Excel Bilgilerimizi Pekiştirelim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Ben çekinenlerdenim ????

Şu ikisini hep merak etmişimdir ve sormaya çekiniyordum

Sayın uzmanlarımın kodları nasıl oluşturduğunu, çok ama çok basitçe öğrenmek isterdim. Çekindim uzmanlarıma soramadım yıllardır ????

İkincisi de kodlarda, genelde ortadaki satırlarda paragraf başı gibi boşluklar var. Yani hepsi aynı hizada düz değil. Neden satır başları aynı hizada değil de girintili çıkıntılı, bunu hep merak etmişimdir. Bunu da uzmanlarıma soramadım hiç ????

Yani şöyle
Sub boya()
Dim aaaaaaaaa
......... Range bbbbbb
......... For i ccccccc
.............. Cells ddddddd

Neden satır başlarında boşluklar vardır?

(Mesajı gönderince boşluklar kayboldu, bu yüzden nokta koydum)

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
@izcik,

Mesajınızı yazarken aşağıdaki menüyü görebiliyorsanız "..." üç nokta menüsüne tıklayıp kodlarınızı ekleyebilirsiniz.

217797

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Ben çekinenlerdenim ????

Şu ikisini hep merak etmişimdir ve sormaya çekiniyordum

Sayın uzmanlarımın kodları nasıl oluşturduğunu, çok ama çok basitçe öğrenmek isterdim. Çekindim uzmanlarıma soramadım yıllardır ????

İkincisi de kodlarda, genelde ortadaki satırlarda paragraf başı gibi boşluklar var. Yani hepsi aynı hizada düz değil. Neden satır başları aynı hizada değil de girintili çıkıntılı, bunu hep merak etmişimdir. Bunu da uzmanlarıma soramadım hiç ????

Yani şöyle
Sub boya()
Dim aaaaaaaaa
......... Range bbbbbb
......... For i ccccccc
.............. Cells ddddddd

Neden satır başlarında boşluklar vardır?

(Mesajı gönderince boşluklar kayboldu, bu yüzden nokta koydum)
Çekinecek bir şey yok, eskiden beri öğrendiğimiz kural malumunuzdur: "Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp"

Makrolarda temel bazı kodlar var, son dolu hücreyi bulma, değişken tanımlama, for/next döngüsü, if sorgusu gibi. Bu konular temel olarak öğrenilince bir çok konu çözülebiliyor. Bu konuların yetişmediği yerde de diğer kodlarla ilgili her türlü kaynaktan yardım alınıyor. bugün için tek kelime kod bilmeyen biri bile eğer isterse 6 ay içinde temel düzeyde kod yazabilecek, yazılan kodları yorumlayıp uygulayabilecek seviyeye ulaşır diye düşünüyorum. Tabi bunun için excelin temel uygulamalarının da bilinmesi gerekir. Yani exceli hiç bilmeden, formülleri ,sayfa yapısını anlamadan makro yazılmaz.

Kodlarla ilgili girinti konusu ise örneğin for next döngüsünde for satırı ile next satırı arasındaki kodlar bir kademe girintili yazılır ki o kodların for next döngüsü dahilinde olduğu anlaşılsın. Ayrıca kapatılmayan döngü varsa bu şekilde takibi daha kolay oluyor.

Naçizane yorumum bu şekilde.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Kod:
Sub tersten_yaz()
    a = Split(Cells(1, 1), " ")
    y = 2
    For i = 1 To UBound(a)
        y = y + 1
        Cells(1, 2) = Left(Cells(1, 1), (Application.WorksheetFunction.Find(" ", Cells(1, 1), 1) - 1))
        Cells(1, y) = Left(a(i), Len(a(i)))
    Next i
Call tersini_birleþtir
End Sub

Sayın uzmanım, kodlarda genelde satır başlarında boşluklar oluyor. Bunun sebebi nedir?

