Excel sayfalarının dosya boyutu nasıl öğrenilir?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
Excel dosyamda bazen 20'ye yakın sayfa oluyor ve sayfanın birinde yapılan işlem dosya boyutunun aşırı şişmesine neden oluyor.
Acaba bir döngü ile her sayfanın dosya boyutu ne kadar öğrenebilir miyiz? Az önce bir dosyamda bu oldu. Her sayfayı taşı kopyala ile yeni kitap oluşturup kaydettim ve dosya boyutuna bakıp yer kaplayan sayfayı buldum. Veya daha basit bir yöntemi var mıdır?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif olarak forumda paylaşılmış örnekleri inceleyebilirsiniz..

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Teşekkürler hamitcan ve Korhan Ayhan. Arama yapmıştım ama bu linke denk gelmedim. Sorunu hallettim. 100 satir veri olan sayfadaki tüm satirlari silince dosya 2MB den, 335 KB'ye düştü. Aslında silinen satirlarda hiç veri, formül, bicimlendirme yok. Neden bu kadar dosya boyutu artıyor onu anlayamadim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben bu durumu merak edenlere şöyle izah edebilirim.

Boş bir excel dosyasını açıp masaüstüne kayıt ediniz. (Dosya Boyutu ~ 8,18 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1 hücresine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 8,56 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1:A100 hücrelerine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 9,43 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1:A1000 hücrelerine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 14,4 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1:A10000 hücrelerine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 62,3 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1:A100000 hücrelerine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 540 KB)
Sonra bu dosyayı açıp A1:A1000000 hücrelerine X yazıp dosyayı kayıt edip kapatın. (Dosya Boyutu ~ 5,19 MB)

Gördüğünüz gibi boş bir excel dosyasına her seferinde bir sütuna belli bir satıra kadar tek karakterlik veri girildiğinde neler oluyor. Farkındaysanız ne bir kenarlık, ne bir renklendirme, ne bir biçimlendirme kullanmadık. Bunlarıda bu işlemlere dahil ederek denemeler yaparsanız masum gibi görünen ve çoğu zaman el alışkanlığından tüm sütunu seçerek uyguladığımız biçimlendirmelerin bile dosyayı ne kadar etkilediğini görebilirsiniz.

Formül ya da belli bir kullanımdan sonra BOŞ gibi görünen hücrelerde aynı şekilde dosya boyutunu etkilemektedir. Bunları CTRL+END tuşlarına basarak tespit edebilirsiniz. Bu tuşlara bastıktan sonra CURSOR alakasız şekilde boş hücrelerin olduğu bir alana konumlanıyorsa BOŞ gibi görünen hücrelere sahipsiniz demektir. Bunları boş satırları-sütunları seçtikten sonra dikkatli şekilde silerek kurtulabilirsiniz. Sonrasında büyük ihtimalle dosyanız büyük ölçüde rahatlayacaktır.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Teşekkür ederim Korhan Bey,
Örneklendirme çok güzel olmuş. Dediğiniz gibi büyük olasılıkla dosyayı hazırlarken tüm satır veya satır seçerek işlem yapıyorum.

hakki83

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-09-2026
Düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Boş bir excel dosyasının sadece bir sayfasında, veri girilmeye hazır 17 milyardan fazla boş hücre var.
Yanlış bilmiyorsam bir excel dosyasına 255 boş sayfa açılabiliyor.
Kabaca 17*255 = 4 trilyondan fazla boş hücre.
Bir de bu hücrelere girilebilecek maksimum karakter sınırı var. (32767 olması lazım)
Yine kabaca 4 trilyon * 30 bin = 143 katrilyon karakterden fazla...

Yani bir dosyaya girilebilecek veri sayısı gerçekten çok büyük.

Fakat bir sayfadaki sadece 1 milyon hücreye tek bir karakter girdiğimizde dosya boyutu 5 MB'ı geçiyor. Biçimlendirme yok, formül yok, resim yok, grafik yok, kod yok.

Dosyanın açılış süresinin ve kaydedip kapanış süresinin uzaması da cabası. Ve hatta dosya boyutunu öğrenebilmek için özelliklerden bakmak bile bir zaman alıyor.

Geriye kaldı, boş ama kullanılamayan! milyarlarca hücre.

Dünyanın neresinde olursa olsun, bir bilgisayar kullanıcısı, açtığı dosyanın ya da exe'nin, hemen çok kısa sürede açılmasını ister.

Fakat veri girme imkanı çok fazla olan boş bir excel dosyasının, çok çok küçük bir bölümüne veri girdiğimizde bile, dosya boyutu sorunu yüzünden tıkanıp kalması, yavaşlaması, varlık içinde yokluk gibi bir durum oluşturuyor. Bir sınır hem yok hem var gibi oluyor. 'Kullanamayacaksak bu kadar geniş alanın nedeni ne', sorusu akla geliyor.

Belki yıllar sonra Excel'in sistemi değişir ve Access gibi çalışan, harici veri tabanlı bir sisteme dönüşür.

Dolayısıyla yavaşlık, boyut vs gibi sorunlar minimuma düşer.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bir dosyadaki sayfa sayısı kullanılabilir bellekle ilişkilidir. Bazı kullanıcılar 255 sayfa eklerken bazı kullanıcılar 1.000+ sayfa ekleyebilir...

Bu konuyla ilişkili olarak linkin faydası olabilir...