Excel' den Word dosyasına bilgi aktarımı

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba,

Ekte yer alan Excel dosyasındaki Fatura bilgilerini Word dosyasına aktarmak istiyorum,

Excel dosyasıyla aynı klasörde yer alan Table Report.docx adındaki draft Word dosyasını açıp, Ürün Koduna göre farklı kaydet yaptıktan sonra;
excel dosyasındaki bilgileri word dosyasındaki karşılığına aktaracak ( word dosyasında sarı boyalı alanlar)

Not: Tarih alanı dosyanın oluşturma tarihi

Teşekkürler,

iyi çalışmaalr.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Merhaba;

Alternatif olarak; söz konusu Word dokümanına bir kod yazdım. Bu kod, klasördeki verileri TableReport1.xlsx dosyasından gerekli verileri alıp, dokümandaki tablolara yerleştiriyor.

Kodların olduğu Word dosyasını, Excel dosyası ile aynı klasöre yerleştirip açtıktan sonra içindeki Test isimli makroyu çalıştırabilirsiniz.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Alternatif kod

referanslarda bu olmalı

Microsoft word 12.0 object library

PHP:
Private Sub CommandButton1_Click()

Application.ScreenUpdating = False
Application.DisplayAlerts = False

Dim objWord As Word.Application
Dim docWord As Word.Document

yol = ThisWorkbook.Path & "\Table Report.docx"

Set objWord = CreateObject("Word.Application")
objWord.Visible = True

Set docWord = objWord.Documents.Open(yol)

objWord.ActiveDocument.Tables(1).Rows(2).Cells(2).Tables(1).Rows(5).Cells(2).Range.Text = Date

objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 2).Range.Text = Cells(2, 1).Value
objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 3).Range.Text = Cells(2, 2).Value & " Adet"
objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 4).Range.Text = Format(Cells(2, 3).Value, "###.00") & " TL"

objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 9).Range.Text = Format(Cells(2, 7).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 11).Range.Text = Format(Cells(2, 9).Value, "###.00") & " TL"

objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(1, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(3, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 7).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(4, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(5, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"

docWord.Save
docWord.Close False
objWord.Quit
Set docWord = Nothing

MsgBox "işlem tamam"

End Sub

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Alternatif kod

referanslarda bu olmalı

Microsoft word 12.0 object library
Halit bey;

Aşağıdaki satırı kullandığınıza göre, referans eklemenize gerek yok...... Zaten obj*** diye başlayan değişkenlerin Object olduğunu belirtmek için genelde böyle tanımlarım.

Kod:
objWord ve docWord değişkenlerini Object olarak tanımlamanız yeterli olurdu ....

.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Haluk Bey
Referansı sildiğimizde aşağıdaki bölümler hata veriyor.

bunlarıda sildiğimiz zaman kodları yazarken devamını göremiyorsunuz.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Halit Bey;

Mesajımın son satırında değişkenleri Object olarak deklare etmenizin yeterli olacağını belirtmiştim, onu yapmadınız herhalde.

.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Haluk Bey kod bu haliyle referans istemeden işlemi yapacaktır ama ben şunu söylüyorum öğrenmek isteyenler için noktadan sonra makrolar olay yordamını gösteriyor bunun için böyle yapıyorum.
Ekli resimdeki kırmızı yerin çıkması için böyle yapıyorum.

PHP:

Dim objWord As Object
Dim docWord As Object

objWord.Visible = True

objWord.ActiveDocument.Tables(1).Rows(2).Cells(2).Tables(1).Rows(5).Cells(2).Range.Text = Date

objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 3).Range.Text = Cells(2, 2).Value & " Adet"
objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 4).Range.Text = Format(Cells(2, 3).Value, "###.00") & " TL"

objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 9).Range.Text = Format(Cells(2, 7).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(2).Cell(2, 11).Range.Text = Format(Cells(2, 9).Value, "###.00") & " TL"

objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(1, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(3, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 7).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(4, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"
objWord.ActiveDocument.Tables(3).Cell(5, 3).Range.Text = Format(Cells(2, 10).Value, "###.00") & " TL"

docWord.Save
docWord.Close False
objWord.Quit
Set docWord = Nothing

MsgBox "işlem tamam"

End Sub

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Halit Bey;

Sanırım ben anlatamadım, durum şöyle;

Siz kodlarda objWord ve docWord değişkenleri işin başında referans vererek tanımlıyorsunuz, buna itirazım yok.

Fakat, daha sonra referans verdiğiniz nesneleri bu kez CreateObject ile oluşturuyorsunuz. Benim işaret etmek istediğim nokta burası, yani;

Eğer işin başında projeye referans ekleyip de değişkenleri Word.Application ve Word.Document olarak tanımlıyorsanız, artık CreateObject kullanmamanız gerekir.

Onun yerine;

Kod:
Set objWord = New Word.Application
kullanmanız gerekirdi.

Sizin kodda, söz konusu değişkenler hem Early Binding (kodun derleme sürecinde) hem de Late Binding (kodun çalışma sürecinde) olarak tanımlanıyor, oluşturuluyor. Yani, aynı işi 2 defa yapmak gibi ...

.

Son düzenleme:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Tamam Haluk Bey şimdi anladım.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Emekleriniz için çok teşekkür ederim,

"Table Report.docx" dosyası sabit olarak klasörde duracak, her seferinde bu dosya üzerinden çoğaltma yapacağız

"Table Report.docx" dosyası açıldıktan sonra "Table Report_123456ABC.doc" save as yapıp işlemlere bu dosya üzerinden devam edecek şekilde

iyi çalışamalar dilerim.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
kod:
Rich (BB code):

objWord.Visible = True

yol2 = ThisWorkbook.Path & "\Table Report_123456ABC.doc"

docWord.SaveAs yol2
docWord.Close False
objWord.Quit
Set docWord = Nothing

MsgBox "işlem tamam"

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2010
Arkadaşlar sizin gibi şu kodları falan nasıl öğreneceğim ben :( O kadar detaylı word kullanamıyorum...