dinamik grafik alanı ve seçmeli tablo hazırlamak

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2025
bu konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açıyorum, eğer yanlış olduysa şimdiden özür dilerim.

Benim sorunum biraz büyüdü. daha önce sayın cost controlun yardımıyla makroyla topla çarpım yaparak cpk sayfasını oluşturmuştum. yine cost controlun önerisiyle grafik sayfasını yapmak için sayın yurttaşın hazırlamış olduğu örnekleri inceledim. formatlarımıda örnekleri baz alarak hazırladım. (grafikler hariç) yapamadığım şey ise şu: tip numarası değiştiğinde (grafik sayfasında) ilgili tipe ait ölçüleri getirebiliyorum ama cpk min cpk max değerlerini ve her ayın maksimum cpk değerini içeren grafiği oluşturamıyorum. (Her parçanın her ölçüsü için ayrı ayrı grafik gerekiyor) Örneğin grafik formunda Ay: Temmuz Tip: 2 seçiliyse 2 nolu tipin temmuz ayına kadar olan cpkmax değerlerini içeren grafiklerin her ölçü için ayrı ayrı ekrana gelmesi gerekiyor. Formüllerle yapmak için araştırmama devam edeceğim, makrolarla bu işi nasıl yapabiliriz, sizden bu konuda yardım istiyorum sevgili arkadaşlarım. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
bu konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açıyorum, eğer yanlış olduysa şimdiden özür dilerim.

Benim sorunum biraz büyüdü. daha önce sayın cost controlun yardımıyla makroyla topla çarpım yaparak cpk sayfasını oluşturmuştum. yine cost controlun önerisiyle grafik sayfasını yapmak için sayın yurttaşın hazırlamış olduğu örnekleri inceledim. formatlarımıda örnekleri baz alarak hazırladım. (grafikler hariç) yapamadığım şey ise şu: tip numarası değiştiğinde (grafik sayfasında) ilgili tipe ait ölçüleri getirebiliyorum ama cpk min cpk max değerlerini ve her ayın maksimum cpk değerini içeren grafiği oluşturamıyorum. (Her parçanın her ölçüsü için ayrı ayrı grafik gerekiyor) Örneğin grafik formunda Ay: Temmuz Tip: 2 seçiliyse 2 nolu tipin temmuz ayına kadar olan cpkmax değerlerini içeren grafiklerin her ölçü için ayrı ayrı ekrana gelmesi gerekiyor. Formüllerle yapmak için araştırmama devam edeceğim, makrolarla bu işi nasıl yapabiliriz, sizden bu konuda yardım istiyorum sevgili arkadaşlarım. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Tabiiki inceledim, yukarıdada bahsettiğim gibi sizin dosyalarınızı inceleyerek alan seçmelerini yaptırmaya çalışıyorum. Ancak benim seçim alanım her parçanın her ölçüsü için ayrı, bunu yaptırmakta zorlanıyorum. grafik sayfasında parça seçildiğinde seçilen parçaya ait tüm verilerin ilgili hücrelere gelmesi gerekli (ölçüler, metod, cpkmin, cpkmak vb..). şu anda her grafiğe ayrı ayrı bu seçimi yaptıramadım, buna çözüm arıyorum. umarım yeterince anlatabilmişimdir.ilginize tekrar teşekkür ederim.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
arkadaşlar, bir fikri olan varmı acaba?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
arkadaşlar hiç olmazsa seçilen parça, ölçü ve aya göre (sanırım indis gerekiyor ama örneklerden birşey anlamadım, örneklerde istenenler sabit, benim verilerim değişken uyarlayamıyorum) grafik sayfasındaki cpk min ve cpk mak hücrelerini nasıl gösterebilirim? Bu konuda fikirlerinizi söylerseniz işleri bir nebze çözmüş olacağım.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
arkadaşlar hiç olmazsa seçilen parça, ölçü ve aya göre (sanırım indis gerekiyor ama örneklerden birşey anlamadım, örneklerde istenenler sabit, benim verilerim değişken uyarlayamıyorum) grafik sayfasındaki cpk min ve cpk mak hücrelerini nasıl gösterebilirim? Bu konuda fikirlerinizi söylerseniz işleri bir nebze çözmüş olacağım.