(Telefondan yazdığım için kodlar umarım görüntülenir)

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
giriş orta seviyelerdeki soruların çözümleri genelde topla.çarpım ile yapıldığını düşünüyorum. hiç olmadık yerlerde hızır gibi yetişen topla.çarpım ile ayrıntılı bir anlatım güzel olurdu. gerçekten çok enteresan akla gelmeyecek çözümler üretilebiliyor. aldığımız yardımlarda ise sadece formülü uygulamak kalıyor bize ama balık tutmayı öğrenmek isterim. kendi adıma uygulama yaptığım bir çok yerde yanlış kullanıp yanlış sonuçlar alıyorum. örneğin "*" ile diziler için ";" farkı var mı. alttoplam ile topla.çarpım kullanılabilir mi? ya da nerede kullanılır nerede kullanılmaz. işin özeti ileri seviyede topla.çarpım kullanımını öğrenmeyi çok isterim.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Korhan beyin tespiti gayet yerinde, benim de edindiğim izlenim, soruların çoğu ısmarlama sorulardır, araştırarak öğrenmeye yönelik sorular çok az, ilgili kişinin üyelik tarihi ile sorduğu soru denk değildir maalesef durum böyledir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Kodlarda ki girintinin sebebi okuma kolaylığı içindir. Ek olarak yazılan kodlara estetik açısından katkısı da bulunmaktadır.

Örnek olarak verdiğiniz kodu dümdüz yazın ve okumaya çalışın. Az satırlı kodlarda belki okuyabilirsiniz. Ama iş çok satırlı kodlara gelince sıkıntı yaratacaktır.

Bir IF bloğu başlatınca hemen altındaki satıra geçince TAB tuşuna basmak alışkanlık haline gelmelidir. Aynı durum diğer kod blokları içinde geçerlidir.

Nedir bunlar;

Döngüler (For-Next , Do-While-Loop , While-Wend gibi.....)
If-End If
With-End With

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@euphrates55,

TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu dizi mantığı ile çalıştığından bir çok durumda cankurtaran bir fonksiyondur.

Bende ilk karşılaştığımda "vay be adamlar bu işi çözmüşler" dedim. Çok kriterli bir tablomda sonuca gitmek için kullanmıştım. Ama gördüm ki uygulanan hücre sayısı arttıkça dosyamın hesaplama süresi uzamaya başladı. Aynı zamanda boyutu da büyüdü.

Büyük veri yığınlarında kullanımı pek uygun değildir. Yavaşlamaya sebep olmaktadır.

Forumda bazı üyelerimiz yardımcı hücre ya da sütun kullanımını sevmiyorlar. Bu gibi bazı durumlarda TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu kullanılabiliyor. Böyle durumlarda genelde karşılaştığımız problem ise hız sorunudur.

Bence bu kadar takıntılı olmaya gerek yok. Gerektiğinde yardımcı alanlar kullanılmalıdır. Ben işim gereği sürekli raporlar hazırlıyorum ve gerektiğinde veriye göre yardımcı alanlar kullanıyorum. Burada amaç en hızlı şekilde sonuca gitmek olmalıdır.

Genelde üyelerimiz TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunun gücünü görünce durumu abartıp binlerce satıra bu fonksiyonu uyguluyorlar. Bu durumda excel başlıyor can çekişmeye...

Yeni çıkan fonksiyonlarla bu işler biraz daha hız kazanmış durumdadır. Microsoft yazılım uzmanları bu konularda sürekli yeni adımlar atıyorlar. Hem hız açısından hem de yeni fonksiyon ve özellikler açısından.

Cumas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 11 TR, Excel 2021 64 Bit Türkçe
İyi günler,
Tüm arkadaşlara kolay gelsin.
Korhan Bey'in yukarıda bir mesajında belirttiği gibi başlangıç ve orta seviye konular ile başlanırsa çok faydalı olacak.
Ben bu konuda bir istekle başlamak istiyorum.
VBA sayfasında
Insert menüsünde UserForm, Module ve Class module ekleyebiliyoruz. Bunlardan eklemiş olduklarımızı Project - VBAProject penceresinde görebiliyoruz. Bu pencere de ayrıca açık olan her Excel dosyası için bir "Microsoft Excel Object" başlığı altında excel dosyasının sayfaları var. Bunların anlamı nedir. Bunlar nedir ve nerde kullanıyoruz. Sonra koadları bunlardan herhangi birini (UserForm, Module, class yada açık olan dosyaların sayfaları) tıklayarak açılan kod sayfasına yapıştırıp çalıştırabilir miyiz?
Birde bu üçünün kod penceresinde en yukarda bulunan açılır kutularda farklılıklar var. Şöyle Microsoft Excel Project altındaki sayfaları tıkladığımızda gelen kod penceresinde 1. açılır kutuda (General) ve Workbook var. Bunların anlamı nedir? General seçili iken diğerinde (Declaration) ve makronun adını görebilmekteyiz. Birincisinde Workbook seçtiğimizde ise sağdakinde ise en başta "Activate" ve bir çok seçenek görmekteyiz.
Module seçtiğimizde ise birincide (General) ikincisinde ise makronun adını görmekteyiz.
Class Module tıladığımızda kod penceresi açılır kutularında (General) ve sağdakinde (Declaration) var. Ama birincisinde Class seçtiğimizde diğerinde Initialize ve Terminate çıkıyor.
Bunların ne olduğunu öğrenebilirmiyiz.
Karşımızda duran VBA sayfasında gördüklerimizin ne olduğunu bilmek istiyoruz. Kullandığımız otomobil de karşımızda duran göstergeleri düğmeleri ışıkların anlamlarını ne yaptıklarını bilmemiz gerektiği gibi. Bu kadar önemli olduğunu düşünüyorum.
VBA arayüzünün anlaşılması en zor bölümüdür diye düşünüyorum. Zaten anlatması da zor oldu. Çeşitli kaynaklara başvurdum ama yeterli bilgiye ulaşamadım. Açıklaması nasıl olur bilemiyorum.

