EĞersay Yardim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hazırladığım bir çalışmada personelin izinli olduğu günlerin toplamını almam lazım
daha önceleri =EĞERSAY($C3:$AG3;"izinli") formülü ile C3, D3, E3, ........AG3 hücresine kadar boşluk atlamadan izinli olduğu günlerde o güne denk gelen hücrelere izinli yazdığımda her izinli yazılı hücre için izin sayısı kadar toplam yazıyordu ama yeni yaptığımız çalışmada durum biraz değişti ve hücreler 1 arttı yani

C3, E3, G3, I3 ......... BM3 e kadar uzanıyor (aralarda birer boşluk var D3, F3, H3 ..... hücrelerinin atlanması lazım) yeni formüller denedim ama beceremedim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
dikkate almayacağınız hücreleri yazmadan bir kaç bölümde yapabilirsiniz.
Eğersay(aralık;ölçüt)+Eğersay(aralık;Ölçüt)+Eğersay(aralık;ölçüt)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam karşıma çok uzun bir yol çıktı

=EĞERSAY(E3;"İzinli")+EĞERSAY(G3;"İzinli")+EĞERSAY(I3;"İzinli")+EĞERSAY(K3;"İzinli")+EĞERSAY(M3;"İzinli")+EĞERSAY(O3;"İzinli")+EĞERSAY(Q3;"İzinli")+...........................................EĞERSAY(BM3;"İzinli") gibi

toplam gün sayısını 31 gün olarak baz alırsak çok uzun bir formül oluyor. ayrıca izinli olmadığı günler hücresine sayısal değerler giriliyor. Ekte bir örnek sundum eski çalışmamızda sorun yoktu (hücre atlamadığımız için) izinli+sayı+izinli+sayı...........=toplam sayıyı veriyordu ama şimdi hücre atlatarak yaptığımız için hata oluşuyor. Yardım edebilirmisiniz. Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Son bir şey eklemeyi unuttum izinli kelimesi ekli dosyada görüldüğü gibi sadece "Kendi" başlığı altında olacak, "Takviye" bölümünde sadece sayısal değerler olacak sorun "Kendi" başlığının alt satırlarında oluyor

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
BO3 hücresine

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(E3:BN3="izinli"))

yazın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam formülü BU3 hücresine yazdım İzinli toplam sorunu kalktı
ancak
BO3 hücresine "Kendi" başlığı altında sayısal olarak dolu bulunan hücrelerin içindeki sayısal değerlerin toplamının gelmesi lazım ancak örneğin E3=10, G3=12, I3=İzinli, M3=İzinli, O3=7, Q3=9 ...... olduğunda 2 hücrede izinli yazılı olduğunda BO3 hücresine 2 sonucu doğru olarak geliyor ama BO3 hücresininde sayıların toplamı olan 38 olması lazımken BO3 Hücresinde "Değerde hata var" diyor.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Yanlış anlamadıysam, BO3 hücresinde, o satırda ki sayısal değerleri toplamak istiyorsunuz.

Şu formülü deneyin.

=ETOPLA(E3:BN3;">0")

Yada "Kendi" kontrolu yapılarak "Kendi" olanları toplamak için.

=ETOPLA($E$2:$BN$2;"Kendi";E3:BN3)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Tamamdır Hocam sorun çözüldü Allah razı olsun
:D
bu formülleri öğrenmem lazım

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam konu ile ilgili son bir sorum daha olacak

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(E3:BN3="izinli"))

formülüne göre "Kendi" hücrelerini baz alarak

=EĞERSAY($E3:$BN3;">0")

haline nasıl getirebiliriz

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
"Takviye" sütununda "İzinli" olmadığını varsayarak şöyle yaparsınız.

=EĞERSAY($E3:$BN3;"İzinli")

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam bu şekilde yapınca İzinli olanları sayıyor

Bana "Takviye" başlıklarının altını es geçerek sadece "Kendi" başlığı altında sayısal değer varsa her sayısal değer olan hücreyi sayarak hücre sayısını vermesi lazım

=EĞERSAY($E3:$BN3;">0") formülünde olduğu gibi ama sadece "Kendi" başlığı altındaki sayısal veri olan hücreleri sayacak

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
E3:BN3 aralığında numerik olmayan değerler olduğu için, Topla.çarpım ile dediğiniz işlemi yapamazsınız.

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(esayıysa(E3:BN3))) gibi bir formül kurulabilir ama o da sayısal değerlerin adedini verir. toplamını vermez.

İşleminizi aşağıdaki fonksiyon ile yapabilirsiniz.

=ETOPLA($E$2:$BN$2;"Kendi";E3:BN3)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam Saygılar

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(esayıysa(E3:BN3))) formülü istediğim formüldü bana sayısal değerlerin adedi lazımdı. Bu formül ile bir hücrede sayısal değerlerin adedini alırken

=ETOPLA($E$2:$BN$2;"Kendi";E3:BN3) bu formül ilede başka bir hücrede sayısal değerlerin toplamını aldım.

Gecenin bu saatinde ilgi ve alakanız için çok teşekkürler.
Siz ve sizin gibi uzmanlar biz acemilerden yardımlarınızı esirgemediğiniz için Allah sizlerden razı olsun.
Başka bir konuda başka bir sorunla başınızı ağrıtmak üzere hoşçakalın

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Kurcaladıkça başka şeyleride merak ediyor insan :D

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(E3:BN3="izinli")) formülünde
E2 hücresi ile BN2 hücresi arasında adı geçen "Kendi" hücrelerinin altında yazılı bulunan izinli sayısını buluyoruz peki bunu çeşitlendirme imkanımız varmı mesela "izinli" nin yanında "raporlu" ve "dış görev" kelimelerinide eklesek ve "Kendi" yazılı hücrelerin altında geçen "izinli+raporlu+dış görev" kelimelerinin sayısını aynı hücrede toplasa bu şekilde bir formül üretilebilirmi

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Kurcaladıkça başka şeyleride merak ediyor insan :D

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$BN$2="Kendi")*(E3:BN3="izinli")) formülünde
E2 hücresi ile BN2 hücresi arasında adı geçen "Kendi" hücrelerinin altında yazılı bulunan izinli sayısını buluyoruz peki bunu çeşitlendirme imkanımız varmı mesela "izinli" nin yanında "raporlu" ve "dış görev" kelimelerinide eklesek ve "Kendi" yazılı hücrelerin altında geçen "izinli+raporlu+dış görev" kelimelerinin sayısını aynı hücrede toplasa bu şekilde bir formül üretilebilirmi
İkiside olur.

=TOPLA.ÇARPIM(($E$2:$M$2="Kendi")*((E3:M3="izinli")+(E3:M3="Raporlu")+(E3:M3="Dış Görev")))

=TOPLA.ÇARPIM(--($E$2:$M$2="Kendi");--((E3:M3="izinli")+(E3:M3="Raporlu")+(E3:M3="Dış Görev")))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Hocam Teşekkürler

Formüllerin işleyişini yavaş yavaş anlamaya başladım