excel ile beraber çalışabileb v.basic dan başka program varmı

Arkadaşlar ben proğram öğrenmeye karar verdim. Ancak işim icabı hep excel ile çalışıyorum bu yüzden v.basic gibi excel ile çalışabilen proğram öğrenmek istiyorum. Excel ile uyumlu çalışabilen proğram varmı varsa siz hangisini önerirsiniz...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Neden başka bir dil arıyorsunuz VBA size yetersizmi geliyor?

Neden başka bir dil arıyorsunuz VBA size yetersizmi geliyor?
yeterli veya yetersiz olmasından değil ben sorumda proğram bilmediğimi ama öğrenmek istediğimi belirtmek istedim başka alternatiflerinde olup olmadığını bilmek eğer varsa hangisinin daha kullanışlı olduğunu sormak istedim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
VBA, özellikle office programlarındaki işlemleri kolaylaştırmak adına bu programların alt yapısına yerleştirilmiştir. Dolayısıyla alt yapısında bulunduğu program üzerinde işlem yapmak için bundan daha iyi bir dil olamaz. Ama amacınız office programlarının dışında bir programlama dili öğrenmek ise hangi dilin başlangıç için ideal olacağı konusunda, programlama ile ilgilenen üyelerimiz yorum yapabilirler.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Ne için kullandığın önemli

Arkadaşım bu soruna verilebilecek bence en iyi cevap şu;
Ne için kullanmak istediğini iyi düşün office için kullanmak istiyorsan VBA şaşma en iyi ve en rahat çalışabileceğin budur. Aksi halde diğer programlama dillerine yönelirsen office de kullanman çok zor olacaktır.

Dediğim gibi ne için kullanacağını ve kullanacağın dilin avantaj ve dezavantajlarını hesapla

şunuda belirteyim diğer dilleride öğrenme demiyorum ama office için VBA şaşma bence

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Sayın siyar0044 eğer amacınız programcı olmaksa Delphi .NET derim başka birşey demem. Tabii gerçek bir programcı C diline de hakim olmalıdır ki bu dili bildiğinizde neredeyse bilmediğiniz dil kalmamış demektir. Bir müzisyen arkadaşım söylerdi eğer piyano çalabiliyorsan diğer enstrumanlara sadece elini alıştırman yeterli. Buradaki piyanımuz C dili oluyor.

Eğer başlangıç düzeyindeyseniz, yukarıda söylediklerimi dikkate bile almayın. Çünkü onları öğrenebilmek içinde bir altyapı gerekir. Bu durumda size tavsiyem Excel fonksiyonlarından başlayıp VBA ile devam etmenizdir. VBA'yı öğrenirseniz VB6'ya geçin göreceksinizki VB6'yı siz çoktan öğrenmişsiniz bile. VBA'nın kıstlı kullanımından VB6'ya geçtiğinizde kendinizi okyanusda zannedebilirsiniz ama su daha dizlerinize bile ulaşmamıştır. Bunu fark ettiğinizde programcı olmaya aday olmuşsunuz demektir.
Umarım aydınlatıcı olabilmişimdir.

amacım programcı olmak değil daha doğrusu bu işi ticari anlamda değil sadece iş yerinde sürekli excel ile çalıştığımız için kendi ihtiyacımı görebilecek şekilde proğram öğrenmek istiyorum birde forumda sorunlara cevap verebilen arkaşlarada imreniyorum gerçi şu an için sorunlara cevap verebilecek konumda değilim daha çok soru soranlar arasında bulunuyorum öğrendiğim zaman belki benimde bir katkım olur diye düşünüyorum

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
O zaman size şu tavsiyelerde bulunabilirim

Excelden başlayın yani VBA ya hiç bulaşmayın.
Öncelikle Excel menülerinin tamamını kurcalayın, kullanmadığınız bir tek menü kalmasın, tümünü anlamaya çalışın. Anlayamadığınız yada bu seçenğe yada menüye ne gerek var gibi sorularınızı burada sorarak öğrenebilirsiniz.
İkinci adımda formüllere geçebilirsiniz. Özellikle metinsel ve mantıksal formüllerinin tamamını bilmelisiniz. Anlayamadığınız yerlerde Excel in yardım dosyasını kullanabilirsiniz.ç Yine olmazsa burada birçok fedakar insan yardım etmek için can atıyor sorularınızı buraya sorabilirsiniz.

Son bir not soru sormadan önce bir arama yaptırın belki sizden önce aynı soruyu soran varsa o kişiye verilen cevaplardan da yararlanabilirsiniz.