Bu konuda açıklamalar yazacak, konuyu anlatacak; katkı verecek her kese kolaylıklar diler şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Merhaba,

Forma uzun süredir üyeyim, sizlerin sayesinde birazda olsa bilgiye sahibim.
Form da gözlemlediğim iki üstad; Sayın Haluk hocam genellikle Ado ile , Sayın Korhan hocam ise genellikle scripting.dictionary ile konulara çözüm buluyor veya bende öyle bir algı oluştu.
Haluk hocamın değerli katkıları ve Türkçe sosyal mecralar da daha çok kullanılmasından dolayı Ado belli bir seviyede öğrenilebiliyor fakat scripting.dictionary için aynı şeyi söyleyemiyorum.
Sizden ricam bu başlık altında olmasa bile scripting.dictionary konusu en temelden anlatılabilirse benim gibi kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarım için son derece faydalı olacaktır.
Nedir, nerelerde kullanılır, dizilerden farkı nedir? gibi gibi...

Değerli bilgilerinizi bizim gibi bilgiye aç öğrenciler ile paylaşırsanız çok mutlu olurum

Teşekkürler

birdhane

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excell 2019 TR
excel 2016 kullanıyorum. Veri- Webden Al sekmesi aracılığıyla webden veri alırken çok sorun yaşıyorum. Aldığım veriyi bir yere kaydedip 1 dakika sonra yenilendiğinde yenilenmeden önceki veriyle yeni veriyi karşılaştırmak istiyorum ama yeni veri gelince eski veri siliniyor ve ona bir daha ulaşamıyorum.Bir önceki veriyi bir yere kaydetme imkanı olsa her zaman onunla karşılaştırabilirim ama Excelde bunu beceremedim bir türlü. Özetle Webden veri alma eğitime ihtiyacım var

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
Herkese merhaba.
Bende bu konuda görüşlerimi dile getirmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bir birini tekrarlayan konuların sürekli olarak yeni konu gibi açılmasının sebebi forumda istenilen konunun bulunamaması. İstediğini ifade edemeyen kullanıcılar anahtar kelime kullanamadığından sorununu çözecek konuyu bulamıyor. Keza zaten konularımız da anahtar kelime uygulaması yok. Uygulayan yok. Bu durumda yeni bir konu açılması kaçınılmaz oluyor. Diğer bir konu bir yardım istendiğinde destek ekipleri çoğu zaman "demiştik yapmıştık etmiştik" gibi uslüp kullanınca ben şahsen mahçup oluyorum çünkü kızdığınızı düşünüyorum. Konuyu yumuşatmak amacı ile gülücükler koyuyorum :)

Öğrenmek istediğim konu ise makro konusunda.
Bilgisayar kodları üstten aşağı şekilde okumuyor mu?
Yani üst sıralardaki kodları okumadan önce kolayına gelenleri mi okuyor?
Eğer böyle ise bunun okuma sıralamasının nasıl olacağını öğrenmek isterim.

