EĞER-ÇOK EĞER HATA yardım

bedrekerke

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
mcs-365/türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-10-2026
Merhaba ustalar;

Ekteki dosyada görüleceği gibi farklı sütunlardaki vade miktarlarını eğer veya çokeğer ile getirmeye çalıştım. Karşılaştığım sorun formuller ilk koşulu sağlarsa değeri veriyor fakat 2 ve 3 koşullar için sonuçları getirmedi. Belki de problem benim formulasyonumdadır.

Denediğim formuller
Eğer:=EĞER(C2=DÜŞEYARA(C2;H:I;1;0);DÜŞEYARA(C2;H:I;2;0);EĞER(C2=DÜŞEYARA(C2;K:L;1;0);DÜŞEYARA(C2;K:L;2;0);EĞER(C2=DÜŞEYARA(C2;N:O;1;0);DÜŞEYARA(C2;N:O;2;0))))
Çokeğer:=ÇOKEĞER(C2=DÜŞEYARA(C2;H:I;1;0);DÜŞEYARA(C2;H:I;2;0);C2=DÜŞEYARA(C2;K:L;1;0);DÜŞEYARA(C2;K:L;2;0);C2=DÜŞEYARA(C2;N:O;1;0);DÜŞEYARA(C2;N:O;2;0))

Değerli yardımlarınızı beklerim.

Ekli dosyalar

bedrekerke

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
mcs-365/türkçe
06-10-2026
Bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek var mı ?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Şunu deneyin.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;H:I;2;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;K:L;2;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;N:O;2;0);0)

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Deneyin.

=IFERROR(VLOOKUP(C2;H:I;2;0);IFERROR(VLOOKUP(C2;K:L;2;0);VLOOKUP(C2;N:O;2;0)))

.

bedrekerke

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
mcs-365/türkçe
06-10-2026
Şunu deneyin.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;H:I;2;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;K:L;2;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(C2;N:O;2;0);0)
Ömer Bey cevap için teşekkürler. İçiçe düşeyara,indis-kaçıncı ve çaprazara ile çözebiliyorum ama çokeğerde niçin hata verdiğini tam anlayamadım. Yani mantıksal sıralamada 1. şart doğru ise doğru sonucu veriyor ama 1. şart yanlış 2. şart doğru olduğunda hata veriyor. Formulde bunun mantığını tam anlayamadım.

bedrekerke

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
mcs-365/türkçe
06-10-2026
.

Deneyin.

=IFERROR(VLOOKUP(C2;H:I;2;0);IFERROR(VLOOKUP(C2;K:L;2;0);VLOOKUP(C2;N:O;2;0)))

.
İdris Bey cevabınız için teşekkür ederim. Düşeyaranın bu şekilde formulasyonu(eğerhata kullanarak) ile çözebiliyorum, keza indis-kaçıncı ve çaprazarayla da eğerhata ile uyguladığımda ulaşabiliyorum. Benim asıl merak ettiğim yukarıda yazdığım eğer ve çokeğer formullerindeki hatam neden oluyor? İlk şart sağlandığında sonucu veriyor ama 1. şart hatalı, 2. veya 3. şart doğru olsa bile sonucu yanlış getiriyor. Takıldığım nokta bu nokta. Belki çok basit ama eğer ve çok eğerin mantığını anlamaya çalışırken bu noktada tıkandım.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Benim görüşüme göre, formül sonucunu veya başvurunun türünü sınamak için kullanılan aşağıdaki işlevlerdir. IF veya IFS ile işlevleri ile sınamayı yapabilseydik, bunlara gerek kalmayacaktı.

ISBLANK
ISERR
ISERROR

ISEVEN
ISFORMULA
ISLOGICAL
ISNA
ISNONTEXT
ISNUMBER
ISODD
ISREF
ISTEXT
IFERROR
IFNA

Bu nedenle, sizin dosyada VLOOKUP'ın döndürdüğü sonuç olan #N/A 'ı elimine etmek için yukarıda bold olarak belirttiğim işlevlerden birini kullanmak gerekir.

.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Eğer veriler benzersizse alternatif: ( Örneğinizde benzersiz görünüyor.)
Kod:
=ETOPLA(H:N;C2;I:O)

bedrekerke

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
mcs-365/türkçe
06-10-2026
.

Benim görüşüme göre, formül sonucunu veya başvurunun türünü sınamak için kullanılan aşağıdaki işlevlerdir. IF veya IFS ile işlevleri ile sınamayı yapabilseydik, bunlara gerek kalmayacaktı.

ISBLANK
ISERR
ISERROR

ISEVEN
ISFORMULA
ISLOGICAL
ISNA
ISNONTEXT
ISNUMBER
ISODD
ISREF
ISTEXT
IFERROR
IFNA

Bu nedenle, sizin dosyada VLOOKUP'ın döndürdüğü sonuç olan #N/A 'ı elimine etmek için yukarıda bold olarak belirttiğim işlevlerden birini kullanmak gerekir.

.
İdris Bey yardımınız için teşekkürler çok faydalı oldu. Elinize sağlık.