıncı kayda ait bilgileri istediğimizi kendisine bildirmektir. Eğer Excel dosyası yerel bilgisayarda değil de bir sunucu üzerindeyse, o zaman dosya seçtiğimiz pencerede xls/xlsx dosyasının yolunu yazmak/yapıştırmak yeterlidir.

TestHD.gif

Denemek yapmak isterseniz, ilgili dosyaları bu mesaja ekledim.....

Yine benzer şekilde eğer istenirse, Excel tablosundaki tüm kayıtlar da HTML sayfasında listelenecek şekilde script revize edilebilir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
ActiveX yok, çok başarılı bir örnek olmuş.

.

ibere

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
21-04-2027
Çok teşekkürler Haluk bey, çok başarılı olmuş.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkürler Beyler....... @Zeki Gürsoy 'un mesajına açıklama getirmek adına belirteyim; ActiveX de kullanılabilirdi ama, o zaman tabii ki tarayıcı olarak sadece Microsoft Internet Explorer kullanmak gerekirdi.

Diğer yandan; ilk mesajımda bahsettiğim gibi ekli revizyonda görüldüğü gibi seçilen herhangibir Excel dosyasının da (ister yerel bilgisayarda olsun, ister sunucu üzerinde olsun) ilk çalışma sayfasındaki tüm verileri HTML tablosunda görüntüleyebilirsiniz.

Capture.PNG

Söz konusu dosya ekte verilmiştir...

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

TURKOLOG

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 TR
29-10-2026
Teşekkürler Beyler....... @Zeki Gürsoy 'un mesajına açıklama getirmek adına belirteyim; ActiveX de kullanılabilirdi ama, o zaman tabii ki tarayıcı olarak sadece Microsoft Internet Explorer kullanmak gerekirdi.

Diğer yandan; ilk mesajımda bahsettiğim gibi ekli revizyonda görüldüğü gibi seçilen herhangibir Excel dosyasının da (ister yerel bilgisayarda olsun, ister sunucu üzerinde olsun) ilk çalışma sayfasındaki tüm verileri HTML tablosunda görüntüleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 240648

Söz konusu dosya ekte verilmiştir...

.
Hocam dosyayı edge opera ve chrome de bir türlü calistiramadim . Dosya sec diyip test.xlsx dosyasını seçiyorum. Ama liste aşağı gelmiyor.

Bir de Hocam Dosya sec yerine dosya açılır açılmaz belirlediğim yoldan misal c:/ test.xls adresinden anında çekse. Değişiklik yapacak yeri bulamadım.

Hocam Dosyaya tekrar bakma şansınız var mı

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
HTML dosyaları hem "Chrome" hem de "MS Edge" ile gayet başarılı bir şekilde çalışmaktadır....

.

TURKOLOG

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 TR
29-10-2026
Hocam bende tekrar denedim açılmıyor.
Bir de Hocam html dosyasının açılır açılmaz konumdaki excelden tüm verileri çekmesi için nereyi revize etmem gerekiyor

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Üzgünüm, bu konuda kişiye özel güncelleme yapmıyorum.....

Bu tür çalışmaları, konu hakkında kendi başına ihtiyaçlarını giderebilecek kadar bilgisi olanlara yeni fikirler vermek amacıyla yapıyorum.

.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 64 bit
@Haluk Bey ilk mesajdaki dosyayı harici bir alana yükleyip paylaşmanız mümkün mü?

ermanusta

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 365
Office 365
14-11-2024
Güzel bir çalışma olmuş.
Acaba Grafik de aktarabilirmiyiz.