combobox seçim sorunu ( benzerini forumda bulamadım)

Arkadaşlar ekli dosyamdada goreceğiniz gibi birden fazla combom var ve her biri digerine veri çağırıyor olmalı aslında ama şu anda combobox2 sayfayı seçtiğinde combo3 haftayı seçtiğinde combo4-5-6 bu seçimlere dayalı bir biri arasında seçimi daratlmıyor yani şuanda

como2 veri seçtiğinde diğer combolar o seçilen veri sayfasındaki ilgili satır yada sutunları listeliyor

yapmak istediğim comboların seçim aracı olarak kullanılması ve git gide veri aralığını daraltarak bir noktaya ulaşmak

forumda çok sayıda kaynak var ama hepsinde aynı mantık çalışılmış yani aynı sayfa içinde yan yana sutun değerleri daraltılmış (orneğimde seçimler hem satır hem sutun olarak gittiği için uyarlayamadım)

yada veriler parçalra ayrılıp ayrı bir sayfasından çekilmiş (orneğimde bu mumkun değil milyomlarca urun var)

kısaca combo2 seçildi

combo3 combo 2 ye gore

combo4 combo 3 e gore

combo 5 combo 4 gore veri çekecek

sonuçta seçime gore bir yada birden çok urune ulaşılacak

bunu yapmak mumkunmu 2 haftadır deniyorum ama dediğim gibi orneğim tek sayfada değil birden çok sayfada çalışıyor ve çok sayıda satır sutun karşılaştırıyor bu yuzden bulduğum hiçbir uygulama çözüm olmadı

bana bir kod lazım yardımınız lutfen

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
combobox3'e alınan haftalar her sayfada sabit değilmi? Birde ürün satıcı bilgileri nereden alınacak.

hocam değişiyor

hocam haftalar bazı bolgelerde değişiyor yani aynı sıra ile değil ama şöyle soyliyim aralığı e4-aw4 gibi düşünebiliriz çünkü bazen 52 hafta bazen 10 hafta olabiliyor

satıcı tanımı ise hafta altında yer alan a -b - c -d ler hocam ama bunlarda değişiyor bazen f-g-h- yani direkt tanımlama yerine hucre aralıklı tanımlama gerekiyorki her sayfaya uyum sağlasın

hocam bir soru daha kodların karasız olma olasılığı varmı yani bir açıyorsunuz çalışıyor 2 -3 kayıt sonra hata verme olasılığı varmıdır vb de ?

şimdiden teşekkürler

hala soruma cevap bulamadım

Arkadaslar ornegime benzer bir durum forumda bulamadım tum bir biri ile bağlantılı comboboz kodlarını inceledim ama istediğimi gerçekleştirmedim benim yapmak istediğim birden fazla koşula bağlı seçim sonucu seçilen hucreye değer girmek ama seçimler giderek daralmak yerine aşağıdaki kod gereği ilk combo seçimiye diğer combolara direkt yukleniyor,

yardım edebilirmisiniz, bunu yapmak imkansızmı ??

Private Sub ComboBox2_Change()
Dim col As New Collection

Set sh = Sheets(ComboBox2.Value)

ComboBox3.Clear: ComboBox4.Clear: ComboBox5.Clear: ComboBox6.Clear: ComboBox7.Clear:

If ComboBox2.ListIndex >= 0 Then

With sh

For j = 5 To .Cells(4, 250).End(xlToLeft).Column Step 4
ComboBox3.AddItem .Cells(4, j)
Next j
ComboBox3.ListIndex = -1

For i = 29 To .Cells(65536, 4).End(xlUp).Row
If WorksheetFunction.CountIf(.Range("D29:D" & i), .Cells(i, 4)) = 1 Then
ComboBox4.AddItem .Cells(i, 4)
End If
Next i
ComboBox4.ListIndex = -1

For i = 29 To .Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
ComboBox5.AddItem .Cells(i, 1)
Next i
ComboBox5.ListIndex = -1

For i = 29 To .Cells(65536, 3).End(xlUp).Row
ComboBox6.AddItem .Cells(i, 3)
Next i
ComboBox6.ListIndex = -1

On Error Resume Next
For j = 5 To .Cells(28, 256).End(xlToLeft).Column
col.Add CStr(.Cells(28, j)), CStr(.Cells(28, j))
If Err > 0 Then
Err = 0
Else
ComboBox7.AddItem .Cells(28, j)
End If
Next j
On Error GoTo 0
ComboBox7.ListIndex = -1
End With

End If
End Sub

combo box yerine listbox kullandım ama aynı şeyde ısarlıyım benzeri yok forumda

konuyu inceleyen arkadaşlar eminim kırk kere yazıldı araştır bul diyordur ama bunu soylemeden once ornek dosyayı inceleyip onyargılı davranmamalarını rica ediyorum çünkü burdaki asıl kilit sorum şu sonuçta veriler aynı sayfada olsa

range olarak o kolonu ver gitsin ama ilk combo sheet seçiyor dolayısıyla şu sayfadaki veri diyemiyorum işte o değişkeni nasıl atayacağım

veriler aynı sutun ve satır aralığında aynı formatta ama içeriği değiştiği için kod içine If koymak imkansız

cidden kafa yorulması gereken bir olay ama kilit eğeri doğru planlayıp koda yansıtmak eminim uzmanlarımızın bu konuda kilit bilgisi vardır ama başlık tanıdık geldiği için araştır bul diyorlardır içlerinden

ama rekrarlıyorum veriler aynı sheette değil orneği incemeden aynısı var demeyim lutfen 1 aydır tum forumu talan ettim benzerini yapmak isteyende çıkmamış herkes bir veri dosyasındaki sutun yada satırlardan veri çekmeyi sormuş ve yanıt almış

lutfen ornek dosyamı icelermisiniz;

combobox,listbox uygularmalarını iceledim

Saygılarımla