birleştirilmiş hücrelerde etopla sorunu

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Türkçe
etopla fonksiyonunu kullanımını gereken bir tablo sisteminde bazı hücreler birleştirildiği için etopla sağlıklı bir şekilde çalışmıyor, ekte belirttiğim tabloda durumu daha iyi açıkladım, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe - 2007 Türkçe
etopla fonksiyonunu kullanımını gereken bir tablo sisteminde bazı hücreler birleştirildiği için etopla sağlıklı bir şekilde çalışmıyor, ekte belirttiğim tabloda durumu daha iyi açıkladım, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
Ekli dosyayı inceleyiniz...
(Koşulda kullandığınız hücrelerdeki nokta ve virgül farkına dikkat ediniz.)

Excel Vers. ve Dili
2003
Vseçtopla da kullanılabilir.
Ayrıca a2,a3,a4 deki veriler Metin iken b6,,g6 aralığındaki değerler sayı burada bir eşleşme olamaz.
Ekteki şekli fazla sı ile işinizi görür.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Türkçe
etopla sorunu

sorunu anladım bazıları metin bazıları sayı olunca sorun çıkarıyor ekteki örneğe tekrar bakarsanız bu kez referans belirttiğim hücrelerin hepsi metin olmasına rağmen yine garip sonuçlar çıkarıyor.

Excel Vers. ve Dili
2003
D4
=+etopla($b$7:$g$7;$a$4;$d$8:$e$16)
=+etopla($b$7:$g$7;$a$4;$b$8:$e$16) / Olmali

D5
=+etopla($b$7:$g$7;$a$5;$f$8:$g$16)
=+etopla($b$7:$g$7;$a$5;$b$8:$g$16) / Olmali

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe - 2007 Türkçe
Sayın purpledarkness,

Etopla fonksiyonunu kullandığınızda belirttiğiniz aralıkta koşulu sağlayan şartın karşısındaki değerlerden sadece bir tanesini alıp toplama ekler ve bu aldığı değer koşula denk gelen aralığın ilk değeridir. Eğer koşula denk gelen aralığın tamamını toplattırmak istiyorsanız mutlaka bir genel toplam işlemi yaptırıp toplam aralığına bu genel toplamları belirtmelisiniz. Umarım pek fazla kafa karıştırmamışımdır. :)

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Türkçe
Sayın purpledarkness,

Etopla fonksiyonunu kullandığınızda belirttiğiniz aralıkta koşulu sağlayan şartın karşısındaki değerlerden sadece bir tanesini alıp toplama ekler ve bu aldığı değer koşula denk gelen aralığın ilk değeridir. Eğer koşula denk gelen aralığın tamamını toplattırmak istiyorsanız mutlaka bir genel toplam işlemi yaptırıp toplam aralığına bu genel toplamları belirtmelisiniz. Umarım pek fazla kafa karıştırmamışımdır. :)
buna benzer bir tablolama sisteminde etoplayı kolayca kullanmıştım yoksa toplam aldırıp yapma kolaylığına kaçmadım biraz inat edeyim dedim. yani çok kolay bir şey gibi görünüyor ama saçma sapan sonuç veriyor alt tabloda 360.005'e rakam yazıyorum yukarıda 360.004'e topluyor.

o zaman toplam aldırıp yapacağız teşekkürler.