Son olarak ben sürekli yapmadığım bir işi unutuyorum. Unutmam için tekrarlamam lazım tekrarlamak için de pratik pratik içinde zaman lazım vsvs.
Mesaj sayısına bakılarak "bu adam bu mesaj sayısında hala bunu öğrenememiş yuh" demek biraz acımasızca geliyor bana.
Özellikle ben bu baskıdan ötürü eski üyeliğimi bıraktım yeni bir kullanıcı adı ile dolaşıyorum forumda.
Teşekkür ederim herkese.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bence bir çok kişi işin kolayına kaçıyor. Arama yaparak vakit kaybetmek yerine sorusunu sorup hazır cevabı almak kolayına geliyor.

Forumda aktif olarak vakit geçiren (ki bunu mesaj sayılarından anlayabiliyoruz) üyelerimizin temcit pilavı gibi benzer soruları ısıtıp ısıtıp sorarak yanıt aramaları biraz garip oluyor. Ben kendi adıma herkesin exceli profesyonel seviyede olsun gibi bir beklentim asla olmadı. Ama yapılan yönlendirmeler ve verilen cevaplardan faydalanarak kendilerini geliştiren üyelerimizi görmeyi arzuluyoruz.

Daha önce foruma yapılan saldırıdan dolayı bazı eski konulara arama işleminde ulaşmakta sorun yaşayabiliyoruz. Ben bu gibi durumlarda Google arama motorunu kullanmayı tercih ediyorum.

Anahtar Kelime Paylaşımda Bulunan Üye Adı Site Adı ifadesi ile arama yaptığımda ilgili sitedeki ilgili kişiye ait anahtar kelimenin geçtiği mesajlara kolaylıkla erişebiliyorum.

Bu site ve benzer sitelerde güzel sayılabilecek arşivler oluşmuş durumda. Aranan sorunun cevabının olmaması bana göre zor bir ihtimaldir. Eskiden olsa derdim ki kaynak yok. Net ortamında ücretli videolardan tutunda ücretsiz yüzlerce kaynağa ulaşmanız mümkündür. Yeter ki bilgiye ulaşmayı arzulayalım.

Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2000 Türkçe
Ev:Excel xp Türkçe
Tevfik beye katılıyorum Korhan Bey

herkese merhabalar
gerçi epey zaman geçmiş ama sanırım yazmamda sakınca yoktur.
* excel bir deniz derya sanırım yapılamacak hiç birşey yoktur diye düşünüyorum
* benzer konuların tekrar tekrar sorulması evet sizleri gereğinden fazla meşgül ediyordur çok haklısınızdır ama kendi adıma konuşayım çok fazla tecrübe sahibi olmadığımızdan benzer konuları uyarlamakta sıkıntı yaşayabiliyoruz malesef o yüzden bizleride maruz görün lütfen :)
* excel yukarıda belirttiğim gibi deniz derya yine kendi adıma konuşayım forumdan çok faydalandım çok şeyler öğrendim her konuda yardımcıda olunuyor tekrardan emeği geçenlere teşekkür ederim ancak şöyle bir özeleştiride bulunayım konuyu öğreniyoruz çözüm bulunuyor sürekli işin içinde olmadığımızdan yani sürekli formül yapmadığımızdan unutuluyor nasıl yapılıyordu diye hatırlamaya çalışıyoruz bilgileri unutmamak için ve sürekli yeni birşeyler öğrenmenin en güzel yolu forumlara sorulan sorulara cevap vermeye çalışmak bence.
bu şekilde hem bilgiler taze kalıyor sorulan sorular farklı sektörlerden olduğu için ihtiyaçlar değişiyor çözüm arayışları değişebiliyor kısacası bakış açımızı genişletiyor sürekli yeni şeyler öğrenebiliyorsun.

kısacası forumu aktif kullanmanın sorulara cevap vermeye çalışmanın exceli öğrenmeye çok büyü etkisi olduğunu düşünüyorum ( gerçi uzman arkadaşlar çok hızlı hemen dönüş oluyor onların hızlarına yetişmek kolay değil ama yinede forumu aktif kullanım çok önemli)

Lütfen bu konu altında excelde neleri yapmakta zorlandığınızı ya da öğrenmek istediğinizi açık şekilde belirtiniz
merhabalar aradan 2 seneden fazla bir zaman geçmiş ama belki güncelliğini koruyordur :)
bugün excelde power query diye birşey olduğunu öğrendim sorunuma çözüm sağladı çokda güzel kullanışlı birşeye benziyor onun hakkında bilgi almak isterdim