calendar and save as

Merhaba arkadaslar,

Excele yeni baslamis biri olarak iki soruma cevap ariyorum ilgilenen herkese simdiden tesekkur ederim.
birincisi,hazirladigim sayfada herzaman tarih girisi yaptigim hucrede "validation"kullanarak hazirlanmis "drop-down"da bir calendar acilmasini istiyorum ve tarih secimini ordan yaptigimda o hucre otomatik olarak secilen tarihi gostersin bu mumkun mu?
ikincisi,gunluk olarak kullandigim bri sayfanin bir "command buton"a basarak "save as"olarak o gunun tarihiyle belirlenmis olan bir dosyaya kaydedilmesini istiyorum bu mumkun mu?
belki bu konular daha once konusuldu forumdaki eski konulari inceleyecek zamanim olmadi bu sorulari sizlere sorana kadar...
bu konuda da forumdaki yeni bir uye olarak bana anlayis gostereceginizi umuyor cevaplarinizi sabirsizlikla bekliyorum

murat

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Birinci sorunuz için ekteki örneği inceleyiniz.

Tesekkurler Leventm,

Save as(farkli kaydet) ile ilgili Kod icin cok tesekkurler ustunde calisiyorum.kodlamayi yeni ogrenmeye calisan birisi olarak incelememi ve ogrenmemi gerektiriyor.
Tarih ile ilgili olarak gonderdiginiz calismada anladigim kadariyla sadece A3 hucresi degisiyor bende size yanlis aktarmis olabilirim sorumu.Kullandigim sayfada tum A kolonunun herbir hucresini tarihler icin kullaniyorum ve her bir satira farkli bir tarih girme durumum var bunlari elle yazmak yerine bir tablodan secilip secilemeyecegini merak etmistim sizin verdiginiz ornekteki tablo bunun icin cok uygun gorunuyor.
tabi o tablo ben hucreye geldigimde drop-down vasitasiyle acilmasi benim hayal ettigim sey..
bilmiyorum yapilabilirmi?

tekrar tesekkurler

murat

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Kod:
Private Sub Calendar1_Click()
If ActiveCell.Column = 1 Then
ActiveCell = Calendar1.Value
End If
End Sub
Levent beyin takvim dosyasındaki kodda yukarıdaki değişikliği yaparsanız takvim sadece A sütunda aktif olan hücreye tarih atar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer örnek dosyada eklediğim takvim nesnesini kullanacaksanız Sn danersin'in önerisi amacınızı gerçekleştirir. Fakat açılan kutuyu A kolonundaki her hücrede kullanmak istiyorsanız bu durumda A1 hücresini aşağıya doğru kopyalayın. Fakat tarih aralığını başka bir sütunda tanımlamanız gerektiğini unutmayın.

hepinize sonsuz tesekkurlerimi bildiriyorum cok uzaklardan:)
soylediklerinizi gerceklestirecegim.
boyle bir forumu hayata gecirip devam etiren kisileri de tebrik ederim ayrica.insanlarin yardima ihtiyaci oldugunda isin ehli olan insanlardan bilgi almasi cok onemli sizlere de benim gibi dusunen arkadaslar adina tesekkur etmekten cok memnunluk duyuyorum.

murat

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu güzel sözleriniz nedeniyle bizde size teşekkür ederiz. Tek amacı karşılıksız yardım olan forumumuzda her zaman sorularınıza cevap bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
hepinize sonsuz tesekkurlerimi bildiriyorum cok uzaklardan:)
Mesafeler uzak olabilir ama yeterki gönüller yakın olsun.

Yukarıda önerilen cevapların daha iyi anlaşılması açısında ekteki örneği inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Takvim

danersin' Alıntı:
Kod:
If ActiveCell.Column = 1 Then
End If
End Sub
Levent beyin takvim dosyasındaki kodda yukarıdaki değişikliği yaparsanız takvim sadece A sütunda aktif olan hücreye tarih atar.

Sn. danersin verdiğiniz kodu kullanarak istediğimiz diğer sütunlarda bulunan hücrelerede tarihi bu şekilde yazdırabilirmiyiz.

Diğer sorum takvimi üzerine geldiğimizde açılacak uzaklaştığımızda kapanacak şekilde pop-up haline getirebilirmiyiz.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın leventm; danersin Ustadın affına sığınarak bende bir şey ilave etmek istiyorum.

scartex' Alıntı:
Sn. danersin verdiğiniz kodu kullanarak istediğimiz diğer sütunlarda bulunan hücrelerede tarihi bu şekilde yazdırabilirmiyiz.

Diğer sorum takvimi üzerine geldiğimizde açılacak uzaklaştığımızda kapanacak şekilde pop-up haline getirebilirmiyiz.

Teşekkür ederim.
aynı örneğin sayfa2 ye bakın örnek olarak a sütunu kıstas alınmıştır.
her a sutununda userform çıkmaktadır.
saygılar sunar.

çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Takvimi ayni sayfada a,c,h gibi farklı sütunlarda da kullanabilmek için kod üzerinde nasıl bir değişiklik yapabilirim ?

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
scartex' Alıntı:
Takvimi ayni sayfada a,c,h gibi farklı sütunlarda da kullanabilmek için kod üzerinde nasıl bir değişiklik yapabilirim ?
sayfa2 nin kod sayfasına
[vb:1:65fdfd633a]Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If ActiveCell.Column = 1 Or ActiveCell.Column = 3 Or ActiveCell.Column = 8 Then
UserForm1.Show
ActiveCell = UserForm1.Calendar1.Value
End If
End Sub
[/vb:1:65fdfd633a]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
abdi çok teşekkürler kod işime yaradı.
iyi çalışmalar

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Alternatif, Calendar'dan istenilen hücreye tarih yazabilirsiniz.

End Sub

fforumunuza yenı kayıt oldum.... cok faydalı bilgiler var... cok tesekkur ederim emegı gecenlere...