Excel'de Telefon Numaralarını Nasıl Direk Arayabilirim?

kinikemrah

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2013 Türkçe
biraz uğraşarak microsoftun yapmış olduğu "Telefonunuz" yani "Telefon Eşlikçiniz" programı ile excel Userform üzerindeki Textboxa çift tıklayarak içindeki rakamları telefona arama olarak gönderebiliyorsunuz. ayrıca Bilgisayardaki "Telefonunuz" uygulaması ile direk görüşmeyi PC den gerçekleştirebiliyorsunuz. kodlar aşağıdadır.

Private Sub stelefon_DblClick(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
i = Me.stelefon.Value

Yol = "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe"
Shell (Yol & " -url www.google.com") ', vbMaximizedFocus
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:02") ' bilgisayarınız hızlı ise 1 saniye yavaş Chrome açılıyorsa 3-4 saniyeye ayarlayabilirsiniz
Application.WindowState = xlMinimized

SendKeys "^{l}"
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:01") 'hızlandırmak için süreyi 0 yapabilirsiniz

SendKeys "tel:"
SendKeys i
SendKeys "{Enter}"
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:01")
SendKeys "{Tab}"
SendKeys "{Tab}"
SendKeys "{Enter}"
SendKeys "^w"

End Sub

Excel Vers. ve Dili
Türkçe excel 2016
İngilizce excel 2016
Emrah bey örnek bir uygulama ile paylassaniz makro bilgisi az olanlar için daha iyi olur bence
biraz uğraşarak microsoftun yapmış olduğu "Telefonunuz" yani "Telefon Eşlikçiniz" programı ile excel Userform üzerindeki Textboxa çift tıklayarak içindeki rakamları telefona arama olarak gönderebiliyorsunuz. ayrıca Bilgisayardaki "Telefonunuz" uygulaması ile direk görüşmeyi PC den gerçekleştirebiliyorsunuz. kodlar aşağıdadır.

Private Sub stelefon_DblClick(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
i = Me.stelefon.Value

Yol = "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe"
Shell (Yol & " -url www.google.com") ', vbMaximizedFocus
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:02") ' bilgisayarınız hızlı ise 1 saniye yavaş Chrome açılıyorsa 3-4 saniyeye ayarlayabilirsiniz
Application.WindowState = xlMinimized

SendKeys "^{l}"
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:01") 'hızlandırmak için süreyi 0 yapabilirsiniz

SendKeys "tel:"
SendKeys i
SendKeys "{Enter}"
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:01")
SendKeys "{Tab}"
SendKeys "{Tab}"
SendKeys "{Enter}"
SendKeys "^w"

End Sub

kinikemrah

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2013 Türkçe

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Numaralar gerçek ise bence silip 1000000 gibi numara yazın.
Kullanan kendi numarası yazsın.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ben sizin adınıza forum alt yapısına dosyanızı ekledim. Böylece link sorunu ortadan kalmış oldu.

Schuba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft 365 family türkçe
Arkadaşlar tesadüfen formda gezinirken bu konuyla karşılaştım ve 2014 yılından beri tam olarak çözülemeyen bu konuya bir nokta koymanın vakti geldi diye düşünüyorum

Bu konu tartışılırken ASRİ beyin benden bahsettiğini gördüm ve konuya katkıda bulunmak istedim
Ayrıca Asri beyin bahsettiği döneminde geliştirmekte olduğum projeyi halen kullanıyorum bu projeyi geliştirirken kendisinden inanılmaz yardımlar aldım çok büyük katkıda bulundu kendisine BURDAN çok teşekkür ederim..

Çözüme gelecek olursak olay
"remote phone callcenter" denilen bir uygulama uygulamayı play store den telefonunuza indiriyorsunuz bu arada ücretlidir yaklaşık 140 tl civarı
Daha sonra bu uygulamanın internet sitesinden bilgisayarınız için istemcisi var bilgisayarınıza indirip çalıştırıyorsunuz daha sonra excell dosyanızı açtığınızda zaten direk eklenti olarak üst tarafta görüyorsunuz olay bu.

Kullanmaya gelince telefon numarasının bulunduğu hücrenin üzerine gelip musun sağ tuşuna basınca zaten en altta numarayı aramak için arama seçeneği göreceksiniz tıklıyınca bluetooth üzerinden telefonunuz direk numarayı arıyor..

Not :excel de kayıtlı olan telefon numaralarının başında mutlaka sıfır olmalıdır

Uygulamanın internet sitesinin linkini aşağıda veriyorum daha fazla detayı ordan bulabilirsiniz umarım istediğiniz gibi olur..

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
İhtiyaç duyanlar için yararlı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Anladığım kadarıyla sayın @Emir Hüseyin Çoban 'ın belirttiği gibi bu işlemi Excelde yapmak bilinen metodlarla mümkün görünmüyor. Çözümlerde Excel, veritabanı olarak kullanılmış, asıl işi başka programlar yapıyor.

Tabi bu hiç olmayacağı anlamına da gelmiyor, bu işe kafayı takan bir üstad excel ile de çözüme ulaşmanın yolunu bulur diye düşünüyorum.