Ben kendi açımdan söylüyorum. Her dosyanıza girdiğimde kayboluyorum. Çünkü konunuzun yabancsıyım. Bu kadar veri arasında başım dönüyor.

Bu nedenle bana göre, önce eklediğiniz dosyayı biraz basitleştirin. İki değişken veriye dayalı olarak iki grafik çizdirilecek şekilde ayarlayın. Bunu çözdükten sonra dosyanıza uyarlamak kolay olur kanısındayım.

.

.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
çok karışık olduğunun bende farkındayım ama müşterinin istediği format bu şekilde, bozamıyorum. şu anda dosyayı süzme ve makro işlemlerini kullanarak bir şekilde çalıştırıyorum. ve de biliyorumki indis işlemiyle daha hızlı çalışacak, ama yapamıyorum. o yüzden sorularımı kısalttım, ilk olarak yukarıdaki cevapları bulursam, grafik kısımlarını ben halledebilirim sanırım.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Adı adım gideceğiz herhalde...

Cpk Min: ve Cpk Max.:kutularına değerleri getirdim.

Ben Ocak ve Şubatı yaptım. Diğerlerini aynı mantıkla siz yaparsınız.

Örnek dosya ekte. Başka ne yapılacak? Grafikler, verileri nereden alacaklar?

.

Son düzenleme:

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Adı adım gideceğiz herhalde...

Cpk Min: ve Cpk Max.:kutularına değerleri getirdim.

Ben Ocak ve Şubatı yaptım diğerlerini aynı mantıkla siz yaparsınız.

Örnek dosya ekte. Başka ne yapılacak? Grafikleri verileri nereden alacaklar?

.
sayın yurttaş emeğinize sağlık. bende topla çarpım kullanmıştım ama sizin gibi ayrı ayrı alan tanımlamak aklıma gelmemişti, tebrik ederim.

gelelim grafikler konusuna (hala üzerinde çalışıyorum), ben sizin verdiğiniz örneğe göre (dinamik grafikler) birşeyler yapmaya çalıştığım ama beceremediğim için, cpk sayfasında grafik referans alanı olarak bir alan tanımladım.ama normalde ana tablodan parçaya göre seçmesi gerekir. sizin gönderdiğiniz dosyadaki yöntemi örnek alırsak, her sütun için alan tanımlayıp, grafiktede bu alanları kullanarak (sadece maksimum değerler aylık olarak grafikte görülecek, minimum değerler grafiğe alınmayacak) dinamik bir grafik yapmak gerekli sanırım. doğru anlamışmıyım?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
sayın yurttaş emeğinize sağlık. bende topla çarpım kullanmıştım ama sizin gibi ayrı ayrı alan tanımlamak aklıma gelmemişti, tebrik ederim.

gelelim grafikler konusuna (hala üzerinde çalışıyorum), ben sizin verdiğiniz örneğe göre (dinamik grafikler) birşeyler yapmaya çalıştığım ama beceremediğim için, cpk sayfasında grafik referans alanı olarak bir alan tanımladım.ama normalde ana tablodan parçaya göre seçmesi gerekir. sizin gönderdiğiniz dosyadaki yöntemi örnek alırsak, her sütun için alan tanımlayıp, grafiktede bu alanları kullanarak (sadece maksimum değerler aylık olarak grafikte görülecek, minimum değerler grafiğe alınmayacak) dinamik bir grafik yapmak gerekli sanırım. doğru anlamışmıyım?
Dosyanızda ocak ayına ait bir örnek yaptım.

İncelerseniz analayacağınızı umarım.

Burada önemli olan g1 sayfasında yaptığım tabloyu her Kriter ölçüler için yapıp, her birsi için farklı dinamik alanlar yaratmaktır.

..

Son düzenleme:

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
sayın yurttaş

geç cevap verdiğim için özür dilerim. bende bu aralar çok yoğunum foruma bakamadım. emeğinize sağlık, çok güzel olmuş. ben ekteki dosyada farklı bir çözüm yolu yapmaya çalıştım ama olmadı. Yapmaya çalıştığım şeyse her grafiğin yanında bir sıra numarası yazdırdım. Aynı sıra numarasına ait alanlar tanımladım (Aynı isimle) ama seçtirmeyi beceremedim, müsait olduğunuzda bir bakarsanız sevinirim.