Excel'de Çizgi Grafiği Döndürme

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhabalar, elimde bir çizgi grafiği var. Normal bir şekilde grafiği çizebiliyorum lakin benden istenen grafik bu grafiğin 90 derece sağa döndürülmüş hali. Bir türlü yapamadım. Excel 2010 kullanıyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Örnek dosya eklemediğinizden, sorunuzdan anladığım şekilde cevap vermeye çalışacağım. Yanlış anlamış da olabilirim...

Ekteki örnek dosyayı incelersiniz....

Hazırlanan dosyada 2 yöntemi anlatmaya çalıştım.
1.Yöntem (Sayfa1) : Grafiği hazırlayıp, resim olarak kopyalarsınız ve 270° döndürürsünüz.
Burada, RESİM olduğundan görüntü STATİKtir. Grafik verilerinde herhangi bir değişiklik yapıldığında Resmi tekrar kopyalamak ve döndürmek gerekir.
2.Yöntem (Sayfa2) : Grafik DİNAMİKtir. Grafik verilerinde herhangi bir değişiklik olduğunda ekstra işlem gerektirmez...
Çizgi grafik yerine XY Dağılım Çizgi Grafik kullanılır. Eksenler yer değiştirir. Çizgi grafikteki x ekseni değerleri (Dağılım grafikte Y ekseni) yani Etiketler için ayrıca bir grafik serisi oluşturup etiketler yapılır.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Not :
2. yöntemde y ekseni veri etiketleri için kullanılan Hücrelerdeki Değerler Excel 2010 da mevcut değil.
O nedenle
adresinden XY Chart Labeler indirin ve kurun.... Küçük bir program olup, kullanımı çok kolaydır. Bu program ile grafikte istediğiniz serilere istediğiniz hücrelerdeki verileri Etiket olarak ekleyebilirsiniz...