Dinamik Grafik sayfası

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2025
Merhaba Arkadaşlar

Elimde bir veritabanı programından ODBC yoluyla alınmış veriler var. Bu veriler otomatik olarak ekteki dosyada "Data" sayfasına geliyor. Bu verilerde bulunan müşteri ve bölümlere göre hata kodları, nedenleri ve miktarları "Liste" sayfasında belirleniyor. Sorunum şu: Ana sayfa dosyasında Parça No, Parça Adı, Müşteri, Bölüm seçilip Başlangıç ve bitiş tarihleri verildiğinde; ilgili tarihler arasındaki verileri süzerek grafikler yenilensin istiyorum. Topla çarpım ve düşey ara gibi fonksiyonları kullanarak denemeye çalıştım, ancak hem formüllerden hemde data sayfasının bu dosya içinde olmasından dosya ebadı çabuk büyüyor. Forumu inceledim, ancak bunun gibi bir konu bulamadım. Sanırım bir makroyla bu işi çözmem lazım, ama açıkçası mantığını kurmak için yeterli bilgim yok. Yardımlarınızı bekliyorum Üstatlarım. Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İstediğiniz bana fonksiyonlarla yapılabilir gibi geldi. Yalnız dosyanıza daha fazla veri ve örnek olarak yapılmış bir grafik eklerseniz yardımcı olmamız kolaylaşacaktır.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Sayın leventm

İstediğiniz gibi dosyayı biraz veriyle doldurdum ve hurda ve ayar grafiklerini örnekledim.
Hata tiplerinin miktarlarını toplaçarpım kullanarak buldum. Bu fonksiyon dosyayı biraz yavaşlatıyor ama hesaplamayı manuele alıp hızlandırabiliyorum. Yapamadığım iki nokta var:
1- Ana sayfada Parça no, Bölüm, Başlangıç tarihi ve Bitiş tarihi verildiğinde grafiklerin verilen değerlere göre değişmesi gerekiyor.Bunu fonksiyonlarla yapacak algoritmayı kuramadım.
2-Daha öncede söylediğim gibi, bilgiler sql veritabanlı bir databaseden ODBC yoluyla Data sayfasına alınıyor. Ben bu data sayfasını ayrı bir dosya yapmak istiyorum, çünkü 1 yılın verisi alınıyor, bu da dosyayı büyütüp yavaşlatıyor.Buna bağlı olarak sanırım ayrı bir dosyada bu işlemi yaptığımda her seferinde o data dosyasını açıp güncellemem gerekiyor. Dosya kendini databaseden otomatik güncelleyebilirmi?

Umarım sorularımla başınızı fazla ağrıtmamışımdır. Yardımlarınızı bekliyorum..

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Pardon dosyayı eklememişim, şimdi ekledim. Tekrar özür

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
???

Arkadaşlar, bir fikri olan yok mu??

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Hadi ama, çok mu zor istediğim şey? En azından olur veya olmaz deyin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Grafiklere verilerin Liste sayfasındaki hangi satura göre alınacağını anlayamadım. Yani ÖLişste sayfasındaki Ayar ile ilgili yeşil renkli satırlardan hangisi grafikte gösterilecektir. Bu seçilen veriye göre belirlenecekse kriterler nelerdir?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Sayın leventm

yukarıdaki soruma uzun süre bir cevap alamayınca dosyamın veri toplama formatını değiştirdim. Yine forumda yaptığım araştırmalarla veri süzme, dinamik range (grafikte kullanabilme) gibi konularda inceleme yaparak sonuca ulaştım. şu an dosyam çok güzel çalışıyor. bu soruma cevap alamasamda probleme başka bir yönden bakmak gerekir diye düşünerek yine sorunu çözmek için forumdan faydalandım. sonuçta bu forum her dakika bana hizmet etmiyor. forumdan bilgilerini ve ilgilerini esirgemeyen tüm arkadaşlara, ama özellikle bilgilerinden faydalandığım Sn.Haluk, Sn.fructose, Sn.ripek ve size teşekkürü bir borç bilirim.iyi ki varsınız...